120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Suknie Ślubne

8 cech dobrej konsultantki w salonie sukien ślubnych

obrazek autora kamil | 14 sierpnia 2021

8 cech dobrej konsultantki w salonie sukien ślubnych

Praca konsultanta ślubnego to zawód, do którego trzeba mieć powołanie. Bez tego żaden konsultant nie będzie profesjonalny. Przy tym trzeba mieć jeszcze kilka dodatkowych predyspozycji:

1. Organizacja

Umiejętność organizacji jest bardzo ważna. W ciągu jednego dnia odwiedza salon ślubny od kilku do kilkunastu Panien Młodych. Już samo rozplanowanie czasu dla każdej z Pań jest dużym wyzwaniem. Trzeba go tak zorganizować, aby każda z klientek miała możliwość na przymierzenie takiej ilości sukni na jaką ma ochotę i to bez presji czasu. Po podpisaniu umowy nie jest łatwiej, trzeba dopasować wszystkie terminy projektanta i jego pracowni krawieckiej, klientki oraz krawcowej od poprawek w salonie, tak aby wszystko było przygotowane na czas. Bardzo często zdarzają się nie przewidziane sytuacje z których dobry konsultant powinien umiejętnie umieć wybrnąć.

2. Kreatywność

Klientki odwiedzające salon ślubny, oczekują od konsultanta nie tylko profesjonalnego podejścia, ale również kreatywności. Często przychodzą z wizją danej sukni i oczekują, że uzyskają pomoc w realizacji swojego marzenia. Kreatywny konsultant mając do dyspozycji różne modele w salonie powinien umieć tak je połączyć, aby finalnie uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do pomysłu Panny Młodej.

3. Umiejętność negocjowania cen

Nie każda klientka ma możliwość zakupu sukni w cenie oferowanej przez salon. Dzięki umiejętności negocjowania cen z dostawcami, projektantami dobry konsultant może zaoferować lepsze warunki swoim klientkom.

4. Umiejętność słuchania

Każda z Pań ma swoje wymagania, nawet te, które nie znalazły jeszcze swojego stylu wiedzą doskonale, że nigdy nie założą typowej np. princessy. Rolą obsługującej osoby, jest słuchanie klienta i zadawanie dodatkowych pytań w celu poznania go. Dzięki temu, unikniemy sytuacji gdzie przyszła Panna Młoda poczuje się jak byśmy narzucali jej własne zdanie.

5. Wszechstronna wiedza

W salonie ślubnym klientka poza możliwością kupna sukni czy dodatków, powinna mieć możliwość dowiedzenia się jak można rozwiązać inne problemy związane z organizacją ślubu i wesela.

Dobrze jest, jeżeli będziemy posiadać dodatkową wiedzę na tematy tj. gdzie można zamówić tort, orkiestrę czy też DJ.

Dzięki takim informacjom nasze klientki poczują, że mają kompleksową obsługę.

6. Psychologia

Jest to jedna z najtrudniejszych predyspozycji. Zdarzają się różne sytuacje, które trzeba rozwiązać z wręcz psychologicznym podejściem. Jednym z takich przykładów jest Panna Młoda wybierająca suknię z mamą. I tu czasami zaczyna się problem: mama chce ubrać córkę według własnego gustu i upodobania, a córka ma wręcz odwrotny styl. Bez psychologii konsultant w takiej sytuacji nie ma szans.

7. Otwartość na świat i ludzi

Najmilszym momentem w tej pracy jest moment kiedy Para Młoda dzwoni lub przychodzi z podziękowaniem za pomoc w przygotowaniach do ślubu. Często przynoszą kwiaty i zdjęcia z uroczystości ślubnej. Takie efekty można uzyskać tylko przez otwartość do ludzi. Każda z Pań spędza z nami kilka lub kilkanaście godzin przy poprawkach krawieckich. Do tego dochodzą niezliczone ilości telefonów z różnymi pytaniami, nie tylko dotyczącymi sukni, ale również doboru garnituru czy nawet samochodu.

Jeżeli uda nam się nawiązać nić przyjaźni z naszą klientką, poprzez cierpliwe słuchanie jej i jak najlepsze doradzanie, mamy możliwość przeżyć takie niezapomniane chwile.

8. Dyspozycyjność

Wiele przyszłych Panien Młodych pracuje do późnych godzin i nie ma możliwości odwiedzenia salonu w czasie jego pracy.

W tym zawodzie nie istnieją dni czy godziny otwarcia. Trzeba się jak najbardziej dopasować do dyspozycyjności klientki. Dzięki temu ona poczuje się bardziej komfortowo i chętnie zdecyduje się na zakup sukni w naszym salonie.

Decydując się na pracę konsultantki w salonie ślubnym, pamiętaj, że to praca, która wymaga dużego poświęcenia i dyspozycyjności.

Przede wszystkim jest to zajęcie dla osób z powołaniem.

Agata Glinicka

www.suknie-collinter.pl

Może Ci się spodobać