120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Jak usadzić gości na weselu?

obrazek autora kamil | 29 czerwca 2018

Jak rozmieścić gości na sali weselnej, jak usadzić gości przy konkretnym stole weselnym i czy w ogóle narzucać komuś gdzie ma siedzieć? Jak sprawić, aby wszyscy dobrze się bawili, nie popełnić jakiejś gafy, nie sprawić nikomu przykrości?

Rozmieszczenie gości na weselu okazuje się niełatwym zadaniem.

Jeśli zabierasz się właśnie za rozplanowanie usadzenia swoich gości weselnych i w głowie pojawia Ci się mnóstwo pytań to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Znajdziesz w nim

5 głównych zasad usadzenia gości na weselu przygotowanych dla Ciebie przez wedding plannera.

1. Zacznij od stołu prezydialnego

Planowanie należy rozpocząć od wyboru miejsca na stół prezydialny czyli stół Pary Młodej.

To jego położenie będzie wpływać na ustawienie reszty miejsc. Jest to miejsce gości honorowych więc zazwyczaj jest inaczej ozdobiony, czasem innego kształtu od pozostałych stołów. Najlepiej aby znajdował się naprzeciwko wejścia, ale nie zawsze jest taka możliwość w sali z różnych powodów i zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

stół prezydialny

Nie jest też sztywno ustalone kto powinien zasiąść przy nim z Parą Młodą.

Możecie siedzieć przy nim sami, możecie ze świadkami, a jeśli sala jest duża i możecie sobie pozwolić na długi stół prezydialny to mogą siedzieć z Wami także rodzice.

Najczęściej Młodzi siedzą ze świadkami. Rodzice zazwyczaj wolą siedzieć z innymi członkami rodziny aby mieć z kim rozmawiać i mieć dobry widok na na piękną Parę Młodą.

Panna Młoda siedzi po prawej stronie Pana Młodego.

2. Zaplanuj winietki

Bardzo cieszę się, że winietki wskazujące miejsca gościom stały się już standardem również na polskich weselach. Choć wciąż trafiają się głosy przeciwników narzucania gościom miejsc, to ja już nie wyobrażam sobie wesela bez winietek. I jest to obowiązkowy punkt programu przy planowaniu uroczystości z „moimi” Parami Młodymi.

Bez względu na ilość osób na przyjęciu.

Dzięki temu goście zajmują miejsca bez zbędnego chaosu, bez przekrzykiwania się, bez pędu aby zająć najlepsze miejsca 😉

Nie ma sytuacji, że osoby, które powinny siedzieć razem są rozdzielane, albo obok siebie trafiają osoby, które się nie lubią lub mają skrajne różne poglądy. Twoi goście nie muszą przecież też znać zasad savoir vivre w tym temacie.

W praktyce wygląda to tak, że przy wejściu do sali powinna znajdować się rozpiska z numerami stołów i lista osób, które przy nich siedzą. Goście udają się do konkretnego stołu i odnajdują swoje nazwisko na winietce.

Szybko, sprawnie, elegancko.

winietka ślubna pomaga w usadzaniu gości weselnych

W ramach ciekawostki podpowiem, że stoły nie muszą koniecznie być oznaczone numerami.

Jeśli Para Młoda lubi podróżować może wpleść ten temat przewodni także tutaj. Stoły mogą mieć nazwy miejsc, które odwiedzili, które są dla nich ważne. Mogą to być nazwy gór jeśli chodzenie po górach jest pasją Pary Młodej, itp.

Może być to dodatkowa atrakcją.

3. Wybierz kształt stołów

Większość obiektów weselnych oferuje już wybór pomiędzy stołami prostokątnymi i okrągłymi.

Oba ustawienia mają swoje wady i zalety. Nie będę się rozpisywać na ten temat ponieważ artykuł jest o czymś innym

Na blogu Rozsądne Wesele jest też artykuł „Stoły okrągłe czy tradycyjne – co wybrać?” gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Na pewno podstawowa różnica jest taka, że przy prostokątnych stołach zmieścimy więcej osób. Okrągłe stoły potrzebują więcej miejsca. Są też opcją bardzie elegancką.

Zazwyczaj siedzi przy nich 8, 10 lub 12 osób w zależności od wielkości stołów. Zapytaj managera swojej sali o wielkość stołów i ilość osób przy nich na Waszym weselu.

Manager dysponuje często też rysunkami optymalnego rozstawienia stołów pod konkretną liczbę gości.

Jeśli chcemy podzielić gości na rodzinę Panny Młodej i Pana Młodego na sali to goście Panny Młodej powinni siedzieć po prawej stronie od Pary Młodej, a Pana Młodego w lewej połowie sali.

Teoretycznie powinniśmy postarać się o zapoznanie się rodzin i pomieszać gości. W praktyce jednak goście wolą integrować się na parkiecie i w strefach relaksu, a przy stole siedzieć z osobami, które znają.

4. Pamiętaj o randze gości

Rozmieszczenie gości na weselu podyktowane jest ich rangą.

Najbliżej stołu prezydialnego należy usadzić rodziców i dziadków Pary Młodej. Następnie reszta rodziny i dopiero znajomi, przyjaciele, współpracownicy.

Pamiętaj aby starszych osób nie posadzić przy samym parkiecie i/lub głośnikach.

Goście powinni być usadzeni w miarę możliwości według wieku aby mieli wspólne tematy.

Jak usadzić dzieci na weselu?

Malutkie dzieciaczki zazwyczaj nie potrzebują swojego miejsca. Siedzą w specjalnych krzesełkach obok rodziców. Przedszkolaki i małe dzieci powinny już mieć swoje krzesło ale siedzieć przy rodzicach, którzy pomogą jeszcze im przy jedzeniu.

Jeśli masz sporo dzieci na swoim weselu można przygotować dla nich osobny stół. Najlepiej wtedy zorganizować animatorkę, która się nimi zajmie i pomoże w razie potrzeby.

Nastolatków posadź raczej z dorosłymi i/lub rówieśnikami. Stolik dzieci nie jest już dla nich.

5. Poznaj zasady savoir vivre

Wesele jest przyjęciem wysokiej klasy. Warto znać kilka zasad savoir vivre aby spełniać obowiązujące standardy. Także tych dotyczących usadzenia gości przy stole weselnym.

Kobiety i mężczyzn należy usadzić na zmianę.

Narzeczeni powinni siedzieć obok siebie natomiast małżeństwa naprzeciw siebie. W praktyce jednak małżeństwa wolą siedzieć obok siebie. Jeśli nie jest to wesele wizerunkowe trzeba podejść do ogólnych zasad z umiarem. W ostateczności to też przyjęcie rodzinne, na którym goście powinni się czuć dobrze.

Jeśli zaprosiliście księdza na swoje wesele to powinien on usiąść obok mamy Panny Młodej.

Obok siebie nie powinny siedzieć osoby ze sobą skłócone lub o bardzo różnych poglądach.

Postaraj się zastosować te zasady w planowaniu rozsadzenia swoich gości na weselu i będzie dobrze. Nie stresuj się tym bardzo. Pamiętaj, że „jeszcze się nie urodził taki, który… „. Może się zdarzyć, że ktoś będzie niezadowolony ze swojego miejsca. To tylko kilka godzin zabawy, nie zamieszkanie na stałe.

Podejdź do tego zadania z pozytywnymi intencjami, odrobiną dystansu, z wiedzą z tego artykułu i… baw się dobrze!

Może Ci się spodobać