120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Rocznice ślubu

Rocznice ślubu – nazwy, symbolika i inspiracje prezentowe

obrazek autora kamil | 14 sierpnia 2021

Dzień ślubu jest bardzo ważny dla każdej osoby, dlatego datę, kiedy powiedzieliśmy „tak” należy pamiętać i co roku odpowiednio uczcić. Czy wiesz jak nazywają się rocznice ślubu oraz jaka ich symbolika? Poniżej zostaną przedstawione nazwy rocznic oraz inspiracje na ich świętowanie! Pośród szarej codzienności powinniśmy znaleźć choć odrobinę czasu na zatrzymanie się i powspominanie tej wyjątkowej chwili, jaką był nasz ślub. Pamiętajcie jednak, że warto pielęgnować uczucie na co dzień, a nie tylko od święta.

Nazwy rocznic są powiązane z prezentami, ale niekoniecznie należy się do tego ograniczać, nazwy mogą być jedynie inspiracją i motywem przewodnim. Nie oznacza to jednak wcale, że na rocznicę drewnianą musicie przekazać sobie coś z drewna – może być ono jedynie jakimś motywem. Wiele Par na rocznice przekazuje sobie takie prezenty, jakie obecnie druga osoba potrzebuje lub pragnie i mało kto trzyma się nazw rocznic. My przedstawimy propozycje, a to Wy zdecydujecie jak chcecie uczcić ten ważny dzień. 🙂

zdjęcie z nazwami rocznic ślubów

Pierwsza rocznica ślubu – papierowa

Dla świeżo upieczonych małżonków pierwsza rocznica jest zawsze tą najbardziej wyczekiwaną, a kiedy już się pojawi, to wtedy często para dziwi się, że tak szybko minął ten czas! Wspomnienia dotyczące ceremonii są dalej świeże, dlatego każde małżeństwo bardzo chętnie obchodzi tę rocznicę.

Nazwa rocznicy sugeruje, że małżeństwo, tak jak papier – jest podatne obróbce, a więc dwoje ludzi dostosowuje się do siebie. Papier jest również delikatny i łatwo go zniszczyć, więc należy jak najbardziej dbać o małżeństwo oraz je pielęgnować.

Co można podarować drugiej osobie? Proponujemy album ze wspólnymi zdjęciami. A może samodzielnie wykonana grafika? Na pewno bardzo wzruszającym gestem byłoby napisanie listu, oczywiście własnoręcznie. W dobie internetu, SMS-ów, e-maili, bardzo rzadko piszemy do siebie odręcznie, prawda?

Druga rocznica ślubu – bawełniana

Bawełna jest trwalszym materiałem od papieru, co najprawdopodobniej świadczy o większym stażu Waszego małżeństwa oraz trwalszym uczuciu. Ciekawym pomysłem na podarunek związany z nawą może być koszulka bawełniana z jakimś spersonalizowanym napisem lub może jakaś piękna pościel, a może poduszeczki?

Trzecia rocznica ślubu – skórzana

Kolejną rocznicą, jest rocznica skórzana. Tu znów następuje analogia trwałości materiału do stażu Waszego małżeństwa. Jest ono trwalsze niż przy dwóch poprzednich rocznicach. Po trzech wspólnie spędzonych latach w małżeństwie miłość staje się bardziej ugruntowana. Z okazji tej rocznicy można podarować coś, co sugeruje nazwa: coś skórzanego. Może to być na przykład portfel albo inny element galanterii. Niektóre pary traktują dosłownie nazwę rocznicy i z tej okazji decydują się na tatuaż, co oczywiście jest dosyć poważną, a zarazem odważną dezycją! 🙂

Czwarta rocznica ślubu – owocowa lub kwiatowa

Chyba każda kobieta kocha kwiaty, dlatego na tę rocznicę każdy mąż powinien podarować swojej żonie piękny bukiet. Możecie również wybrać się na pyszny deser owocowy. Ciekawym pomysłem jest zasadzenie drzewka owocowego, które rosnąc, będzie przypominać o Waszej miłości. Jest to pomysł oryginalny i trwały – za każdym razem, kiedy będziecie patrzeć na drzewko, będziecie sobie przypominac o okolicznościach, w jakich go posadziliście.

Piąta rocznica ślubu – drewniana

Co można podarować kobiecie drewnianego? Dobrym pomysłem jest szkatułka na biżuterię – może mieć ona wyryte Wasze imiona lub inny napis, który jest dla Was ważny lub wspomina o miłości…

Jak widzicie można śmiało sugerować się nazwami rocznic i czerpać inspiracje do prezentów, jakie możecie sobie podarować z tej okazji. Ważne, aby nie trzymać się tego ściśle, tym bardziej, że przy „początkowych” rocznicach nazwy mogą być trudne do zinterpretowania. Mogą pojawić się dylematy co podarować drugiej osobie na 10 rocznicę ślubu (cynowa/aluminiowa).

O wiele łatwiej za to kupić prezent (kobiecie) na rocznice 15 (kryształową), 25 (srebrną), 30 (perłową), 35 (koralową) – nie trudno zgadnąć, że sugerując się nazwami można śmiało kupić biżuterię wykonaną z odpowiedniego surowca: kryształki np. Swarowskiego, srebra, pereł, koralowca itp.

Jak zwykle Twój mąż ma zadanie ułatwione, otóż Ty na pewno ucieszysz się z biżuterii. A co my, kobiety, możemy kupić w prezencie swojemu mężowi? 🙂 Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem nie każda rocznica jednoznacznie nam sugeruje przedmiot czy tworzywo odpowiednie dla mężczyzny. Zawsze możesz się zdać na swoją intuicję i na swoją wiedzę o ukochanym. Bierz pod uwagę aktualne marzenia i pasje oraz uważnie słuchaj o czym często wspomina. Spełnij jego marzenia lub kup mu coś z czego na pewno się ucieszy i będzie korzystał.

A Wy, jakie macie pomysły na prezent dla ukochanego?

Może Ci się spodobać