120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

obrazek autora kamil | 10 kwietnia 2018

Ty i Twój Mężczyzna jesteście zakochani.

Znacie się od jakiegoś czasu i przeszliście razem wiele. Były motyle w brzuchu, wspólne wycieczki, nioczekiwane zwroty akcji, namiętne uniesienia, łzy szczęścia i kryzysy. Z czasem pojawiły się nowe rzeczy, które sprawiły, że związek stał się kompletny i dojrzały. Po kilku kryzysach, być może rozstaniach i powrotach znów jesteście razem. Oboje czujecie się szczęśliwi, spełnieni i radośnie spędzacie każdą wspólną chwilę. I wtedy właśnie dostałaś to COŚ, o czym marzy każda dziewczyna. W cudownym aksamitnym pudełeczku podczas kolacji przy świecach… lub podczas ulewy stulecia na środku jeziora w kajaku… ujrzałaś pierścionek z brylantem wielkości lodowiska dla myszy, a może jak okruszek serka. Nie ma to znaczenia, jego blask poraził Twoje zmysły. Ty i Twój Mężczyzna dojrzeliście do podjęcia wspólnej drogi jako Małżeństwo.

Trochę historii pierścionka zaręczynowego

Zaręczyny poprzedzające akt zawarcia małżeństwa od zawsze były symbolizowane w różny sposób. Już w starożytnym Egipcie wybranka była obdarowywana pierścieniem z drutu, potem z innego metalu lub kości słoniowej. W starożytnym Rzymie symbolem matrymonialnej rezerwacji był cenny pierścień lub rodzinny skarb-moneta, również Grecy wkładali swoim wybrankom pierścień na palec. Z czasem funkcję zabezpieczającą interesy przyszłej panny młodej stał się specjalny kontrakt według którego w przypadku, gdyby narzeczony zmienił zamiary musiał zapłacić kobiecie określoną sumę jako zadośćuczynienie. Zaręczona kobieta bowiem była niesamodzielna z założenia i przez okres trwania narzeczeństwa niedostępna dla innych przedstawicieli przeciwnej płci. W przypadku zmiany decyzji narzeczonego mogła stracić niepowtarzalną okazję ułożenia sobie życia w inny sposób. W USA porzucona panna miała możliwość wystąpienia na drogę sądową, a cenny pierścionek miał być dla nie zabezpieczeniem materialnym. W polskiej tradycji zrękowiny były wielką uroczystością, podczas której wybranka była obdarowywana pierścionkiem, ręce młodych związywano nad bochnem chleba (stąd nazwa zrękowiny) – symbolem dostatku, pomyślności i płodności, a młodzi przyjmowali błogosławieństwo od rodziców. Z czasem, gdy pozycja społeczna kobiet uległa zmianie pierścionek zaręczynowy ma raczej znaczenie symboliczne.

 

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy

 

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Powinien być z białym oczkiem, najlepiej z brylantem oprawiony w białe lub żółte złoto albo w platynę. Pojawiają się również szafiry w towarzystwie brylantów. Brylant j uważny jest za wieczny kamień i takie ma nadawać znaczenie symbolizowanym w ten sposób uczuciom. Nie wspominając już o tym, że jak mówią słowa piosenki, brylanty są najlepszym przyjacielem kobiety. Obecnie wybór wyrobów jubilerskich daje ogromne możliwości i ze znalezieniem odpowiedniej biżuterii nie ma kłopotu.Z założenia powinna to być niespodzianka dla wybranki serca, dlatego trzeba sprytnie zaaranżować sam akt oświadczyn. Pomysłowość mężczyzn jest w tym zakresie nieograniczona, Często przygotowują się do tego dość długo i angażują swoich przyjaciół. Pomoc przyjaciółki przyszłej panny młodej przyda się również przy ustaleniu odpowiedniego rozmiaru oraz gustów estetycznych i oczekiwań, jeżeli to rzeczywiście ma być niespodzianka.

 

 

jak nosić pierścionek zaręczynowy

Który palec i która ręka? Jak nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem i po ślubie?

Przyjęcie pierścionka przez wybrankę serca jest wyrazem akceptacji oświadczyn, symbolem miłości i znakiem dla innych mężczyzn, że panna nosząca go znalazła już kandydata na męża.           

Wybór ręki i palca w zasadzie należy do panny młodej i często wiąże się z wygodą. Zwyczaj jednak mówi, że pierścionek zakłada na palec kobiety kandydat na męża i jest to zwykle serdeczny palec prawej ręki. Przynajmniej w Polsce. Palec ten zarezerwowany jest na obrączkę, która kiedyś zajmie miejsce pierścionka. Wówczas jest on przenoszony na lewą rękę lub noszony razem z obrączką. Nie jest to końca praktyczne rozwiązanie. Obecnie wiele par wybiera zdobione obrączki, często z kamieniami i taka kumulacja nie prezentuje się dobrze. Poza tym ocierające się o siebie pierścionek i obrączka mogą się wzajemnie rysować i tracić w ten sposób na urodzie.

W Europie Zachodniej zarówno pierścionek jak obrączkę nosi się na lewej dłoni. Tak było również w Polsce, na prawej ręce nosiły obrączkę tylko wdowy. Obecnie jest dokładnie odwrotnie i ma to swoje uwarunkowanie historyczne, kiedy kobiety na znak solidarności z wdowami po poległych powstańcach styczniowych 1863 roku przełożyły ślubną biżuterię na prawa dłoń, na którą obecnie zakładamy obrączkę.

 

pierścionek zaręczynowy jak go nosić

 

Palec serdeczny, czyli czwarty licząc od kciuka jest właściwy do założenia tego niezwykłego podarunku. Przez ten palec (wprawdzie u lewej ręki) przechodzi żyła, która prowadzi do serca – vena amoris – żyła miłości. Jak sama nazwa wskazuje, palec serdeczny to „palec serca”, dlatego na nim właśnie nosi się pierścionek zaręczynowy. Jest najmniej ruchliwy spośród wszystkich palców i być może dlatego zakładamy nań obrączkę, co ma symbolizować trwałość związku małżeńskiego. Istnieje też inne wytłumaczenie, które zakłada, że prawa dłoń (u większości ludzi) pełni ważniejszą rolę.

Gdy zastąpimy pierścionek zaręczynowy obrączką, można go przełożyć lub równie dobrze zdjąć i zakładać tylko w szczególnych okolicznościach, gdy chcemy pokazać lub powiedzieć mężowi coś wyjątkowego. Trzeba mieć tylko nadzieję, że zauważy i doceni ten gest 🙂

Może Ci się spodobać