120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaproszenia Ślubne DIY

Jak samodzielnie stworzyć zaproszenia na ślub? Czerwień i złoto.

obrazek autora kamil | 14 sierpnia 2021

Jak samodzielnie stworzyć zaproszenia na ślub? Czerwień i złoto.

Dziś kolejna porcja wskazówek, które pomogą Wam własnoręcznie stworzyć zaproszenia, o których marzyłyście, ale nie do końca byłyście przekonane co do ich ceny. Jak się okazuje, można zrobić je samodzielnie. Z pewnością sprawi Wam to mnóstwo frajdy, a przy okazji pozwoli zaoszczędzić „parę” złotych.

Na początku warto określić jaki będzie motyw przewodni i kolorystyka wesela.

Inspiracją może okazać się wyjście do lokalnego sklepu papierniczego, w którym sprawdzimy dostępność ozdobnych kartonów. Tym właśnie sposobem wybrałam połączenie czerwieni ze złotem.

Kolejnym ważnym krokiem jest zaplanowanie wielkości zaproszeń.

Najlepiej kierować się w tym przypadku dostępnością kopert i względami praktycznymi. Postanowiłam przeznaczyć jedną kartkę A4 na stworzenie bazy zaproszenia i złożyć ją w taki sposób, aby zmieściła się w kopercie C6 o wymiarach 11,4 x 16,2 cm. Główna strona naszego zaproszenia musi być nieco mniejsza od koperty, tak abyśmy mogli swobodnie je z niej wysunąć. Ustaliłam więc, że będzie ona miała wymiar 10,5 x 15,5 cm. Najpierw przycinamy więc kartkę tak aby uzyskać preferowany wymiar. Pozostałą część bigujemy na dwa jednakowe elementy, a trzeci który pozostanie, będzie stanowił nakładkę na przednią część zaproszenia.

Jak poradzić sobie z tymi czynnościami żeby zaproszenie było wykonane starannie i wyglądało estetycznie?

Istnieje kilka opcji – możemy kupić trymer, który pomoże nam w cięciu i bigowaniu, zamówić gotowe bazy o wymiarach jakie nas interesują lub udać się do drukarni/punktu, który świadczy taką usługę. Jest też kilka sposobów na ładne bigowanie bez użycia specjalistycznych przyrządów. Dla niewtajemniczonych bigowanie jest to zagięcie kartki w taki sposób, aby nie pozostawić na niej nieestetycznych załamań. Potrzebne nam będą nożyczki, kawałek tektury i linijka. Pani Złota Rączka dokładnie objaśnia jak krok po kroku uzyskać ładny efekt: https://www.youtube.com/watch?v=a8WgYEzIQPo . Po prawej stronie wnętrza naszej bazy przymocowałam kieszonkę o wymiarach 10,5 x 5 cm. Zrobiłam ją z tego samego papieru. Można przykleić ją za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej bezpośrednio do bazy, bądź utworzyć widoczne na zdjęciu poniżej zakładki. Dzięki nim stworzymy więcej miejsca na nasze karneciki, które znajdą się w środku kieszonki. Zakładki te powinny mieć ok. 1 cm, tak aby można było je swobodnie przykleić. Ścinamy dolną krawędź pod kątem 45 stopni, dzięki czemu dolna i boczne idealnie się ze sobą złożą.

Następnym istotnym posunięciem jest zaprojektowanie środka naszego zaproszenia.

Możemy w tym celu użyć programu Canva. Jeśli mamy upatrzony już tekst zaproszenia, pozostaje nam do wyboru jego czcionka, wielkość i rozmieszczenie. Obsługa programu jest intuicyjna, nie powinnyście mieć więc z nim problemu. Wkładki zrobiłam o centymetr mniejsze niż wymiary bazy (9,5 x 14,5 cm), tak aby pozostało z każdej strony po 0,5 cm na margines, który doda naszemu projektowi elegancji. Dodatkowo karteczka z RSVP powinna być niższa o wysokość napisu „Prezenty”, znajdującego się na drugim karnecie – dzięki temu po wsunięciu obu w kieszonkę, podczas otwierania zaproszenia będą widoczne oba hasła. W przypadku mojego zaproszenia ma ona 10,5 cm wysokości.

Gotowe już teksty rozmieszczamy w ten sposób aby zmieściły się na jednej stronie.

Następnie wycinamy je i główną kartę przyklejamy do bazy za pomocą taśmy dwustronnej lub kleju, pozostałe zaś wsuwamy do wcześniej utworzonej kieszonki.

W ten sposób mamy gotowy środek naszego zaproszenia.

Pozostaje nam jeszcze dopracowanie przedniej części.

Aby uzyskać efektowne wykończenie naszej kartki, warto stworzyć widoczną na zdjęciu opaskę o wymiarach 23 x 5 cm. Zrobiłam ją ze złotego papieru. Wcześniej z tego samego kartonu przygotowałam kwadrat o wymiarach 7 x 7 cm, na który nakleiłam wydrukowane już na papierze w róże inicjały (aby stworzyć znów efektowny margines, drugi kwadrat najlepiej wyciąć mniejszy – mój ma 6 x 6 cm). Opaskę podklejamy na środku (nakładamy na siebie ok 1 cm), a następnie w miejscu łączenia przyklejamy kwadrat – opaska gotowa.

Na koniec ozdabiamy kopertę.

Aby pasowała do kolorystyki zaproszenia, wybrałam kolor ecru. Jej wnętrze zaś przyozdobiłam czerwonym papierem, tak by kolorystyka obu elementów – zaproszenia i koperty, były spójne. Bierzemy więc czerwoną kartkę i odmierzamy od kąta prostego po 10 cm z każdej strony. Następnie łączymy ze sobą oba punkty. W tym miejscu kartkę należy zbigować – będzie to bowiem część koperty, którą będziemy zaginać. Od punktów rysujemy jeszcze pod kątem prostym linie mające po 6 cm. Ich końce także ze sobą łączymy. W ten sposób powstaje nam wyrysowany kształt naszej wkładki. Teraz pozostaje go wyciąć i wkleić do koperty przy pomocy taśmy dwustronnej lub kleju.

Podsumowując, do stworzenia jednego zaproszenia potrzebne będą trzy różne kartki – dwie o większej gramaturze, których koszt wynosi 90 gr za arkusz i jedną cieńszą na zrobienie wkładki – ok. 70 gr. Można zrobić wersję ekonomiczną i wszystkie karneciki wykonać z tegoż papieru, albo na te „ruchome” części (które zostały umieszczone w kieszonce), przeznaczyć karton ozdobny o większej gramaturze. Proponuję by używać kartonów o gramaturze nie mniejszej jak 220 gram. Elementy, które zostaną przyklejone mogą być oczywiście cieńsze. Ich gramatura będzie wynosiła ok. 120 gram. Do podklejania wszystkich elementów, używałam taśmy dwustronnej. Jej koszt to jakieś 2 – 3 zł. Cena koperty jest uzależniona od jej gramatury i koloru (koperty metalizowane są droższe), waha się ona w granicach 0,3 – 1,2 zł. Jeśli zamierzamy ją podkleić, musimy uwzględnić jeszcze jedną kartkę papieru ozdobnego. Jak widzicie koszt takiego zaproszenia nie musi być wcale bardzo wysoki. Wystarczy tylko odrobina chęci i cierpliwości. Trzymam więc kciuki za Wasze twórcze prace!


Autor:  Anna Hauke

Może Ci się spodobać