Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Darmowe próbki.
120 000 szczęśliwych panien młodych.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Ślub konkordatowy – czym jest i jakie dokumenty są potrzebne?

obrazek autora kamil | 14 sierpnia 2021

Ślub konkordatowy jest najczęściej wybieraną formą ślubu! Łączy w sobie i ślub kościelny i ślub cywilny, który niesie za sobą skutki prawne. Jest więc idealnym wyborem dla każdej Pary, która w świetle prawa chce zostać małżeństwem, ale jednocześnie sprawy duchowe są dla niej bardzo istotne. Taka forma ślubu pojawiła się dokładnie w 1998 roku, wcześniej narzeczeni musieli osobno brać ślub cywilny i kościelny. Ślub konkordatowy jest więc dużym udogodnieniem, które należy docenić. By ślub wyznaniowy pociągał za sobą skutki prawne, należy wcześniej dopełnić kilka formalności…

Planujesz ślub konkordatowy i chcesz się do niego odpowiedniego przygotować? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł, aby wiedzieć jakich formalności należy dopełnić!

Przed zawarciem ślubu konkordatowego – wizyta w kancelarii parafialnej

Ślub tego rodzaju możecie wziąć w dowolnej parafii, z reguły jest to jednak parafia jednego z narzeczonych, najczęściej kobiety. Jeśli planujecie wybrać zupełnie inna parafię, będziecie potrzebować zgody proboszcza z Waszych parafii. Jest to tak zwana „licencja”.

Do kancelarii najlepiej wybrać się najpierw, aby zarezerwować termin ślubu, a następnie od 6 do 3 miesięcy przed datą, należy mieć ze sobą:

  • dowód osobisty

  • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej

  • świadectwa chrztu narzeczonych

  • świadectwa bierzmowania narzeczonych

Proboszcz na podstawie tych dokumentów sporządzi protokół przedślubny oraz wpisze Was na zapowiedzi przedślubne. Tu powinniście również otrzymać karteczki do spowiedzi. Do was należy obowiązek poinformowania Waszej parafii o ślubie i prośba o zapowiedzi, bowiem parafia, w której bierzecie ślub nie zrobi tego za Was.

biblia podczas ślubu konkordatowego

Przed zawarciem ślubu konkordatowego – wizyta w USC

Nie wcześniej niż 6 miesiący przed ślubem musicie udać się do Urzędu Stany Cywilnego, po zaświadczenie o braku okoliczności, wykluczające zawarcie małżeństwa.

Musicie ze sobą zabrać:

– dowód osobisty,

– skrócony odpis aktu urodzenia,

– wdowiec/wdowa – akt zgonu małżonka,

– dowód opłaty skarbowej, który wynosi 84 zł,

jeśli jest potrzebne — zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa,

– jeśli nie masz polskich aktów stanu cywilnego (a jesteś obywatelem Polski), musisz przygotować: jeśli byłeś już wcześniej w związku małżeńskim – zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który poświadczy ustanie albo unieważnienie małżeństwa lub dokument, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa.

Przed wizytą w USC powinniście również ustalić jakie nazwisko po ślubie będziecie nosić oraz Wasze wspólne dzieci, ponieważ będziecie musieli wypełnić stosowne oświadczenie. Wasze dzieci mogą nosić nazwisko jednego z Was lub dwuczłonowe, składające się z nazwiska ojca i matki. Wy możecie zachować swoje dotychczasowe nazwiska, do swojego nazwiska dodać nazwisko współmałżonka lub możecie zdecydować się na jedno z Waszych nazwisk, które stanie się Waszym wspólnym nazwiskiem.

Jak wiadomo, są to często kwestie sporne, tak więc warto to dużo wcześniej wspólnie uzgodnić.

Będziecie również musieli złożyć zapewnienie o tym, że nie znacie żadnych okoliczności, które byłyby przeciwwskazaniem do zawarcia małżeństwa.

Uwaga: zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy, także nie ma sensu wybierać go wcześniej. Aby uniknąć problemów, nie zostawiajcie tego jednak na ostatnią chwilę.

Panna Młoda i Pan młody

Kolejna wizyta w kancelarii

Jeśli będziecie posiadać już zaświadczenie z USC, musicie ponownie wybrać się do kancelarii parafii, w której chcecie wziąć ślub. Co musicie przynieść?

  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (dokument z USC)

  • potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi

  • ewentualnie zaświadczenie o odbyciu wizyt w poradni rodzinnej (jeśli wcześniej tego nie donieśliście)

W dniu ślubu

Pamiętajcie o tym, abyście WY oraz Wasi świadkowie mieli przy sobie swoje dowody osobiste, ponieważ ich dane oraz podpisy będą potrzebne do dokumentu potwierdzającego zawarcie Waszego małżeństwa. Często bywa tak, że przed mszą świadkowie udają się do kancelarii, aby podpisać dokumenty oraz przekazują Wasze karteczki ze spowiedzi. Najczęściej Para Młoda podpisuje dokumenty albo przy wejściu do kościoła lub po mszy przy ołtarzu.

Ważne: w tym dniu Pana Młoda podpisuje się jeszcze swoim panieńskim nazwiskiem. Najczęściej po raz ostatni 🙂

Para młoda podczas ślubu konkordatowego

Po ślubie konkordatowym

Duchowny ma obowiązek w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa na wysłanie dokumentów do USC. Wtedy następuje sporządzenie aktu małżeństwa i Wasze małżeństwo zostanie zarejestrowane.

Pójdźcie osobiście do USC, tam dostaniecie jeden bezpłatny skrócony odpis aktu małżeństwa.

Jesteście mężem i żoną, więc cieszcie się tym wspaniałym stanem!

Para Mloda po ślubie konkordatowym

Może Ci się spodobać