120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Zabawy na oczepiny weselne – zestaw gotowych pomysłów na Twój dzień!

obrazek autora kamil | 1 czerwca 2018

(źródło: Mitchell Orr https://unsplash.com/)

Oczepiny

Oczepiny to tradycyjny element wesela, który odnosi się do dawnych, słowiańskich obrzędów weselnych, podczas których Panna Młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy, które nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka. Obrzęd oczepin odbywał się o północy, przy śpiewie pieśni Oj, chmielu, chmielu zdejmowano wianek Pannie Młodej, ścinano jej warkocz i nakładano czepiec. Czepce były wykonywane z białego płótna i często ozdobnie haftowane. Oczepiny wiązały się z różnymi zwyczajami i zabawami, które miały charakter rozluźniającej atmosferę zabawy. Zazwyczaj symbolizowały „sprzeciw” panny przed zmianą stanu. Dziewczyna usiłowała na niby nie dopuścić do oczepienia, np. zrzucała i deptała czepek, uciekała przed mężatkami mającymi ją oczepić. Broniła się przed oczepinami sama lub pomagali jej żonaci mężczyźni, drużbowie, którzy zamiast czepka wkładali jej na głowę męski kapelusz.

Współczesny charakter oczepin

Do dziś przetrwał zwyczaj zdejmowania welonu lub wianka z głowy Panny Młodej, który tak samo, jak dawniej, symbolizuje zmianę stanu cywilnego. Również Pan Młody pozbywa się swoich atrybutów i zdejmuje krawat lub muszkę. Oczepiny są swojego rodzaju punktem kulminacyjnym zabawy weselnej.

Wybór nowej Pary Młodej

Zabawy oczepinowe rozpoczyna wybór nowej pary młodej. Tradycja mówi, że kto pierwszy zdobędzie atrybuty Państwa Młodych, ten następny weźmie ślub.

Łapanie welonu i muszki

W pierwszej kolejności to Panna Młoda rzuca za siebie welon. Wokół Panny Młodej, w rytm muzyki, tańczą kobiety stanu wolnego. Po pannach, wokół Pana Młodego zbierają się kawalerowie i zabawa wygląda podobnie.

Bukiet ze wstążkami

Każda dziewczyna, która uczestniczy w zabawie, dostaje do ręki wstążkę, której drugi koniec przywiązany jest do bukietu Panny Młodej. Panna Młoda stoi w środku koła z zamkniętymi oczami i w trakcie zabawy kolejno odcina wstążki. Bukiet ląduje w rękach dziewczyny, której wstążka nie została przecięta do samego końca. To bardzo sprawiedliwa zabawa, nie ma przepychanek, przed taki bukietem się nie ucieknie.

bukiet panny młodej ze wstążkami podczas oczepin
fot. Marta Anhalt www.martaanhalt.pl

Losowanie

Losowanie atrybutów Pary Młodej (np. mini bukieciki, muszki) z zapowiedzią najbliższych lat lub przebijanie balonów z karteczkami w środku. Na karteczkach umieszczamy zdania zapowiadające najbliższą przyszłość panien i kawalerów, ale tylko dwie zapowiadają szybkie zamążpójście i ożenek.

Lista pytań

Jeśli na weselu macie sporo par, które nie mają ślubu, a chcecie uniknąć zmuszania kogoś do roli nowej Panny/Pana Młodego w duecie z obcą osobą, możecie zaprosić do zabawy wszystkie pary i w trakcie tańca eliminować je kolejnymi pytaniami o etapy związku, o staż, zgodność itp.

Mucha w skrzyni

Panowie ustawiają się w kole wokoło Pana Młodego, którego muszka zamknięta jest w koszyku z kłódką (może być to pudełko, skrzynia, klatka, cokolwiek, w co można schować muszkę i zamknąć). W momencie zatrzymania muzyki kawaler znajdujący się naprzeciw Pana Młodego podchodzi, losuje klucz z pojemnika i próbuje otworzyć kłódkę. Właściwy kluczyk znajduje w pojemniku razem z innymi fałszywymi kluczami. Jeśli klucz nie pasuje, kawaler kończy zabawę, a pozostali bawią się do skutku. Panowie mogą też po prostu wylosować klucze i po kolei próbować wydobyć muszkę. W ten sposób zabawa będzie trwała krócej.

muszka pana młodego w pudełku na zabawie oczepinowej
fot. Marta Anhalt www.martaanhalt.pl

Szukanie welonu

Chętne panny opuszczają na chwilę salę, w tym czasie welon, stroik czy wianek panny młodej chowany jest pod krzesłem, na stole, w bukiecie ślubnym, w kieszeni wodzireja. Po powrocie dziewczyny szukają przedmiotu. Wygrywa ta, która pierwsza odnajdzie welon.

Podaj dalej

Panowie stają w kole i przejmują od Pana Młodego jego muchę i podają kolejnym kawalerom. Mucha przekazywana jest tyle razy, ile razem mają świeżo upieczeni małżonkowie. Wygrywa mężczyzna, w którego dłoniach mucha zakończy wyliczankę.

To kilka sposobów na wyłonienie nowej pary młodej, która może później wspólnie zatańczyć lub wziąć udział w konkursie. Pamiętajcie, że para tworzy się w losowych warunkach, więc zabawa powinna być w miarę uniwersalna i nie powodować zakłopotania.

Zabawy oczepinowe

Oprócz wyboru nowej pary młodej można zaproponować gościom rozrywkę w postaci kilku innych zabaw weselnych. Pamiętajcie, że nie warto decydować się na zabawy, które wprowadzają gości w zakłopotanie. Poniżej przedstawiam kilka zabaw, które nie mają seksualnych podtekstów.

Test zgodności

Para Młoda siedzi na środku sali plecami do siebie i podnosi tabliczki, buty, czy też inne rekwizyty, aby odpowiedzieć na pytanie za pomocą stwierdzenia: JA/ON/ONA. Przykładowe pytania:

Kto się pierwszy pojawił na świecie?
Kto chodził do przedszkola?
Kto pierwszy nawiązał znajomość?
Kto pierwszy powiedział „kocham Cię”?
Kto lepiej prowadzi samochód?
Kto będzie podejmował ostateczną decyzję w kwestii zakupu nowego samochodu?
Kto będzie trzymał kasę?
Kto będzie robił śniadanie?
Kto będzie wstawał do dzieci?
Kto ma fajniejszych teściów?
Kto będzie wynosił śmieci?
Kto częściej decyduje o tym jak spędzicie wspólnie czas?
Kto będzie odpowiedzialny za porządek w piwnicy?
Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
Kto pierwszy zasypia w łóżku?
Kto będzie spał przy ścianie?
Kto będzie przygotowywał niedzielne obiadki?
Kto będzie zmywał po posiłkach?
Kto będzie rządził w sypialni?

test zgodności pary młodej podczas zabaw oczepinowych
fot. Marta Anhalt www.martaanhalt.pl

Wyprawa do zoo

Jedna z popularniejszych weselnych zabaw. Do gry zapraszamy 7 osób różnej płci, które wcielają się w kolejne role. Każdy musi zostać poinformowany kim jest. Zabawa weselna polega na szybkim reagowaniu na słowa opisujące poszczególne osoby (należy wstać i obiec szybko krzesło, na którym się siedzi). Za niezareagowanie na słowo dostaje się karę. Karę otrzymuje ten, który nie zareagował i nie obiegł krzesła lub zrobił to z dużym opóźnieniem. Za karę musi wypić kieliszek wódki lub zjeść plasterek cytryny. Można zrezygnować z kary, jeśli obawiamy się, że goście mogą zbyt chętnie „zapominać” o swoim zadaniu. Wtedy można nagrodzić osobę, która miała najlepszy refleks.

Skład rodziny jadącej do zoo:
1. Mężczyzna – Tata
2. Kobieta – Mama
3. Mężczyzna – Witek
4. Mężczyzna – Jacek
5. Kobieta – Zosia
6. Mężczyzna – Azor
7. Mężczyzna – Słoń

Tekst, który czyta prowadzący:

Był piękny dzień, więc TATO postanowił zabrać DZIECI do zoo, by mogły zobaczyć SŁONIA.
Poszedł więc do MAMY żeby obwieścić jej tę wiadomość. DZIECI bardzo się ucieszyły,
a najbardziej ZOSIA. WITEK powiedział: zabierzmy też AZORA. AZOR, jak to AZOR, ucieszył
się jak przystało na PSA – radośnie zamerdał ogonem. JACEK i WITEK bardzo chcieli
zobaczyć SŁONIA. DZIECI zapiszczały radośnie. RODZICE (czyli mama i tata biegną)
przygotowywali się do wyjazdu, a AZOR biegał miedzy nogami swoich PANÓW. Pogoda
dopisywała, ZOSIA postanowiła zabrać AZORA na spacer przed wyjściem do zoo, ale WITEK
ubiegł ZOSIĘ, i AZOR od dawna był na spacerze. W końcu późnym popołudniem cała
RODZINA zapakowała się w trabanta i ruszyła w kierunku zoo. W zoo stał dumnie SŁOŃ.
Rany jaka wielka trąba, wykrzyczały DZIECI. MAMA uciszała radosne piski swoich
POCIECH. TATA, głowa RODZINY opowiadał o tym czym żywi się SŁOŃ. DZIECI słuchały
zainteresowane. Tylko AZOR, jak to nasz kochany AZOR, merdał ogonem zainteresowany
bardziej motylem niż SŁONIEM. ZWIERZĘTA (tu biegnie słoń i pies) chyba nie przypadły
sobie do gustu. Po wszystkich piskach i wrzaskach radości, RODZINA pojechała do domu,
tylko SŁOŃ został tam gdzie stał. Tak, to był piękny rodzinny dzień dla wszystkich TATY,
MAMY, WITKA, JACKA, ZOSI I AZORA.

Odbijany, czyli popularne zbieranie na wózek

Tradycyjna zabawa weselna. Szczytny cel i dobra zabawa. W zabawie obowiązkowo udział biorą Państwo Młodzi. Każdy, kto chce zatańczyć z Panną lub Panem Młodym, musi wnieść opłatę. Pieniądze zbierają najczęściej świadkowie. Grę wygrywają Ci goście, którzy tańczą z Parą Młodą kiedy zamilknie muzyka. Nagrodą zwykle jest wódka weselna. Goście weselni przebijają swoje stawki, odbijając Państwa Młodych. Przydaje się świetna kondycja Pary Młodej, ponieważ chętnych jest zazwyczaj wielu.

Wokół tej zabawy narasta sporo kontrowersji, m.in., że to naciąganie gości na dodatkowe wydatki. Moim zdaniem wcale tak nie jest, jeśli ktoś nie chce, nie tańczy. Ja jako gość zawsze przygotowuję sobie dodatkową, niewielką kwotę, którą przeznaczam na ten cel. Idę, tańczę raz czy dwa i oddaję pole wytrwalszym zawodnikom. Nie lubię jednak kiedy zespół, czy DJ bardzo przeciąga piosenkę. Wtedy zabawa przede wszystkim staje się po prostu nudna i moim zdaniem celem zabawy jest już tylko zebranie jak największej ilości pieniędzy.

Polskie seriale

Wybieramy uczestników i kapitanów do dwóch drużyn, które próbują odgadnąć, z jakiego serialu pochodzi melodia lub piosenka.

Jaka to melodia?

Zabawa wzorowana na popularnym programie telewizyjnym. Bardzo podobna do polskich seriali. Można przeprowadzić ją w dwóch wersjach.

Wersja 1: wybieramy jednego odważnego uczestnika, który będzie nucił słyszane w słuchawkach melodie. Z pozostałych uczestników wyłaniamy dwie drużyny, które próbują odgadnąć, jaka to melodia.

Wersja 2: wybieramy dwie drużyny i ich kapitanów. Zawodnicy podają tytuł i wykonawcę utworu po usłyszeniu ok. 5 sekund piosenki. Odpowiedź zgłasza wyłącznie kapitan drużyny.

Król i królowa wesela

Wybieramy królową i króla wesela. Zwycięzcami mogą być osoby najlepiej/najdłużej tańczące, najsympatyczniejsze lub para z najdłuższym stażem małżeńskim. Jest to również doskonała chwila, żeby w trakcie wesela wyróżnić, np. dziadków lub parę, która może tego dnia obchodzi swoją rocznicę ślubu.

Przepowiednie

W balonikach ukrywamy karteczki z obietnicami. Pan i Pani Młoda na przemian przekłuwają balonik. Mąż i żona przekłuwają po 5 baloników i czytają głośno, co wylosowali. Zobowiązują się przy tym do wykonywania opisywanych czynności przez 3 kolejne miesiące małżeńskiego życia. Propozycja haseł wypisywanych na karteczkach:

Od dzisiaj będę Ci codziennie masował(a) stopy.

Od dzisiaj to ja będę głową rodziny.

Od dzisiaj to ja będę oddawać pensję małżonkowi.

Od dzisiaj będę słuchać mądrych rad teściowej.

Od dzisiaj będę gotować obiadki.

Obietnic i przepowiedni można wybrać naprawdę wiele, trzeba tylko zdać się na swoją kreatywność.

Tańce grupowe

Czyli wszelkiego rodzaju tańce, które można zatańczyć w grupie. Belgijka, zumba, czy układ do piosenki Chocolate Soul Control. Do każdej z tych zabaw musimy mieć prowadzącego, który pokaże wszystkie ruchy i będzie zagrzewał do pląsów resztę gości.

Zabawy na wolnym powietrzu

Zabawy i gry, które można wykorzystać nie na samych oczepinach, ale kiedy jest jeszcze jasno na dworze lub na poprawinach. Są to zabawy, które umilą wesele osobom nietańczącym i dzieciom. Mogą to być m.in. hula-hop, wyścigi w workach, badminton, cornhole, ladder golf, przeciąganie liny, twister, czy duża jenga.

duża jenga na świeżym powietrzu jako pomysł na zabawę oczepinową
(źródło: https://absoluteamusements.com/giant-jenga/)

Przyśpiewki weselne na oczepiny

Niektóre rodziny są bardzo rozśpiewane i w takim przypadku goście weselni często podczas biesiadowania przy stołach śpiewają piosenki związane z weselem. Piosenek jest bardzo wiele, ich znajomość często zależy od regionu. Poniżej znajdziecie fragmenty tekstów kilku z nich.

Kto się urodził w styczniu

A kto się w styczniu urodził

ma wstać, ma wstać, ma wstać

ma wziąć do ręki kielich swój

i wypić aż do dna.

Jak żeś wypił, to se nalej,

a butelkę podaj dalej

Jak żeś wypił, to se nalej,

a butelkę podaj dalej.

A kto się w lutym urodził

ma wstać, ma wstać, ma wstać

ma wziąć do ręki kielich swój

i wypić aż do dna.

Jak żeś wypił, to se nalej,

a butelkę podaj dalej

Jak żeś wypił, to se nalej,

a butelkę podaj dalej.

A kto się w marcu urodził

ma wstać, ma wstać, ma wstać

ma wziąć do ręki kielich swój

i wypić aż do dna.

Jak żeś wypił, to se nalej,

a butelkę podaj dalej

Jak żeś wypił, to se nalej,

a butelkę podaj dalej…

A teraz idziemy na jednego

A teraz idziemy na jednego

A teraz będziemy wódkę pić do dna

A teraz idziemy na jednego

A teraz będziemy wódkę pić

I rym cym cym i hopsasa

Idziemy przez życie w podskokach

I rym cym cym i hopsasa

To życie a żyje sie raz

A teraz idziemy na jednego…

Gorzka wódka

Gorzka wódka gorzka wódka,

Nie będziemy pili,

Bo nam dzisiaj państwo młodzi,

Jej nie osłodzili!

Gorzka wódka, gorzka wódka,

Trzeba ją osłodzić,

Młody młodą pocałuję,

Nic nie będzie szkodzić!

On jest temu winien,

On jest temu winien,

Pocałować ją powinien!

Ona temu winna,

Ona temu winna,

Pocałować go powinna!…

Przy wyborze zabaw na wesele należy kierować się upodobaniami gości i przede wszystkim dobrym smakiem. Jeśli Wasi goście bardzo lubią tańczyć, możecie zdecydować się na mniejszą ilość zabaw. Jeśli goście potrzebują motywacji do zabawy – warto wybrać więcej zabaw.

Warto pamiętać też o tym, żeby nie zachęcać do zabawy na siłę. Niektórzy goście mogą mieć mniej lub bardziej poważne powody, dla których nie chcą uczestniczyć w oczepinach. Jednak bez trudu powinniście znaleźć kilku chętnych.

Mam nadzieję, że przygotowane zestawienie pomogło Wam znaleźć zabawy, które są wesołe, ale nie odnoszą się do seksualności. Jeśli zdecydujecie się, na którąś z nich na swoim weselu, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Może Ci się spodobać