120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Jak być druhną idealną?

obrazek autora kamil | 20 marca 2018

Jak być druhną idealną?

Druhna to zaraz po parze młodej i rodzicach najważniejsza osoba na ślubie. Pełnienie takiej roli to ogromne wyróżnienie, ale też nie lada wyzwanie, któremu trzeba sprostać. Druhna jest najbliższą osobą panny młodej, jej prawą ręką, służy pomocą, dobrą radą i wsparciem. Jest najlepszą organizatorką na świecie, która planuje, przewiduje i zapobiega. Zna odpowiedzi na wszystkie pytania i wie, jak wybrnąć nawet z najtrudniejszej sytuacji. Z drugiej strony potrafi rozśmieszyć do łez i sprawić, że wszystko idzie jak z płatka a zmartwienia znikają. Oto kilka rad, które ułatwią Ci odnalezienie się w tej szczególnej, ale może czasem stresującej sytuacji.

W czym mogę pomóc?

Twoja rola rozpoczyna się gdy powiesz „tak” i nie wychodzisz z niej aż do ostatniego weselnego gościa. Pomoc w przygotowaniach do ślubu, wybór sali weselnej, dekoracji, zaproszeń, pomoc przy wyborze sukni ślubnej – z tym wszystkim musisz się zmierzyć od samego początku. Idź ze swoją panną młodą na przymiarki, pomóż w wyborze idealnej sukienki – gdy trzeba, powiedz stanowcze „NIE” lub zalej ją morzem komplementów, gdy na to zasługuje. Przygotowania do ślubu będą o wiele przyjemniejsze, gdy również i ty czynnie weźmiesz w nich udział – przymiarka sukienki, wspólna wizyta u fryzjera czy manicure – to może być świetna wspólna zabawa.

Pamiętaj o tym, że jesteś osobą, której Panna Młoda ufa w 100%, liczy się z Twoim zdaniem i wierzy, że pomożesz jej rozwiać wszelkie wątpliwości i dylematy, dlatego tak ważne jest, aby potrafić doradzić, a nie tylko przytakiwać i zgadzać się ze wszystkim, co ona powie. Szczerość jest najważniejsza.

W trudnych momentach, w natłoku obowiązków, spraw też by znalazła czas na chwile oddechu – popołudniowa kawa na mieście, lunch w ulubionej restauracji, sobotnie śniadanie z przyjaciółmi, odstresowująca lampka szampana w środku dnia – cokolwiek sprawi, że nabierze dystansu i na chwilę odsapnie. Jeśli oczywiście tego potrzebuje.

zadania druhny
Time Of Joy Photography

Ta ostatnia sobota

Jednym z najważniejszych obowiązków druhny jest organizacja wieczoru panieńskiego. Kiedy go planujesz, pamiętaj o kilku sprawach.

Po pierwsze – organizujesz ten wieczór nie dla siebie, ale dla panny młodej – zastanów się, co dla niej jest definicją idealnego wieczoru, wyjdź naprzeciw jej oczekiwaniom i zastanów się, co lubi, a czego nie.

Po drugie – to Ty jesteś organizatorką tego przedsięwzięcia – jeżeli sama nie zadbasz o każdy szczegół, nikt tego za Ciebie nie zrobi. Chodzi tu przede wszystkim o komunikację między pozostałymi uczestniczkami. Jeżeli zadajesz pytanie i nie otrzymujesz odpowiedzi, sama podejmujesz decyzję. Jeżeli pojawia się różnica zdań, znajdujesz idealny kompromis. Jeżeli pojawia się konflikt – rozwiązujesz go. Zawsze dbaj o dobrą atmosferę przy przygotowaniach, ona przełoży się potem na atmosferę finalnego wieczoru.

jak być druhną

Coś niebieskiego, coś pożyczonego – czy aby napewno?

Zgodnie z tradycją, każda panna młoda podczas swojego ślubu powinna mieć: coś nowego, coś starego, coś niebieskiego i coś pożyczonego. Twoja w tym głowa, aby tak się stało. Ale – uwaga! – tylko jeśli panna młoda sobie tego życzy. Powinnaś dobrze znać jej podejście do wszelkiej maści tradycji weselnych i nie przymuszać jej do wypełniania żadnej z nich, jeśli ona nie ma na to ochoty. A jeśli tego chce, pomóc jej wszystko zorganizować.

Jak milion dolarów

Jest wiele teorii na temat tego, jak powinna wyglądać druhna na ślubie. Najczęściej odnoszą się one do kroju sukienki czy nawet kolorystyki. Nie jesteśmy zwolennikami trzymania się żadnych schematów, ale jedno jest pewne: druhna nie może przyćmić panny młodej, ale musi wyglądać świetnie. Jesteś w końcu po części gospodynią tej imprezy!

A co, jeśli druhen jest więcej? Nie wiemy, kto wymyślił zasadę, aby wszystkie druhny ubierać tak samo. Jest to – łagodnie mówiąc – nie najlepszy pomysł. Każda z nas ma inną sylwetkę, karnację, jest innego wzrostu w czym innym lepiej wygląda. Ubranie wszystkich kobiet w taką samą wersję sukienki sprawi tylko, że – owszem – będą wyglądały jak zjawisko, ale w złym tego słowa znaczeniu. Druhny powinny błyszczeć i się dobrze czuć – pięknie, kobieco i wyjątkowo – dobór sukienki, w jakiej najlepiej wyglądają to zagwarantuje. Jesteś druhną, masz też coś do powiedzenia w kwestii swojego stroju. Wykorzystaj to. Idźcie na wspólne przymiarki, posłuchajcie profesjonalistów, znajdźcie wspólny kompromis, zachowując przy tym swój styl.

Jak być druhną idealną?

Bo szczegół ma znaczenie

Mówiąc o stroju, najczęściej myślimy o ślubie i przyjęciu weselnym, a nie można zapominać o etapie przygotowań, który od wielu lat również upamiętniany jest na zdjęciach. Jeżeli chcemy dodać trochę smaczku, przygotujmy się również na tę chwilę. Jak? Wystarczy do tego kilka „gadżetów”. Fajnym pomysłem są szlafroki dla druhen i panny młodej – są wygodne, świetnie wyglądają na zdjęciach i zostają na dłużej. Ale to od ciebie zależy, co wymyślisz, aby także chwile przygotowań były przyjemnością.

Wielki finał

Tutaj już wszystko jest zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Teoretycznie. Twoja rola sprowadza się do tego, aby pilnować, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Jesteś „skrzydłową” panny młodej, a więc zwracaj uwagę, jak leży jej suknia ślubna, w jakim stanie jest jej makijaż i fryzura. To państwo młodzi są nominalnymi gospodarzami tego wydarzenia, ale to ty przejmujesz na siebie wszystkie ich obowiązki. Sprawdzaj, czy goście dobrze się bawią, czy niczego nie brakuje i czy wszystko idzie zgodnie z planem.
W tym wszystkim nie zapomnij o dobrej zabawie!

Bycie druhną to bycie „na dobre i na złe”. Doświadczenie, które naprawdę zbliża. Warto podejść do tego z pełnym zaangażowaniem.

Zadania druhny

Może Ci się spodobać