120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Przysięga małżeńska – co warto wiedzieć na jej temat?

obrazek autora kamil | 7 maja 2018

Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem w całym wyjątkowym dniu ślubu jest chwila, w której para młoda wypowiada słowa przysięgi ślubnej. Bez znaczenia, czy jest to ślub cywilny, czy kościelny – w obecności osoby prowadzącej ceremonię, świadków i zaproszonych gości, narzeczeni wypowiadają słowa, które połączą ich w małżeństwo, w rodzinę, Stres i wzruszenie potrafią odebrać mowę lub doprowadzić do pomyłek, dlatego warto wcześniej zapoznać się z tekstem przysięgi, a może nawet przećwiczyć ją w warunkach domowych.

Tekst przysięgi w USC

Słowa przysięgi jako pierwszy wypowiada Pan Młody.

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko panny młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Następnie te same słowa powtarza Panna Młoda.

Tekst przysięgi małżeńskiej podczas ślubu kościelnego

W kościele również Pan Młody mówi jako pierwszy.

Ja (imię Pana Młodego biorę Ciebie (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Przy wymianie obrączek Pan Młody mówi:

(Imię Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Analogicznie Panna Młoda przy nakładaniu obrączki również powtarza te słowa.

Różnice, które można zauważyć, kryją się nie tylko w słowach. Ślub kościelny jest sakramentem i ma wyznaniowy i duchowy wymiar. Dzięki konkordatowi podpisanemu pomiędzy władzami kościelnymi i świeckimi, od 1998 roku mamy w Polsce możliwość brania ślubu kościelnego, który niesie za sobą skutki cywilno-prawne, czyli tak zwanego ślubu konkordatowego.

Należy pamiętać, że ksiądz nie udziela ślubu, a jedynie dba o prawidłowość przysięgi, aby była ważna. Młodzi sami udzielają sobie sakramentu małżeństwa. Jeżeli jedna z osób jest niewierząca, istnieje możliwość wzięcia ślubu w kościele, dana osoba pomija w przysiędze słowa związane z religią.

Panna Młoda w kościele składa przysięgę małżeńską

Czy w Polsce można stworzyć własną przysięgę?

Nie można zmienić tekstu przysięgi małżeńskiej, ale można dodać do niej coś od siebie. Zarówno w kościele, jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego, żeby móc cokolwiek dodać do przysięgi, potrzebna jest zgoda księdza/urzędnika. Jeżeli otrzyma się zgodę, to po wypowiedzeniu całości przysięgi ślubnej w niezmienionej wersji, można dodać coś od siebie.

Jeżeli nie wystarczy Wam takie krótkie dodanie osobistego pierwiastka do przysięgi, może warto rozważyć opcję ślubu humanistycznego, bo w takim przypadku można stworzyć zupełnie od podstaw swoją, wyjątkową i personalizowaną przysięgę ślubną. Niestety ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej i związek należy potwierdzić dodatkowo ślubem cywilnym w USC.

Istnieje prostsze rozwiązanie, aby przysięga nabrała dla nas bardziej osobistego charakteru. Wystarczy zmienić sposób myślenia i osobiście wytłumaczyć i rozwinąć sobie znaczenie przysięgi. Możecie zrobić to wspólnie, podczas rozmowy, możecie także zdecydować się na list do drugiej połówki. Warto zrobić to przed ślubem, bo dzięki temu będziecie mieli możliwość jeszcze pewniej wypowiedzieć słowa przysięgi, a druga osoba dokładnie będzie wiedziała, co obiecujecie jej wypowiadając formułkę przysięgi.

moment zakładania obrączki podczas składania przysięgi małżeńskiej

Przykładowa i mocno osobista analiza kościelnej przysięgi ślubnej

Ja, biorę Ciebie…

Dziś, jutro, za miesiąc, za rok, zawsze wybiorę Ciebie. Niezależnie od tego, co przyniesie życie, na zawsze będziesz moim wyborem. Świadomie i pewnie decyduję się na związek z Tobą.

Za męża.

Za najważniejszego mężczyznę mojego życia. Za przyjaciela, za osobę, z którą jest mi dobrze, nawet kiedy milczymy. Za osobę, na której ja mogę polegać i ona może polegać na mnie bezwarunkowo. Za osobę, której obiecuję być przyjaciółką, kochanką, wsparciem.

I ślubuję Ci…

Miłość.

Tu należy się zastanowić, czym jest dla Was jest miłość?

Bezwarunkowe wsparcie, bliskość, zaufanie, seksualność, uśmiech, emocje lepsze i gorsze, troskę, szacunek, rozwój, rodzina, rodzicielstwo, zakochanie, pożądanie, gotowość do rozmowy na każdy temat, do wspólnej walki z problemami, wspólne dążenie do postawionych celów, itd.

Wierność.

Czym jest wierność? Jaką wierność gwarantujesz i jakiej oczekujesz od męża/żony. Czy dotyczy ona tylko seksualności, a może ma o wiele większy wymiar.

Dla mnie wierność ma o wiele szersze znaczenie, dla mnie to stawanie zawsze po stronie swojego współmałżonka. Wierność to także, niewyciąganie na forum Waszych problemów. Nie mam tu oczywiście na myśli, problemów, z którymi sobie sami nie radzicie, a raczej, np. kłótni przy osobach postronnych lub rodzinie. Wierność to także wspólne priorytety i wspólny front, np. w wychowaniu dzieci.

I uczciwość małżeńską.

Że nie oszukam, nie wykorzystam, nie okłamię, że w codziennym życiu będziemy dzielili się obowiązkami, że będziesz mógł/mogła na mnie liczyć, że zawsze będę odpowiedzialny za Ciebie i Twoje uczucia. Że zawsze będę do Twojej dyspozycji, że powiem, jeśli będę czuła się źle, jeśli mnie zranisz, że tego samego oczekuję w zamian, ponieważ chcę Cię dobrze rozumieć i sprawić, żeby nasz związek stale się rozwijał.

Oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci.

Zawsze i wszędzie, do końca moich dni wybiorę Ciebie i będę gotów powtórzyć słowa przysięgi. Pomimo wszystkich trudności i gorszych dni, pomimo tego, że może łatwiej byłoby się spakować i powiedzieć odchodzę. Zawsze przypomnę sobie, co przysięgałam i będę dbała o naszą relację, bliskość, zawsze będziesz mógł na mnie liczyć, nigdy nie zamknę się na Twoje uczucia i zawsze będę chciała stawiać czoła przeciwnościom losu właśnie z Tobą. Z Tobą chcę milczeć i rozmawiać i to z Tobą mam nadzieję doczekać wnuków i jak najdłużej móc cieszyć się naszą bliskością. W zdrowiu i w chorobie.

Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Dla mnie to trochę jak prośba do siły wyższej, żeby pomogła wytrwać w tych wszystkich obietnicach. Uważam jednak, że to głównie w naszych rękach leży to, aby nasze małżeństwo było szczęśliwe i trwałe, ponieważ to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje czyny.

Pamiętajcie, że słów przysięgi nie musicie powtarzać po księdzu/urzędniku. Możecie wypowiadać je z pamięci. Jednak jeśli boicie się, że ze stresu zabraknie Wam słów – lepiej pozostać przy tradycyjnej wersji.

Pamiętajcie, żeby w trakcie wypowiadania przysięgi patrzeć sobie w oczy i się uśmiechać. To najważniejszy moment tego dnia i nie można będzie go powtórzyć. Mówcie pewnie, wyraźnie i głośno. Wcale nie jest to takie łatwe, kiedy głos łamie się ze wzruszenia, jednak jeśli przećwiczycie w domu słowa przysięgi i zrozumiecie je po swojemu, będzie Wam o wiele łatwiej opanować drżenie głosu i zdecydowanie wypowiedzieć przysięgę.

Panna Młoda podpisuje dokumenty w kościele po złożeniu przysięgi małżeńskiej

Należy pamiętać, że przysięga to nie tylko piękne i wzniosłe słowa, ale także konkretne obowiązki, które przyrzekamy wypełniać przez całe życie.

Autor zdjęć: Marta Anhalt www.martaanhalt.pl

Może Ci się spodobać