120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Suknie Ślubne

15 wskazówek - jak wybrać idealną suknię ślubną

obrazek autora kamil | 14 maja 2018

Wielu małym dziewczynkom wybieranie sukni ślubnej wydaje się zajęciem prosto z najpiękniejszych marzeń. Tymczasem w rzeczywistości potrafi być ono dość stresujące. Po pierwsze – często jest to najdroższa sukienka, jaką do tej pory kupowałyśmy. Czasami podoba nam się zbyt wiele modeli, czasami nie możemy znaleźć zupełnie nic. Nie wiemy, jak pogodzić chęć wyglądania zjawiskowo z poczuciem swobody przez całą noc. Przed rozpoczęciem poszukiwań najlepiej odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań i postaraj się w ten sposób sprecyzować swój ideał. Mam nadzieję, że pomogą Ci poniższe wskazówki.

1. Znaj swoje priorytety.

Zastanów się, czy najważniejszy jest dla Ciebie perfekcyjny wygląd (i zdjęcia, które zostaną na całe życie!), czy wolisz, aby efektowna, ale bardzo ciasna sukienka nie zepsuła ci zabawy, bo zamierzasz przetańczyć całą noc. Odpowiedź na to pytanie nakieruje cię na dalsze poszukiwania. Jeśli nie możesz się zdecydować, rozważ zakup dwóch sukni. Ta druga, wygodna, może być praktyczną inwestycją – sukienką, którą założysz więcej niż raz.

2. Słuchaj doradców, ale nie daj się presji.

Warto mieć ze sobą podczas konsultacji w pracowni krawieckiej czy salonie kogoś zaufanego, kto doradzi ci szczerze i z poszanowaniem twoich gustów. Nie pozwól jednak, aby inni narzucali ci swoje zdanie. Planując ślub można, a czasem trzeba, iść na ustępstwa, ale suknia to nie rosół. To ty musisz czuć, że jest idealna.

wieszak z sukniami ślubnymi do wyboru

3. Bądź otwarta.

Do naszej pracowni często przychodzą przyszłe panny młode, które mają wybrany konkretny model (często od miesięcy), a finalnie zamawiają zupełnie inny. Na zdjęciach suknie mogą wyglądać inaczej, niż na tobie. Warto też posłuchać konsultantki, która widziała już wiele sukni i sylwetek. Przymierzyć nie zaszkodzi!

4. Nie bój się eksperymentów.

Jeśli nie czujesz się dobrze w bardzo tradycyjnej sukni, przynajmniej spróbuj przymierzyć coś zupełnie innego. Może nawet coś kolorowego?

sukienki kolorowe w kwiaty wiszące na wieszakach

5. Daj sobie czas.

Aby cały temat załatwić możliwie bezstresowo nie zostawiaj go na ostatnią chwilę. Jeśli masz upatrzony jakiś model sukni – zadzwoń jak najwcześniej i dopytaj, ile czasu trwa realizacja zamówienia. Nawet, jeśli planujesz drakońską dietę, po prostu poinformuj o tym sprzedawcę, ale nie czekaj z zamawianiem “jeszcze kilka kilo”.

6. Zaplanuj budżet.

Wydatek na suknię ślubną to jedno. Ale planując pamiętaj, że zwykle do sukni potrzebne są dodatki, biustonosz, buty itd.

7. Detale są ważne.

Aby prezentować się najlepiej, jak to możliwe, przemyśl bieliznę, którą założysz do sukni. Jeśli nie lubisz chodzić bez biustonosza, nie planuj luźnego fasonu bez pleców. I pamiętaj – jeśli nie chcesz, aby bieliznę było widać, pod białe ciuchy (w tym suknię ślubną) zawsze zakładaj cielistą bieliznę. Warto pamiętać o tym już podczas pierwszych przymiarek i nie zakładać na nie np. czarnej lub czerwonej bielizny.

8. Myśl o całej stylizacji.

Zwykle do sukni dobieramy resztę, ale jeśli masz coś, co na pewno chcesz założyć na ślub – kolię po babci, buty, które uwielbiasz – weź to ze sobą na przymiarki. Jeśli bierzesz ślub zimą – pamiętaj, że na suknie będziesz musiała coś założyć.

buty ślubne, bukiet i suknie ślubne

9. Klimat wesela najlepiej znać wcześniej.

Inną suknię założysz na luźne przyjęcie w ogrodzie, inną na rustykalną imprezę pod strzechą, a inną do eleganckiej restauracji. Jeśli wesele będzie miało motyw lub kolor przewodni – też dobrze znać go, zanim będziesz wybierać suknię. Chyba, że wszystko inne dobierzesz potem 🙂

10. Zwracaj uwagę na tkaninę.

Suknia ma wyglądać dobrze nie tylko podczas ceremonii, ale co najmniej kilka godzin dłużej. Zwróć uwagę, czy tkanina się nie gniecie, nie plami łatwo (np. niektóre gatunki jedwabiu plamią się nawet od wody). Dopytaj konsultantkę.

11. Rozważ zakup online.

Jeśli podoba ci się suknia z salonu z innego miasta lub kraju, może warto zaryzykować. Jeśli nie dokonujesz żadnych personalizacji, zakupy zrobione przez internet możesz zwrócić bez podania przyczyny – takie prawo obowiązuje w całej Unii Europejskiej. A jeśli sukienka jest lekko niedopasowana, możesz zawsze odwiedzić lokalną krawcową. Czasami takie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne.

pracownia krawiecka, buty ślubne i suknie ślubne

12. Uważaj na lustra i światło.

Zabieg z wyszczuplającymi lustrami jest stary jak świat i ciężko jeszcze kogoś na to nabrać, ale mimo wszystko zwróć uwagę, czy nagle podejrzanie nie wyszczuplałaś. Jeśli chodzi o światło – ważna jest jego barwa. Takie odcienie jak biel, kremowy, czy ecru, mogą w sztucznym świetle wyglądać inaczej, niż w dziennym. Jeśli masz wątpliwości, czy oświetlenie dobrze oddaje kolor – poproś o obejrzenie sukni przy oknie. (Tak na marginesie, to samo tyczy się dobierania koszuli do sukni.)

wieszak z sukniami ślubnymi

13. Wybieraj to, co lubisz.

Zupełnie nie wiesz, co wybrać? Pomyśl o ubraniach, które już masz – czy jakaś bluzka, spódnica, czy sukienka sprawia, że czujesz się świetnie? Albo masz jakiś ponadczasowy klasyk, w którym zawsze dobrze wyglądasz? Szukaj podobnych fasonów.

14. Bądź szczera z konsultantką.

Otwartość na modele, których nie brałaś pod uwagę to jedno, ale jeśli masz jakieś zdecydowane “nie” lub “tak” – od razu to powiedz. Jeśli masz bliznę, którą chcesz ukryć, nie cierpisz koronek, albo koniecznie musisz mieć rękaw – nie ukrywaj tego. Im więcej informacji, tym lepiej. Tym szybciej znajdziesz ideał.

15. Jeśli już znalazłaś – przestań szukać.

Nie zastanawiaj się, czy aby na pewno gdzieś tam nie ma jeszcze idealniejszej sukni – od tego można zwariować! 🙂

Może Ci się spodobać