120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Po ślubie

Jakie formalności należy załatwić po ślubie ?

obrazek autora kamil | 14 sierpnia 2021

Gratulujemy, jesteście już małżeństwem! A może już niedługo nim będziecie? Ślub to bardzo ważne i cudowne chwile w życiu każdego, kto bardzo tego pragnął. Ślub to też wielkie zmiany. W końcu podjęliśmy bardzo ważną, dojrzałą i odpowiedzialną decyzję, która rzutuje na Wasze przyszłe życie. Oprócz takich oczywistych rzeczy, które zmieniły się po ślubie jak na przykład zmiana stanu cywilnego, nie zapomnijmy o formalnościach, które nas czekają.

No właśnie, a czy wiesz co dokładnie należy załatwić po ślubie? Jakie formalności po ślubie nas czekają?

Zmiana dowodu osobistego

Dowód osobisty należy wymienić tylko w przypadku jeśli żona zmieniła nazwisko, w nowych dowodach nie ma już informacji o adresie zameldowania, tak więc jeśli przeprowadziliście się z mężem – on nie musi wymieniać dokumentu.

Co zrobić krok po kroku?

Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek i z nim oraz z dwoma zdjęciami udać się do najbliższego Urzędu. Pamiętajcie, że zdjęcie musi być wykonane tak, aby spełniało wymogi podane na stronie każdego urzędu. Dodatkowo musisz ze sobą wziąć swój obecny dowód oraz akt małżeństwa. Często akt znajduje się już w systemie, ale warto zabrać go ze sobą lub wcześniej upewnić się czy będzie to konieczne. Wymiana dowodu ze względu na nazwisko jest bezpłatna!

 

Prawo jazdy

Prawo jazdy wciąż zawiera informacje o adresie zameldowania, tak więc oboje małżonkowie są zobligowani do wymiany, jeśli się przeprowadzili. Aby wymienić ten dokument należy zapłacić 100,50 zł, wypełnić wniosek z dołączonym odpowiednim zdjęciem oraz mieć przy sobie obecny dokument.

Bank

Z nowym dowodem należy również udać się do banku, w celu zmiany numeru dowodu oraz zmiany nazwiska posiadacza rachunku. Trzeba również złożyć nowy wzór podpisu. Po ślubie warto pomyśleć o założeniu wspólnego konta lub przypisaniu jednego z małżonków do już istniejącego. Często jest to bardzo wygodne i korzystne.

Praca i uczelnia

Jeśli żona zmieniła nazwisko niech nie zapomni zgłosić tego faktu do swojej obecnej pracy lub uczelni, wiąże się to ze zmianą danych w dokumentach. Pamiętajcie też o ewentualnym zgłoszeniu zmiany numeru konta.

Gdzie jeszcze trzeba się udać lub jakie dokumenty trzeba jeszcze zmienić?

Na pewno nie można zapomnieć o lekarzu rodzinnym, spółdzielni mieszkaniowej, operatorze komórkowym i wszystkich usługodawcach, u których posiadamy umowę. Dokumenty, o jakich należy pamiętać, to także dowód rejestracyjny, paszport, legitymacja, bilet miesięczny

Pamiętajcie, że większość lub wszystkie te sprawy trzeba załatwić osobiście, zarówno złożyć wniosek jak i odebrać dokument!

Gdzie jeszcze żona zmienia swoje nazwisko (i status)?

Na portalach społecznościowych! 🙂 Jest to często pierwsze miejsce,w którym to robi, a zarazem jest to chyba jedna z najszybszych zmian, jakie można dokonać 🙂

Powodzenia!

Może Ci się spodobać