Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Darmowe próbki.
120 000 szczęśliwych panien młodych.
Zaplanuj swój ślub

Zabawy weselne - gotowe przykłady do wykorzystania!

obrazek autora kamil | 14 sierpnia 2021

Czy ktoś z Was wyobraża sobie wesele bez zabaw weselnych? Są one przecież nieodłącznym elementem takiego przyjęcia! Wiele osób ma jednak wątpliwości jakie zabawy należy wybrać, aby spodobały się gościom oraz aby pasowały do stylu i motywu przewodniego. Każdemu pewnie chociaż raz zdarzyło się być na weselu, na którym zabawy zorganizowane tuż po oczepinach niekoniecznie przypadły do gustu.

Ważne zatem jest to, aby wybrać rozrywkę pasującą do Waszego stylu i estetyki. Sami znacie najlepiej Waszych gości i możecie przewidzieć co może im się spodobać, a co już niekoniecznie. Na pewno uda się Wam coś wybrać ze specjalnie przygotowanej listy, podzielonej na kategorie. Zapraszamy!

Zabawy weselne z klasą

Pociąg – chyba najbardziej znana zabawa, która zresztą nie pojawia się wyłącznie na weselach. Prosta, ale z klasą. Na czym polega? Otóż wodzirej zbiera z całej sali maksymalną liczbę gości, którzy ustawiają się jeden za drugim, tworząc wagoniki. Osoby te zazwyczaj trzymają się za ramiona. Najczęściej w roli maszynisty występuje Pan Młody, za nim znajduje się Panna Młoda. Mijając kolejnych gości zachęcamy ich do zabawy, aby włączyli się do jadącego pociągu. Uatrakcyjnieniem zabawy mogą być specjalnie przygotowane atrybuty, takie jak czapka maszynisty czy gwizdek.

Test zgodności Państwa Młodych – zasady są bardzo proste, a jednocześnie ta zabawa cieszy się dużym powodzeniem. Tu goście weselni są jedynie w roli obserwatorów, jednak jest to dla nich duża atrakcja. Wodzirej lub ktoś z rodziny wcześniej przygotowuje listę pytań dla Państwa Młodych np. „Kto lepiej gotuje?” lub „Kto będzie rządził domowym budżetem?”, w trakcie zabawy Państwo Młodzi siedzą na dwóch krzesłach na środku sali, jednak muszą siedzieć tyłem do siebie, tak, aby nie widzieć odpowiedzi małżonka.

Podczas zawadnia pytań przez wodzireja, każde z nich podnosi albo but Pana Młodego albo Panny Młodej jako odpowiedź na zadane pytanie. Dzięki temu w prosty sposób można zobaczyć w jakich kwestiach młodzi małżonkowie myślą podobnie, a w jakich mają odmienne zdanie 🙂 Zamiast butów można użyć tabliczek z napisem „Ja” i „Ona” (tabliczki dla Pana Młodego) oraz analogiczne dla Pani Młodej: „Ja” oraz „On”.

Jakie pytania mogą zostać zadane?

-Kto pierwszy wyznał Miłość?

-Kto lepiej prowadzi auto?

-Kto pierwszy nawiązał znajomość?

zabawa weselna test zgodności

Chusteczka – bardzo przyjemna zabawa, którą znają wszyscy goście, niezależnie od pokolenia. Na pewno chętnie wezmą w niej udział również starsi, którzy często unikają zabaw. Zasady? Wszyscy tańczą w kółku do piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”, w tym czasie jedna (lub więcej osób) macha chusteczką i podchodzi do wybranej osoby z kółka, kładzie obok jej stóp chusteczkę i dają sobie nawzajem buziaka, klęcząc na chusteczce. Osoba wybrana przejmuje chusteczkę i wchodzi do środka. Jest to zabawa prosta, z klasą i odpowiednia dla wszystkich. Nie wymaga od gości wykonywania śmiesznych czynności, do których mogliby mieć obiekcje. Nie zawiera również w sobie żadnych podtekstów, więc jest odpowiednia również dla dzieci. Jest ponadczasowa!

Zabawy weselne śmieszne oraz w formie konkursów

Fanty – najlepszą liczbą uczestników jest ta parzysta. Zadaniem uczestników jest odnajdywanie oraz przynoszenie w jak najszybszym tempie przedmiotów, które wymienia prowadzący zabawę. Co może być takim fantem? Wszystko! Najlepiej zacząć od tych najprostszych, czyli zegarek, szminka, widelec. Następnie można przejść do trudniejszych typu pasek od spodni, cudze buty, garnek z kuchni 🙂 Osoba, która najpóźniej doniesie dany przedmiot, odpada z gry.

Taniec weselny jako dyscyplina sportowa – do tej zabawy potrzebna jest kilka par. Losują oni karteczkę z dyscypliną sportową, według której będą musieli zatańczyć. Zadaniem reszty gości będzie odgadnięcie jaką dyscyplinę sportową prezentują uczestnicy. Ta para, która najlepiej ukaże dany sport – wygrywa.

Ręce i nogi – tutaj również będą nam potrzebne chętne pary, które podczas tańca na znak orkiestry (najczęściej jest to przerwa w muzyce), będą musieli jak najszybciej zastosować się do instrukcji ze strony prowadzącego zabawę. Jakie mogą być to instrukcje? Na parkiecie pozostają…

-Dwie nogi, jedna ręka

-dwie ręce, jedna noga

-dwie nogi i głowa 🙂

Kombinacji jest mnóstwo, a kreatywność biorących udział zapewne Was zaskoczy! Ta para, która najpóźniej lub niepoprawnie wykona zadanie, odpada z gry. Ostatnia z par, która pozostanie na parkiecie wygrywa nagrodę przygotowaną przez Państwa Młodych.

zabawy weselne dla gości weselnych

Wycieczka do ZOO – do zabawy zapraszamy 14 osób, które podzielimy na dwie drużyny. Każdej osobie z drużyny przyporządkujemy inną rolę (tata, mama, Witek, Jacek, Zosia, Azor, Słoń), które tworzą daną „rodzinę”. Rodziny siadają naprzeciwko siebie na krzesłach, jednak krzesła muszą być oddalone od siebie na tyle, aby można było swobodnie biegać dookoła. Zadaniem uczestników jest obiegnięcie całej swojej rodziny i powrót na swoje miejsce, w momencie, w którym osoba, czytająca tekst, wymieni imię/rolę nadaną uczestnikowi. Na słowo „dzieci” wstają Jacek, Witek i Zosia, na słowo „zwierzęta” wstają Słoń i Azor itp.

Tekst:

Był piękny dzień, więc TATO postanowił zabrać DZIECI do ZOO, by mogły zobaczyć SŁONIA. DZIECI zapiszczały radośnie. Poszedł więc do MAMY, żeby obwieścić jej tę wiadomość. DZIECI bardzo się ucieszyły, a najbardziej ZOSIA. WITEK powiedział: „Zabierzmy też AZORA”. AZOR, jak to AZOR, ucieszył się jak przystało na psa i radośnie zamerdał ogonem. JACEK i WITEK, bardzo chcieli zobaczyć SŁONIA. RODZICE przygotowywali się do wyjazdu, a AZOR biegał miedzy nogami swoich państwa. Pogoda dopisywała. ZOSIA postanowiła zabrać AZORA na spacer przed wyjściem do ZOO, ale WITEK ubiegł ZOSIĘ i AZOR od dawna był na dworze. W końcu późnym popołudniem cała RODZINA zapakowała się do auta i ruszyła w drogę. W zoo stał dumnie SŁOŃ – rany jaka wielka trąba! -wykrzyczały DZIECI. MAMA uciszała radosne piski swoich DZIECI. TATA, głowa RODZINY, opowiadał o tym, czym żywi się SŁOŃ, DZIECI słuchały zainteresowane, tylko AZOR, jak to nasz kochany AZOR, merdał ogonem zainteresowany bardziej motylem niż SŁONIEM. ZWIERZĘTA chyba nie przypadły sobie do gustu. Po wszystkich piskach i wrzaskach radości, RODZINA pojechała do domu. Tylko SŁOŃ został tam gdzie stał. Tak, to był piękny rodzinny dzień dla wszystkich TATY, MAMY, WITKA, JACKA, ZOSI I AZORA.”

zabawa na wesele

Zabawa weselna integracyjna

Nowe pary – ta zabawa najlepiej sprawdzi się na samym początku wesela. Wtedy to wodzirej mówi, aby Panie utworzyły swoje kółeczko w środku, Panowie zaś tańczą w przeciwnym kierunku w kółku na zewnątrz, kiedy muzyka przestaje grać, osoby odwracają się do siebie twarzami i w ten sposób tworzą się nowe Pary do tańca kolejnej piosenki. Dzięki temu wiele osób ma szansę porozmawiać z kimś spoza rodziny oraz lepiej się poznać.

Zabawy na weselu dla dzieci

Na naszym przyjęciu nie możemy zapomnieć o tych najmłodszych, którym przecież też należy się odrobina rozrywki, czyż nie?

Konkurs tańca – taniec może być z atrakcyjnymi gadżetami, zasady można dowolnie modyfikować w zależności od wieku dzieci. Jednym z wariantów może być taniec do różnych stylów muzycznych (np. twist, kankan itp.)

Praca plastyczna – np. prezent dla Państwa Młodych.

zabawa weselna dla dzieci

Zabawy z chustą KLANZY – jest ich całe mnóstwo! Na przykład zabawa w „sztorm”. Polega ona na tym, aby na chuście umieścić lekkie przedmioty, natomiast dzieci będą musiały, trzymając za końce chusty, tak nią machać, aby te przedmioty nie spadły. Kolejną bardzo dobrą zabawą jest „Kwiat lotosu”, znaną również jako „Calineczka”. Tu wybieramy jedno dziecko, które siada na środku chusty, reszta dzieci, trzymając za chustę idzie w jednym kierunku dookoła. Kiedy już osoba w środku (nasz „kwiat”) zostanie okręcona chustą do wysokości ramion, wtedy uczestnicy na jeden znak zatrzymują się, puszczają chustę i cofają się do tyłu.

Playlista z muzyką dla dzieci – ustalcie ze swoim DJ-em lub zespołem, aby przeznaczyli pewien czas na muzykę typowo dla dzieci. Kaczuszki są obowiązkowe! 🙂

Kolorowe balony – unieście w Waszej sali kilka kolorowych balonów. Dzieci podczas tańca na znak wodzireja będą musiały przynieść jak najszybciej balonik danego koloru.

zabawy na wesele dla dzieci

Pamiętajcie, aby na spotkaniu z zespołem lub DJ-em omówić harmonogram i przebieg takich zabaw. Weźcie pod uwagę liczbę, wiek i usposobienie Waszych gości, no i przede wszystkim Wasz gust!

Może Ci się spodobać