120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Poradniki

Najem pojazdu do ślubu i jego dekoracja – czy po odwołaniu ślubu musimy za to płacić?

obrazek autora kamil | 18 maja 2020

Młoda Para podpisała umowę na wynajęcie limuzyny na swój ślub. Dekoracje, jakimi dysponował właściciel
pojazdu nie przypadły do gustu Młodej Parze, więc strony umówił się, że właściciel zakupi takie, jakie,
odpowiadają narzeczonym.

W umowie znajduje się zapis, że strony mogą wypowiedzieć umowę najmu pojazdu najpóźniej miesiąc przed uzgodnionym terminem. Młoda Para chce skorzystać z tego zapisu, gdyż mieści się w terminie, ale właściciel już zakupił dekoracje na samochód, czy w takim razie, narzeczeni będą musieli zapłacić za niewykorzystaną dekorację?

 

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do prawników z Pogotowia Prawnego dla Młodych Par, gdzie narzeczeni mogą uzyskać pomoc prawną, dzwoniąc pod numer infolinii 22 450 00 13. Otrzymaliśmy następującą
odpowiedź:

 

Umowa na zakup dekoracji, pomimo że jest powiązana w pewnym sensie z wynajęciem pojazdu na ślub, to jednak nie była elementem głównym tej umowy. Właściciel pojazdu, jeśli rzeczywiście poniósł koszty dekoracji wybranej specjalnie przez Młodą Parę, to Młoda Para powinna je zwrócić, przy czym dekoracja powinna przez właściciela pojazdu zostać wydana Młodej Parze. Z prawnego punktu widzenia, właściciel pojazdu był jedynie swego rodzaju pośrednikiem w zawarciu umowy sprzedaży dekoracji na rzecz Młodej Pary, stąd należy wskazać, że Para Młoda będzie musiała zapłacić za dekorację. Jeśli przykładowo, właściciel pojazdu zamówił towar przez Internet, wykonując umowę, jako konsument, będzie mógł odstąpić od umowy na odległość w terminie 14 dni, a wówczas nie będzie miał podstaw do żądania zwrotu za dekorację.

 

Zatem w każdym przypadku można poszukać rozwiązania. Młoda Para z kolei, zawsze może zaproponować odsprzedaż właścicielowi pojazdu dekorację, czyniąc pewien upust cenowy, takie rozwiązanie również może zadowolić każdą ze stron.

 

 

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny,( Dz.U.2019.1145 t.j.)

Może Ci się spodobać