120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

O czym trzeba porozmawiać przed ślubem? Lista ważnych tematów!

obrazek autora kamil | 3 kwietnia 2019

Narzeczeństwo to piękny okres w życiu pary. Towarzyszą nam endorfiny związane ze zbliżającym się ślubem. Ale narzeczeństwo to nie tylko czas przeznaczony na zorganizowanie i dopinanie szczegółów najprawdopodobniej największej imprezy w życiu. To również czas przygotowujący do małżeństwa, który powinniśmy poświęcić na pogłębienie relacji. W czasie wspólnych lat mieliście na pewno wzloty i upadki. Zastanawiacie się dlaczego jest tyle rozwodów i rozpadających się związków. Czy to prawda, że ludzie zmieniają się po ślubie? Czy rzeczywiście w chwili przysięgi spływa na kogoś myśl, że teraz może już przestać się starać? Moim zdaniem, po ślubie trzeba starać się jeszcze bardziej. Najprostszym sposobem na budowanie trwałej relacji jest rozmowa. Mentalnie można zacząć przygotowywać się do małżeństwa jeszcze na długo przed zaręczynami. Jeśli uświadomisz sobie, że właśnie z tą osobą pragniesz spędzić życie, warto zacząć tworzyć waszą relację patrząc w przyszłość i wtedy właśnie zastanowić się o czym należy rozmawiać w kontekście kolejnych wspólnych lat. Poniżej znajdziecie listę tematów, które, moim zdaniem, warto omówić przed ślubem. Być może będą doskonałym początkiem dyskusji, a może utwierdzicie się w przekonaniu, że wszystko macie już omówione.

Tematy do omówienia przed ślubem

Dlaczego bierzemy ślub oraz co nas do tego skłania? Ślub to decyzja, którą podejmujemy na całe życie, to nie chwilowy kaprys, nie chęć wyrwania się z domu rodzinnego, nie powinna być również motywowana sytuacją finansową, a prawdziwym i szczerym uczuciem oraz porozumieniem i wspólnymi celami pary.

Jak wyobrażam sobie swoje idealne życie za 10 lat? Co chcę osiągnąć, jakie mam cele życiowe, jak będzie wyglądała moja rodzina, mój dom, moja praca? Czy narzeczony/narzeczona widzi je podobnie? Odpowiedź na te pytania pozwoli sprawdzić czy mamy spójną wizję przyszłości. Oczywiście jest to dopiero początek, bo można tę listę bardzo wydłużyć.

Role w małżeństwie i podział obowiązków

Nasze wyobrażenia i oczekiwania wobec żony/męża. Jaki model rodziny nam odpowiada (tradycyjny czy partnerski)? Jak będziemy dzielić obowiązki, czy będziemy się nimi wymieniać, a może współpracować? Nowe gospodarstwo domowe to nowe obowiązki, jeśli mieszkacie razem przed ślubem, prawdopodobnie macie ten temat za sobą, jeśli nie, jest on bardzo ważny, bo odmienne zdanie w tym temacie, szybko może doprowadzić do częstych kłótni. Zwróćcie uwagę na to, że podział obowiązków pół na pół niekoniecznie może być dobrym rozwiązaniem. Warto wziąć pod uwagę Wasze umiejętności, upodobania i czas. Ktoś może lubić zmywać naczynia, a ktoś robić pranie. Przedyskutujcie temat i podzielcie się tak, aby dojść do kompromisu lub wszystko róbcie wspólnie. Takie rozwiązanie ma taki plus, że dzięki temu więcej czasu będziecie spędzać razem.

rozmowy przed ślubem ważne tematy

Dzieci

Czy chcemy mieć dzieci? Ile i kiedy? Stosunek do antykoncepcji, in vitro, adopcji. Co w sytuacji kiedy nie będziemy mogli mieć dzieci? Co zrobilibyśmy jeśli nasze nienarodzone dziecko okaże się poważnie chore lub ciąża będzie zagrażać życiu matki? Wychowanie dzieci. Podział obowiązków w opiece nad dziećmi. Powrót mamy do pracy – kto będzie opiekował się dziećmi? Jaki rodzaj edukacji będą przyjmować nasze dzieci, tradycyjny w państwowej lub prywatnej szkole, czy może zdecydujemy się na edukację domową. Jaki światopogląd i stosunek do religii chcemy przekazać dzieciom? Jakie zasady wychowania i dyscypliny wprowadzimy w życie – każdy z nas wynosi z domu inne wzorce, trzeba dojść do porozumienia, które z nich przeniesiemy do naszego rodzicielskiego życia, a z których zrezygnujemy. Poza życiem we dwoje, właśnie dzieci i podejście do ich wychowania, często warunkują powodzenie i szczęście w małżeństwie. Ważne jest również to, aby po pojawieniu się dzieci nie zapomnieć o współmałżonku. Zrozumiałym jest to, że życie się zmienia i więcej czasu poświęca się dzieciom, ale nie znaczy to, że mąż lub żona musi pójść w odstawkę. Trzeba przyzwyczaić się do nowej sytuacji i znaleźć sposób na spędzanie czasu tylko we dwoje.

para zakochanych ciąża usg

Seks

Jakie są nasze potrzeby i pragnienia, oczekiwania, temperamenty seksualne. Nasza potrzeba bliskości i intymności. Warto uświadomić sobie i nauczyć się rozmawiać o zmianach w życiu seksualnym, które następują w związku z fizycznymi i psychicznymi zmianami w życiu.

Wierność i zazdrość

Czym jest dla nas zdrada? Gdzie są dla nas granice nie do przekroczenia? Czy jesteśmy zazdrośni? Czy były kiedyś sytuacje, w których byliśmy o siebie poważnie zazdrośni? Czy kontrola jest podstawą zaufania? Jakie zachowanie może sprawić, że stracimy zaufanie do drugiej osoby?

Praca i kariera

Jak ważna jest dla nas praca zawodowa. Czy czyjaś kariera jest ważniejsza? Co jeśli jedno z nas straci pracę? Czy odpowiada nam poziom ambicji zawodowych współmałżonka? Co jeśli sytuacja zmusi nas do wyjazdu za pracą do innego miasta/kraju?

Finanse

Zarządzanie pieniędzmi. Oczekiwania finansowe. Konto wspólne czy oddzielne? Jeżeli oddzielne, jak dzielić wydatki na rzeczy podstawowe, utrzymania, a jak np., za wakacje. Intercyza. Zobowiązania finansowe. Oszczędzanie. Podejście do kredytów i pożyczania pieniędzy innym (np. rodzinie).

finanse jako ważny temat do rozmów przed ślubem

Religia i nasz stosunek do wiary

Określenie swojego podejścia do religii. Jeśli jest różne, czy jesteśmy w stanie zmienić coś w swoich poglądach, czy wręcz przeciwnie nie narzucać drugiej osobie swoich przekonań. Ślub kościelny, czy cywilny. Stosunek do religii w wychowaniu dzieci.

Gdzie będziemy mieszkać?

Czy chcemy wziąć kredyt? Czy będziemy wynajmować mieszkanie, a może zamieszkamy z rodzicami? To trudna decyzja, która uzależniona jest przede wszystkim od naszej kondycji finansowej. Nie trzeba podejmować decyzji przed ślubem, ale warto mieć wspólną wizję, gdzie chcemy mieszkać za 5 czy 10 lat. Domy wielopokoleniowe odbierane są jako ciepłe miejsca, do których chce się wracać. Wszystko zależy od Waszych relacji z rodzicami i charakterów. Mieszkanie na swoim ma wiele plusów, ale dom wielopokoleniowy również takie posiada, np. względy ekonomiczne i ułatwienia w opiece nad dziećmi, jeśli Wasi rodzice nie są już aktywni zawodowo.

wspólne mieszkanie po slubie

Co wynieśliśmy z rodzinnych domów?

Doświadczenia, które wynosimy z domu rodzinnego mają na nas wpływ, są naszymi wzorami. Warto zastanowić się, których chcemy uniknąć, a które uznajemy za pozytywne. Jakie relacje w związku mieli i mają nasi rodzice? Czego się od nich nauczyliśmy? Jak ze sobą rozmawiali? Czy okazywali sobie uczucia? Jak wyglądały ich relacje z rodzicami i teściami? Czego mogą oczekiwać od nas jako zięcia/synowej? Czy posiadacie rodzeństwo i jakie relacje Was łączą? Jak wyglądały relacje w Waszych rodzinach pochodzenia? Jak rodzice troszczyli się o Was? Jakie zasady obowiązywały w Waszych domach? Czy mieliście rodzinne zwyczaje i tradycje? Przykład płynie zawsze z góry, jeżeli w rodzinnych domach mieliśmy dobre wzorce i nasi rodzice stworzyli szczęśliwy związek, my również mamy szansę na to, że nasza relacja będzie wyglądała podobnie. Warto zastanowić się również nad tym jak w naszych rodzinach rozwiązywało się konflikty. Czy uważamy, że metody naszych rodziców były dobre?

Uzależnienia

Stosunek do alkoholu, papierosów, narkotyków, zakupoholizm, uzależnienie od komputera. Czy macie lub mieliście kiedyś problem z jakimś uzależnieniem. Nawet jeżeli udało Wam się w przeszłości wygrać z nałogiem, Wasz partner powinien o tym wiedzieć.

Konflikty i problemy

Jak je rozwiązujemy i jaka jest nasza zdolność do kompromisów? Co powinniśmy zrobić kiedy pojawią się między nami złe emocje, przemilczeć, przegadać, czy odczekać aż emocje opadną. Moim zdaniem tłumienie emocji nie jest dobre, rozmowa działa oczyszczająco i naprawdę jest dobrym pomysłem na rozwiązywanie problemów. Warto stosować zasadę, aby nie kłaść się spać pokłóceni, bo nigdy nie wiadomo co przyniesie jutro.
Kontakty z rodzicami i teściami. Nasz stosunek do rodziców i teściów. Ingerencja rodziny w nasz związek i wychowanie dzieci. Opieka nad rodzicami w podeszłym wieku. Potrzeba i częstotliwość wizyt i zasady odwiedzin. Granice zażyłości. Wspólne spędzanie świąt.

Wolny czas

Jak chcemy go spędzać? W domu, aktywnie, razem czy osobno? Jak wyobrażamy sobie relacje ze znajomymi, jak często chcemy się z nimi spotykać? Czy mamy coś przeciwko babskim i męskim wyjściom?

tematy do rozmów przed ślubem

To tylko przykładowa lista tematów, można ją dowolnie rozszerzać w zależności od potrzeb. Zdaję sobie sprawę, że część z nich to tematy, o których niełatwo się rozmawia, ale naprawdę warto się przełamać i spróbować wpleść je w inne rozmowy. Zachęcam do takich rozmów, bo pozwalają lepiej poznać się wzajemnie i dojść do kompromisów, które mogą ułatwić wspólne życie.

Z biegiem lat każdy z nas ma prawo zmienić zdanie. Dojrzewamy, dorastamy, zmienia się nasze życie i postrzeganie świata. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to co ustaliliśmy przed ślubem ma być dla nas wskazówką, ale nie sztywnymi zasadami, których nie możemy wspólnie zmienić. Dlatego ważne jest żeby po ślubie nie zacząć żyć tylko obok siebie, żeby nadal rozmawiać i ważne decyzje podejmować wspólnie. Może warto po kilku latach wrócić do pytań z okresu narzeczeństwa i zweryfikować czy udało nam się wprowadzić w życie to co planowaliśmy, czy może w rzeczywistości żyjemy zupełnie inaczej? Nawet jeśli okaże się, że z czasem wszystko się zmieniło, to też nic złego. Ważne żebyśmy oboje odczuwali satysfakcję z takiego życia.

To tylko przykładowe pytania jakie należy zadać sobie przed ślubem, możecie uzupełnić listę o swoje propozycje. Tematy dla jednych mogą wydawać się banalne i dawno omówili je już z partnerem, a dla innych rozmowa na ich temat może być przerażająca i trudna. Ale warto podjąć próbę i wyjaśnić kwestie, które prędzej, czy później i tak pojawią się w czasie wspólnego życia. Omówienie ich przed ślubem może pomóc uniknąć nieporozumień w małżeństwie. Niestety nie daje to gwarancji na udany związek, ale nauka kompromisu i rozmowy znacznie ułatwia sprawę.

Źródła zdjęć:
1. https://unsplash.com/photos/gds8C9TljgE
2. https://unsplash.com/photos/610U5teI5B4
3. https://unsplash.com/photos/IE8KfewAp-w
4. https://unsplash.com/photos/yw7mV9JeND4
5. https://unsplash.com/photos/WYLuNY5JG4E
6. https://unsplash.com/photos/CeZypKDceQc
7. https://unsplash.com/photos/8c3zjKrkkBA



Poprzedni artykuł


Terminarz ślubny – Kiedy i jak zaplanować podróż poślubną?



Następny artykuł


Monika & Sebastian – już po ślubie! Piękne zdjęcia i film z podziękowaniami – zobacz!


Marta Andrearczyk


Marta Andrearczyk

Urodzona organizatorka, zawsze z listą rzeczy do zrobienia, Wielbicielka gorzkiej herbaty, domowych wypieków, artykułów papierniczych i sukienek. Rusycystka, która ceni sobie prostą elegancję, naturalność i umiar. Pisze z perspektywy młodej żony. Autorka bloga www.marta-naturalna.blogspot.com

Zdjęcia ze ślubu MUST-HAVE – jakie fotografie koniecznie musisz mieć?


Sierpień 27, 2018
/


fotograficzny must have

O jakich zdjęciach nie możesz zapomnieć w dniu ślubu i wesela? Zdjęcia ze ślubu i…

Pomysły na księgi gości weselnych!


Sierpień 21, 2018
/


księga gości weselnych w stylu boho

Księga gości weselnych staje się już nieodłączną częścią wesela i nic w tym dziwnego! Jest…

Izabela & Martin – już po ślubie! Wesele polsko-słowackie!


Sierpień 21, 2018
/



Kochane, zasypię Was trochę zdjęciami z tego dnia. Chciałam Wam przede wszystkim podziękować za moc…

Monika & Sebastian – już po ślubie! Piękne zdjęcia i film z podziękowaniami – zobacz!


Sierpień 21, 2018
/



Drogie (nie przez przypadek używam tego słowa:) Panny Młode. Postanowiłam podzielić się wrażeniami z naszego…

O czym trzeba porozmawiać przed ślubem? Lista ważnych tematów!


Sierpień 17, 2018
/


lista tematów o czym należy porozmawiać przed ślubem

Narzeczeństwo to piękny okres w życiu pary. Towarzyszą nam endorfiny związane ze zbliżającym się ślubem….

Terminarz ślubny – Kiedy i jak zaplanować podróż poślubną?


Sierpień 17, 2018
/


podróż poślubna pary młodej

Nie ma wątpliwości, że podróż poślubna powinna być najlepszą podróżą w życiu pary młodej. Powinien…

1
2
3

39
Next »

Może Ci się spodobać