120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Ślub kościelny – szczegóły organizacji

obrazek autora kamil | 26 kwietnia 2018

Ślub kościelny i ślub konkordatowy tzw. wyznaniowy to dwie różne sprawy. Możliwość zawierania ślubów konkordatowych istnieje w Polsce od 1998 roku. żnica pomiędzy ślubem kościelnym a konkordatowym polega na tym, że przy tym ostatnim przyszli małżonkowie przed ceremonią podpisują oświadczenia o zawarciu małżeństwa. Kościół ma obowiązek przekazać dokumenty do USC w ciągu pięciu dni od momentu zawarcia małżeństwa, a urząd wydaje wówczas skrócony akt zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku ślubu kościelnego są już po ślubie cywilnym i dostarczyć muszą tylko do kancelarii parafialnej skrócony akt zawarcia małżeństwa w USC. Chodzi o to, że ślub kościelny nie wywołuje skutków prawnych w świetle polskiego prawa cywilnego, a konkordatowy tak.

Śluby kościelne organizowane są również za granicą, ale proponuję powierzyć ich organizację firmie, która się tym zajmuje lub załatwia to przez zaprzyjaźnionego księdza.

Jeżeli przyszli małżonkowie sążnego wyznania, a bardzo chcą zawrzeć ślub kościelny, muszą znaleźć kompromis. Wybierają wyznanie i odpowiadający mu obrządek kościelny. W celebracji dopuszczalny jest udział duchownego wyznania drugiej strony. Liturgia wówczas jest indywidualnie ustalana, ale na ogół nie odbiega bardzo od przyjętej w danym kościele. W przypadku zawierania małżeństwa przez katolika z osobą innego wyznania chrześcijańskiego np. z protestantem w kościele katolickim, musi on uzyskać dyspensę u swojego biskupa (dodatkowy koszt).

W każdym wyznaniu obowiązują inne przepisy i wymaga to ustaleń indywidualnych.

Para Młoda podczas ślubu kościelnego oraz świadkowie

Miejsce ślubu kościelnego/konkordatowego

Oczywistym miejscem do zawarcia ślubu kościelnego wydaje się kościół. Jednak w ostatnim czasie zdarzają się takie śluby w plenerze. Oczywiście zależy to od osoby księdza, jego poglądów osobistych i otwartości, i co tu dużo mówić od pieniędzy jakie jesteście w stanie zapłacić. Jeśli Waszym marzeniem jest ślub kościelny przy ołtarzu na łące lub na plaży najpierw szczerze pomódlcie się, żeby ksiądz się zgodził.

Wybierając tradycyjnie gmach kościoła, nie musicie ślubować w parafii panny młodej. Zapowiedzi powinny być ogłoszone w parafiach obojga przyszłych małżonków, ale ślub może odbywać się właściwie w każdym kościele w Polsce. Wiąże się to z załatwieniem większej liczby dokumentów (tzw. delegacji i legitymacji) i podniesieniem kosztów.

Zatem jeżeli marzycie o ślubie w wiejskim drewnianym i zabytkowym kościółku na Podlasiu, Roztoczu albo w górach, nie ma przeszkód. Katedra, Bazylika czy bardzo futurystyczny kościół– wszystko zależy od Was wysokości opłat i od księdza.

Macie tez możliwość wyboru księdza, który udzieli wam ślubu. Duchowni pracujący w innych parafiach, mogą zostać oddelegowani do udzielenia sakramentu do kościoła, w którym odbędzie się wasza uroczystość. Zatem jeśli macie zaprzyjaźnionego księdza z Mrągowa, a ze względów logistycznych ślub odbędzie się we Wrocławiu sprawa jest jak najbardziej realna.

Skontaktujcie się koniecznie z wybranym kościołem, żeby zarezerwować datę i odpowiadającą Wam godzinę przynajmniej na sześć do ośmiu miesięcy wcześniej.

miejsce plenerowe na ślub kościelny

Niezbędne dokumenty do ślubu kościelnego

Do sfinalizowania ceremonii w kościele, bez względu na to czy jest to ślub kościelny czy konkordatowy, musicie przedstawić:

  • dowody tożsamości (dowody osobiste lub paszporty)

  • świadectwo chrztu i bierzmowania (które otrzymacie za opłatą w parafiach, gdzie miały miejsce te wydarzenia)

  • zaświadczenie o odbyciu nauk/kursów przedmałżeńskich i zaświadczenie z poradni przedmałżeńskiej, że się nadajecie na męża i żonę

  • tuż przed ślubem powinniście dostarczyć karteczkę” ze spowiedzi przedślubnej.

  • trzy miesiące przed ślubem powinniście wypełnić tzw. protokół przedślubny (protokół badania narzeczonych), o którym napiszę odrębnie. Jest to dla wielu osób kontrowersyjny dokument, jednak istnieją obiektywne okoliczności, dla których warto podejść do tematu bardzo poważnie

  • pozwolenie sądu w przypadku osób niepełnoletnich lub wymagane w innych przypadkach przewidzianych prawem (patrz: artykuł „Ślub cywilny”)

  • zaświadczenie z USC (przy ślubie konkordatowym) o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, które jest ważne 6 miesięcy.

  • w przypadku wdowy/wdowca –świadectwo zgonu pierwszego małżonka

Dopiero po załatwieniu wszystkich formalności w waszych parafiach zostaną ogłoszone zapowiedzi przedślubne.

Podpisanie dokumentów stwierdzających samo zawarcie małżeństwa odbywać się może na kilka dni albo godzin przed samym ślubem, możecie również poprosić o podpisanie dokumentów podczas ceremonii. Pamiętać należy, że muszą tam znaleźć się również podpisy świadków, którzy muszą przystąpić wcześniej do spowiedzi (oczywiście karteczki obowiązują także świadków), a co za tym idzie być ochrzczeni.

Para Młoda podczas ślubu kościelnego

Może Ci się spodobać