120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Obrączki Ślubne

Obrączki ślubne – symbol miłości

obrazek autora kamil | 20 kwietnia 2018

Symbolika i historia obrączek

Obrączki ślubne to symbol trwałości związku małżeńskiego. Symbolizują miłość, wieczność oraz nierozerwalność małżeństwa.

Historia pierwszych pierścieni ślubnych sięga do starożytnego Egiptu. W dolinach Nilu znaleziono pierwsze obrączki wykonane z pędów roślin i traw. Okrągły pierścień już wtedy symbolizował wieczność. Okrąg, podobnie jak czas, nie ma początku, ani końca. W miłości ta symbolika wieczności i niezmienności przyjęła się niezależnie we wielu kulturach. Pierwsze obrączki nie były trwałe, dlatego z czasem ludzie zaczęli decydować się na inne materiały, skórę, kość słoniową, a później metale.

Współcześnie, obrączki są nieodłącznym elementem ślubnej tradycji. Obrączki nie są tylko biżuterią, są też akcentem, który codziennie przypomina o przysiędze małżeńskiej. Noszenie obrączek symbolizuje, że związek jest mocny i trwały i pomimo wszelkich przeciwności małżonkowie zawsze będą stanowić jedność.

Obrączki to namacalny dowód małżeństwa i Waszej miłości. Świadczą także o wierności i są znakiem dla innych ludzi, że dana osoba pozostaje w związku małżeńskim. Przypominają, że ślubowaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Przygotowania do ślubu wymagają od przyszłych małżonków, podjęcia szeregu ważnych decyzji. Jedną z nich, jest wybór obrączek.

Obrączki mogą być wykonane z różnego rodzaju kruszców i tworzyw, ze złota, srebra, platyny, tytanu, na nawet drewna. Najbardziej popularnym kruszcem jest złoto. Obrączki mogą być wykonane w całości z żółtego, białego lub różowego złota, albo być mieszanką tych kolorów. Obrączki można ozdabiać w różny sposób, poprzez satynowanie, rodowanie, osadzanie kamieni, lub grawerowanie.

zakładanie obrączki ślubnej podczas przysięgi małżeńskiej
Fot. Marta Anhalt www.martaanhalt.pl

Jakie obrączki wybrać?

Przed ślubem narzeczeni muszą podjąć trudną decyzję, na jakie obrączki się zdecydować. Warto pamiętać, że w przypadku biżuterii ślubnej liczy się nie tylko wygląd, ale także względy praktyczne.

Podczas poszukiwania obrączek warto pamiętać o bardzo istotnej kwestii – wytrzymałości. Biżuteria ślubna będzie nam prawdopodobnie towarzyszyć przez cały czas, także podczas wykonywania codziennych obowiązków, a wtedy trudno uniknąć drobnych zarysowań. Dlatego też tak istotne jest, aby wybrać materiał odporny na niewielkie uszkodzenia. Oprócz tego warto sprawdzić, czy wybrany model jest wygodny – najlepiej sprawdza się biżuteria ślubna o zaokrąglonym profilu, która nie uwiera i nie przeszkadza podczas codziennych zajęć.

Dużym powodzeniem cieszą się tradycyjne złote obrączki bez dodatkowych ozdób, jednak bez trudu można znaleźć obrączki nietypowe. Dzięki temu każda młoda para znajdzie idealną biżuterię ślubną, która będzie w pełni odpowiadać jej oczekiwaniom i preferowanemu stylowi.

Tematem obrączek ślubnych warto zainteresować się odpowiednio wcześniej. Należy dopytać jubilera o czas realizacji zamówienia. Obrączki można zamówić dużo wcześnie, ale zdążymy także wtedy, kiedy zamówimy je ok. 8 – 6 tygodni przed ślubem.

Chociaż obrączki są przede wszystkim symbolem i powinny być praktyczne, nie można zapominać o ich wyglądzie. Będą nam towarzyszyć każdego dnia, dlatego powinny w pełni odpowiadać naszemu gustowi. Możliwości jest naprawdę dużo. Obecnie coraz więcej par decyduje się na różne obrączki, które jednak mają jakiś wspólny element. Szalenie ważne jest to, żeby pamiętać o wyborze właściwego rozmiaru – w przypadku zdobionej na różne sposoby biżuterii ślubnej zmiana rozmiaru może wpłynąć na jej wygląd.

obrączki ślubne na dłoniach
Fot. Marta Anhalt www.martaanhalt.pl

Ile złota w złotych obrączkach?

Może zastanawiacie się, dlaczego niektóre obrączki są niemal idealne po 30 latach, a inne już noszą ślady użytkowania, mimo że od ślubu nie minęło wiele czasu? Odpowiedzią na to, jest próba złota użytego do wykonania obrączek. Na jaką próbę zdecydować się, aby mieć pewność, że obrączki posłużą w należytym stanie przez długie lata?

Próba złota to określenie ile w danym stopie złota znajduje się czystego złota.

próba 0,333 – 8-karatowe złoto, zawiera 33,3% czystego złota,

próba 0,585 – 14-karatowe złoto, zawiera 58,5% czystego złota,

próba 0,750 – 18-karatowe złoto, zawiera 75% czystego złota.

Czyste złoto jest bardzo miękkie, dlatego miesza się je z innymi metalami, np. srebrem, czy miedzią, aby zwiększyć trwałość wyrobów z niego wykonanych.

Do obrączek nie poleca się złota próby 333. Obrączki wykonane ze złota tej próby są mniej trwałe, mogą pękać i zmieniać po jakimś czasie kolor. Złoto 18-karatowe jest zaś bardzo miękkie i łatwo ulega zarysowaniom.

Optymalna próba złota dla obrączek to 585. Obrączki służą na długie lata, a wykonane z tej próby złota zawsze wyglądają tak samo.

obrączki ślubne w pudełeczku
Fot. Marta Anhalt www.martaanhalt.pl

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie przy zakupie obrączek jest przetapianie złota.

Każdy z nas ma w domu zdekompletowaną biżuterię, porwany łańcuszek. Niezależnie od koloru i próby złota całą nieużywaną lub zniszczoną biżuterię można zabrać ze sobą do jubilera, który określi jego próbę i wartość. Jeśli materiału wystarczy do produkcji nowych obrączek, poniesiecie tylko koszty wyprodukowania. Często bywa, że złota przyniesionego jest więcej niż potrzeba na wykonanie obrączek, wówczas naddatek można przeznaczyć na zapłatę za usługę, lub przeciwnie, jeśli złota jest za mało, można dokupić kruszcu.

Większość przyszłych małżonków decyduje się na grawerowanie obrączek.

Często pary wybierają klasyczny motyw imion i dnia ślubu, niektórzy grawerują ważne dla nich cytaty, coś zabawnego lub bardzo osobistego, zrozumiałego tylko dla wtajemniczonych. Na obrączkach niekiedy pojawiają się cytaty muzyczne, religijne, filozoficzne. Można zdecydować się także na grawerowanie fragmentów tekstu – gdzie tekst na jednej obrączce jest kontynuacją lub odpowiedzią na treść drugiej. Istnieje możliwość grawerowania symboli, np. serca, czy nieskończoności.

Poniżej przedstawiam propozycje kilku tekstów, które można wygrawerować na obrączkach ślubnych.

Damska: Całym sercem, męska: Aż do końca świata

Męska: Hej, tuż obok Niej, Damska: Zajęte jest miejsce

Na zawsze i na wieczność

Chciałbym (chciałabym) się z Tobą zestarzeć

Data ślubu –

Kochałem, kocham, będę kochać

Dziś i na zawsze

Nałóż z powrotem

Masz nosić, nie czytać

Dwie dusze, jedno serce

Amor vincit omnia

Ubi tu, ibi ego

Wszystko prowadzi mnie ku Tobie

Na której dłoni nosić obrączkę?

Niegdyś wierzono, że od serdecznego palca lewej ręki idzie żyła prowadząca prosto do serca, nazywano ją żyłą miłości. Dlatego właśnie noszono obrączki na lewej dłoni. Miało to dodatkowo zapewniać pomyślność małżeństwu.

Współcześnie przyjęło się nosić obrączkę na serdecznym palcu, to na której ręce, zależy przede wszystkim od lokalnych tradycji danego kraju, lub preferencji małżonków.

W Polsce noszono obrączki na lewej dłoni, jednak podobno w czasie wielu lat wojennych, kobiety, których mężczyźni byli na froncie, przenosiły je na prawą rękę. Z czasem to prawa dłoń stała się tą, na której nosi się obrączki, a na lewą przekłada się po owdowieniu.

obrączki ślubne
Fot. Marta Anhalt www.martaanhalt.pl

Gdzie nosimy pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Pierścionek zaręczynowy nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni. Po ślubie przekładamy go na serdeczny palec lewej dłoni lub nosimy go razem z obrączką na serdecznym palcu prawej dłoni.

Obrączka to tylko symbol, jednak jej wymowa jest jasna: miłość, wierność, wieczność. Jej kształt podkreśla nieskończoność i miłość bez końca. W przypadku ślubu wyznaniowego kapłan w trakcie ceremonii święci obrączki, przez co zyskują one mocy sakralnej. Podczas ceremonii małżonkowie przed nałożeniem obrączek całują je.

Macie już pomysł, na jakie obrączki i grawer się zdecydować? Jeśli tak, koniecznie się pochwalcie w komentarzach!

Może Ci się spodobać