120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Błogosławieństwo Młodej Pary przed ślubem - gotowe teksty

obrazek autora kamil | 4 kwietnia 2018

Znaczenie i siła błogosławieństwa

Błogosławieństwo to jeden z najstarszych zwyczajów związanych ze ślubem. Chociaż wydaje się mocno archaiczny, większość osób nie rezygnuje z tego obrzędu. Dawniej symbolizowało opuszczenie domu rodzinnego przez pannę młodą i przeniesienie do domu męża (dlatego nazywano je także przenosinami). Był to rodzaj pożegnania z domem rodzinnym (również z meblami i sprzętami) i oficjalne przyzwolenie rodziców na wspólne życie narzeczonych. Wierzono, że bez błogosławieństwa młodym nie powiedzie się w życiu. Dzisiaj ma już nieco inną symbolikę, ponieważ czasy się zmieniły i młodzi zupełnie inaczej organizują sobie wspólna przyszłość. Tak czy inaczej jest to jeden z najbardziej wzruszających i stresujących zarazem momentów w dniu ślubu. Często towarzyszą mu łzy i podniosły nastrój.

Samo błogosławieństwo poprzedzone jest zwykle pożegnaniem rodziny, przeprosinami za popełnione błędy, podziękowaniem za wychowanie. Bez względu na to, czy jest to rodzina głęboko religijna czy nie, błogosławieństwo ma niezwykłą moc, ponieważ jest życzeniem pomyślności, radości, miłości dla dzieci oraz wyrazem przychylności rodziców dla ich małżeństwa.

Czas, miejsce i przebieg obrzędu błogosławieństwa

Powinno odbyć się ono przed wyjazdem do kościoła, w domu panny młodej. W szczególnych przypadkach, gdy nie jest to możliwe, w domu pana młodego lub w miejscu, gdzie organizowany jest ślub i wesele, jeżeli odbywa się z dala od domu rodzinnego panny młodej.

Powinno odbywać się w ciszy i spokoju. Oprócz młodych i ich rodziców w błogosławieństwie mogą brać udział rodzice chrzestni, dziadkowie i rodzeństwo oraz osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do wychowania panny czy pana młodego. Zdarza się, że grono jest większe, ale na ogół są to tylko widzowie, goście weselni, którzy znaleźli się w domu przed ślubem. Na stole przykrytym białym obrusem powinny znaleźć się Biblia, krucyfiks, woda święcona, zapalone świece i kropidło.

Czasem błogosławi się również obrączki, wianek i kwiaty panny młodej.

błogosławieństwo pary młodej
Fot. WhiteStory

O co proszą państwo młodzi?

Klęcząc lub stojąc państwo młodzi proszą o błogosławieństwo:

Kochani, dziękując wam za cud naszych narodzin, troskę, dbałość o zdrowie, możliwość nauki wychowanie oraz przepraszając za przykrości, które wam sprawiliśmy w młodym wieku, serdecznie prosimy pobłogosławcie nasz związek i przyszłe wspólne życie”.

Teksty błogosławieństwa młodej pary

Najbezpieczniejszą (z uwagi na wzruszenie i stres rodziców) jest krótki tekst. Najlepiej jednak brzmi i wygląda, gdy mówimy od serca. Można posiłkować się kartką lub Biblią.

Najpierw rodzice panny młodej, potem pana młodego, kolejno rodzice chrzestni i dziadkowie, a następnie pozostałe osoby błogosławią młodym. Pokropienie wodą święconą powinno być na końcu już po pobłogosławieniu.

Wersja I – na głowami młodych wyciąga się dłonie w geście błogosławieństwa wypowiadając jego tekst a następnie czyni się przed nimi ręką znak krzyża

Wersja II – Młodzi całują krzyż (opcjonalnie), na czołach narzeczonych czyni się kciukiem prawej ręki znak krzyża, wypowiadając tekst:

„Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”.

Błogosławimy was na nową drogę życia w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Panie Boże, twórco wszelkiego piękna, pobłogosław sługi Twoje Anię i Wojtka, którzy dzisiaj zawrą sakramentalny związek małżeński, żyli zawsze w Twojej łasce i okazywali Ci wdzięczność za powołanie ich do wspólnoty życia i miłości. O to Cię prosimy, przez Chrystusa, Pana naszego.”

Niech łaskawy Bóg zamknie was w swojej dłoni, niechaj Duch Miłości zamieszka
w waszych sercach.”

„Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom. Szanujcie się wzajemnie, bądźcie dla siebie wsparciem. Błogosławimy wam z serca w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Córko, nigdy nie stawaj przeciw swojemu mężowi. Synu, pamiętaj, żeby szanować swoją żonę i być dla niej wsparciem. Małżeństwo to jedność. Bóg dał mężowi żonę, aby była dla niego wsparciem i pomocą. A mąż byłby nikim bez swojej żony. Kochani polecamy Was Jezusowi Chrystusowi, Panu Naszemu. Błogosławimy Wam, w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

błogosławieństwo pary młodej tekst

Można użyć cytatu z Biblii, znanej osoby, z literatury oprawione własna interpretacją:

Niech wam błogosławi Pan i niechaj was strzeże, niech rozjaśni Pan oblicze swoje nad wami i niech wam miłościw będzie. Niech obróci Pan twarz swoją ku wam i niechaj wam da pokój” (kapłańskie błogosławieństwo z IV,6, 24-26)

Musicie być silni miłością,
która wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
wszystko przetrzyma.
Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie” (JP II)

Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie”. (K. I. Gałczyński). Niech dobry Bóg pobłogosławi wasze ręce i umysły i poprowadzi razem przez życie.

„Małżeństwa bywają nieszczęśliwe nie z braku miłości, ale z braku przyjaźni.” (Selma Lagerlof) Namiętność i fascynacja z czasem słabną. Trwały związek powinien opierać się na przyjaźni, która nigdy nie zawiedzie.

Może być błogosławieństwo wierszem:

„Drogie dzieci,
Na drodze życia są światła i mroki,
Raz szczęście jasne, raz smutek głęboki,
Ale gdy razem się idzie we dwoje,
Łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.
Więc błogosławimy was drogie dzieci,
życząc wam szczęścia, radości i wiecznej miłości”.

Na zakończenie błogosławieństwa wszyscy obecni mogą wspólnie zmówić wybraną modlitwę. Można ja również poprzedzić czytaniem wybranych fragmentów liturgii.

błogosławieństwo Pary młodej

 

Bądź z nami w social media!


Facebook


Instagram


Pinterest

Może Ci się spodobać