120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
zaproszenie ślubne kwiatowe
Artykuły

Kiedy i jak powinno się wręczać zaproszenia ślubne?

obrazek autora Izabela | 6 sierpnia 2018

W jaki sposób wręczać ślubne zaproszenia?

Kiedy nadchodzi odpowiedni moment, zaczynamy rozdawać nasze długo wybierane zaproszenia ślubne. Jest to czas spotkania się z najbliższymi, porozmawiania, opowiedzenia o swoich przygotowaniach… Czy wiesz kiedy najlepiej powinno się zacząć rozdawać zaproszenia? Który moment jest najlepszy dla gości? Jeśli zależy Ci, żeby Twoi bliscy zostali odpowiednio wcześnie poinformowani, to przeczytaj nasze wskazówki, aby nie było za późno! Znajdziesz tu również rady o tym, jak powinno się wręczać zaproszenia – co wypada, a co nie.

Czas, kiedy powinniście zacząć roznosić Wasze zaproszenia, dużo zależy od Waszej sytuacji…

Wszyscy wiedzą, że bierzecie ślub i wyprawiacie wesele

Jeśli Wasi goście dobrze wiedzą kiedy zamierzacie się pobrać, a zaproszenie ich to będzie tylko zwykła formalność i podanie dokładnych danych, takich jak: godzina, adres miejsca wesela itp. oraz jeśli jesteście pewni, że zdecydowana większość Waszych bliskich potwierdzi obecność (lub już potwierdziła), to optymalny czas na rozdanie zaproszeń wynosi 3 miesiące przed ceremonią

Bierzecie pod uwagę doproszenie gości z dodatkowej listy

W sytuacji, kiedy zapraszacie dużą liczbę gości (w tym znajomych z pracy i daleką rodzinę, z którą nie macie częstego kontaktu) i nie jesteście pewni, czy wezmą udział w Waszym weselu, a musicie zapełnić salę „minimalną” liczbą gości i bierzecie pod uwagę zaproszenie kilku osób z listy dodatkowej, w przypadku kiedy ktoś zrezygnuje… Kiedy dać zaproszenie na ślub?

Warto takie zaproszenie rozdać ok. 5 miesięcy przed uroczystością, aby mieć czas na zaproszenie osób z dodatkowej listy. Nie warto tego robić na ostatnia chwilę, ponieważ ktoś może poczuć się urażony o zbyt późnym poinformowaniu o weselu. Każdy musi mieć co najmniej miesiąc na zastanowienie się i danie Wam odpowiedzi.

Bierzecie ślub w sezonie urlopowym, w wakacje lub święta

Ślub z sezonie urlopowym jest czasem dość problematyczny dla Waszych gości, pamiętajcie, że wiele osób musi z dużym wyprzedzeniem zaplanować urlop lub grafik w pracy. Wiele osób też wykupuje oferty typu „first minute”. Jeśli wręczycie zaproszenie 2 miesiące przed ślubem, to niestety, ale nie liczcie na dużą frekwencję na Waszym ślubie… Mało kto da radę zmienić swoje dawno zaplanowane urlopy czy wyjazdy (szczególnie, kiedy miałoby się to wiązać z kosztami). Poza tym pamiętaj o tym, że jeśli Wasza data ślubu to na przykład Boże Narodzenie albo Sylwester, to musisz dać więcej czasu swoim gościom na zastanowienie się – nie wszyscy bowiem chcą spędzić ten czas w inny sposób niż zwykle, a Sylwester bardzo często jest zaplanowany dużo wcześniej.

Kiedy więc najlepiej wręczyć zaproszenia? Minimum 5 miesięcy przed datą ślubu, a najlepiej pół roku!

Mieszkacie za granicą, ale ceremonia odbędzie się w Polsce

Mieszkając za granicą, zapewne nie bywacie w ojczyźnie zbyt często – pewnie kilka razy w roku. Macie większość gości w Polsce i chcecie im wręczyć zaproszenia osobiście? Kiedy to zrobić – im wcześniej, tym lepiej! Nawet i 8 miesięcy wcześniej nie będzie nietaktem. Każdy zrozumie, dlaczego tak wcześnie rozdajecie zaproszenia i na pewno nikt nie będzie zdziwiony, a wręcz doceni fakt, że rozdajecie i zapraszacie osobiście, zamiast wysyłać pocztą!

zdjęcie zaproszenia ślubnego

(źródło: z-milosci.pl)

Planujecie ślub i wesele za granicą lub macie gości mieszkających za granicą

W przypadku kiedy planujecie ślub i wesele za granicą, a zdecydowana większość Waszych bliskich i gości mieszka w Polsce, to również należy zaprosić ich jak najwcześniej – pół roku to minimum! Wyjazd taki na pewno będzie się wiązał z urlopem, większym wydatkiem, a poza tym goście muszą mieć więcej czasu na podjęcie decyzji. Tak samo sytuacja wygląda, jeśli zapraszacie bliskich, którzy mieszkają za granicą – również minimum 6 miesięcy! Zaproszeni goście, muszą przecież znaleźć transport, kupić bilet, wziąć urlop oraz zaplanować całą wizytę w Polsce.

Chcecie, by tego dnia towarzyszyło Wam wiele osób, a wszystkie zaproszenia zamierzacie dostarczyć osobiście

Zamierzacie zaprosić wielu gości, którzy rozproszeni są po całej Polsce, ale nie chcecie wysyłać zaproszenia pocztą? Wizyty związane z zaproszeniami należy zacząć minimum 5 miesięcy wcześniej. Nie dacie bowiem rady rozdać wszystkich zaproszeń w dwa-trzy weekendy. Z każdy trzeba się umówić, dojechać, porozmawiać, wypić herbatę :-), a weekendy to również często jedyny czas, gdzie możecie załatwić i inne sprawy, prawda? Dlatego najlepiej zacząć wręczanie zaproszeń kilka miesięcy wcześniej, aby na spokojnie z tym zdążyć i nie czuć się również zmęczonym.

Zdecydowaliście się zorganizować ślub w 3 miesiące albo krócej?

Nie możesz zwlekać z zamówieniem i rozdaniem zaproszeń! Zanim je wręczycie, powinniście uprzedzić uprzedzić bliskich, że się pobieracie (nawet telefonicznie). Wiele osób będzie niezadowolona z nagłego wydatku oraz tego, że nie miała się jak przygotować, więc im szybciej poinformujecie o dacie, tym lepiej.

Jeszcze jakieś inne sytuacje?

Pamiętajcie, że im wcześniej, tym lepiej! Nikt się na pewno nie obrazi, że dostanie zaproszenie na Wasz ślub za wcześnie, natomiast zbyt późne poinformowanie o tej uroczystości może skończyć się tym, że albo ktoś poczuje się urażony albo już będzie miał inne plany. Zawsze, jeśli zaprosimy odpowiednio wcześnie, to zaproszeni mają więcej czasu, by przygotować się finansowo i podjąć decyzję – na pewno to docenią.

RSVP – co to takiego?

(fr. répondez s’il vous plaîtproszę odpowiedzieć), czyli do kiedy goście mają potwierdzić przybycie. W zaproszeniu umieszcza się takową prośbę, wraz z ostateczną datą oraz numerami telefonów do narzeczonej oraz narzeczonego.

Zazwyczaj około miesiąc przed ślubem należy podać ostateczną liczbę gości menadżerowi sali weselnej, trzeba też zamówić winietki, plany stołów. Jeśli zaprosiliście osoby mieszkające za granicą, możecie im zasugerować wysłanie informacji poprzez SMS, tak aby nie obciążać gości dodatkowymi kosztami. Bardzo często zdarza się, że goście nie potwierdzają przybycia na ślub i wesele, ponieważ albo o tym zapominają albo z góry uznali, że jest to oczywiste, że wezmą udział w tym ważnym wydarzeniu. Musicie się więc do tego przygotować, że będziecie musieli wykonać od kilku do kilkunastu telefonów w dniu, który kończy termin potwierdzania obecności.

front i tył zaproszenia na ślub

(źródło: z-milosci.pl)

Jaki savoir vivre obowiązuje zaproszenia ślubne?

Może się wydawać, że nie ma nic skomplikowanego we wręczaniu zaproszeń, nic bardziej mylnego! Może pytanie o to, jak należy wręczać zaproszenie brzmi banalnie, lecz zaraz dowiecie się, że istnieje kilka zasad, które mówią dokładnie o kilku kwestiach z tym związanych.

Podstawowa zasada savoir-vivre nakazuje, aby zaproszenie włożyć wierzchem do koperty, a koperta, uwaga, nie powinna być zaklejona!

Wiecie już jak należy włożyć zaproszenie do koperty, a czy wiecie jak powinno się wręczać?

Czasy się zmieniają i nie wszystkie zasady do dziś wciąż obowiązują, lecz elegancja jest zawsze doceniania. Zasady dobrego wychowania mówią, że zaproszenia powinno się wręczać osobiście. Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach nie zawsze jest to możliwe z wielu względów. Oczywiście, powinno się do tego dążyć, przynajmniej ograniczyć tę zasadę do grona najbliższych nam osób – albo ze względu na pokrewieństwo lub ze względu na przyjaźń.

Wizyta w celu bezpośredniego wręczenia zaproszenia jest wskazana także w przypadku, kiedy zapraszamy osobę wiekową lub wyżej od nas postawioną, jak na przykład naszego szefa. Jeśli chodzi o dalszą rodzinę i osoby, które daleko od nas mieszkają, oczywiście dopuszczalna jest droga pocztowa.

Nie wypada zapraszać swoich gości poprzez: e-mail, SMS, filmik na youtube itp. No chyba, że Wasze wesele będzie w bardzo luźnej i lekkiej formie oraz w gronie wyłącznie osób młodych. Chociaż i tak może to zostać odebrane negatywnie lub źle zrozumiane przez niektóre osoby. Nie są to powszechnie przyjęte metody i formy zapraszania na tak ważną uroczystość, jaką jest ślub, więc lepiej zrezygnować z takiego pomysłu.

Jeśli chcecie wręczyć osobiście wasze zaproszenia na ślub, należy wcześniej poinformować o tym gości i umówić się na wizytę na konkretny termin. Można wykorzystać obecność gości u nas, lecz wizyta Młodej Pary u zapraszanych osób jest najbardziej elegancką formą, która dodatkowo zacieśnia więzy.

A jak to jest z osobami towarzyszącymi?

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat należy zaprosić oddzielnie, a na zaproszeniu umieścić notatkę „wraz z osobą towarzyszącą” – jeśli znacie imię i nazwisko tej osoby, będzie milej widziane, jeśli je umieścicie. Ta sprawa tyczy się również winietek – milej jest siedzieć przy winietce z własnym imieniem i nazwiskiem, a nie z napisem „osoba towarzysząca”. Nie brzmi to zbyt dobrze, czyż nie?

Jeśli mamy wśród gości osoby, które co chwilę zmieniają partnerów, nie będzie nietaktem jeśli dostaną od nas zaproszenie z dopiskiem „z osobą towarzyszącą”. Może się, mimo wszystko, zdarzyć, że poczują się urażeni, więc lepiej jest postarać się za wszelką cenę dowiedzieć jak nazywa się aktualna sympatia, nawet jeśli nie jesteśmy pewni z kim ostatecznie pojawią się na naszym ślubie i weselu. Najlepiej zapytać u źródła, czyli daną osobę. To ona najlepiej zna swoją sytuacje i powie Wam czy woli konkretne nazwisko czy też uniwersalny dopisek. Będziecie też mieć pewność tego, że nie obrazi się, kiedy już dostanie takie zaproszenie. W razie ewentualnych zmian w swoim życiu tuż przed Waszym ślubem, to nie wy musicie się martwić. Oczywiste jest przecież, że nie możecie wszystkiego przewidzieć, a zaproszenie  należy wręczyć odpowiednio wcześniej przed wydarzeniem.

elegancki zestaw - zaproszenie ślubne z kopertą

(źródło: z-milosci.pl)

Co warto jeszcze wiedzieć?

Możecie zaplanować rozdawanie zaproszeń na czas rodzinnego spotkania lub świąt, jeśli jest to możliwe oczywiście. Wiele Par wykorzystuje ten moment, który pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Pamiętajcie jednak, że dobrze widziana i najbardziej elegancka jest wizyta narzeczonych u zapraszanych gości.

Zapraszając gości drogą pocztową, weźcie pod uwagę czas na dostarczenie przesyłki, szczególnie za granicą. Najlepiej wybrać opcję za potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, że list dotarł.  Warto zawsze jest dodatkowo zadzwonić, upewnić się, że zaproszenie dotarło i jeszcze ustnie zaprosić daną osobę. Przy okazji być może wstępnie dowiecie się czy gość się do Was  wybiera – często już przy wręczaniu zaproszeń wiele osób z góry Wam powie o swoich zamiarach.

Jeżeli w zaproszeniu zawarliście informację o zbiórce na rzecz potrzebujących, to podczas wręczania zaproszeń, poinformujcie gości o tym gdzie, kiedy i komu mają przekazać dane przedmioty lub pieniądze.

Autor: Izabela

Może Ci się spodobać