Ślub i wesele, to absolutnie wyjątkowe wydarzenie pod każdym względem. Oczywiście najważniejsza tego dnia jest Para Młoda i zawarcie przez nią małżeństwa. Jednocześnie jednak jest to okazja do spotkania się dwóch rodzin, wielu ludzi i często różnych zwyczajów – stąd ślubny savoir vivre. Na tym wyjątkowym przyjęciu muszą panować pewne reguły i wzorce zachowań. Ich celem nie jest ograniczenie naszych wyborów (choćby tego w czym pójdziemy na ślub i wesele) czy zakaz spontaniczności. Ślubny savoir vivre istnieje po to, by:
nie dopuścić do wydarzeń czy zachowań (nawet najbardziej prozaicznych), które mogłyby sprawić przykrość lub wprowadzić w zakłopotanie Parę Młodą
wszyscy Goście obecni na ślubie i weselu także czuli się dobrze
w jakiś sposób ujednolicić wszystko, co wiemy o ślubie, weselu i przyjąć ogólną koncepcje na to, jak powinno wyglądać wesele bez wpadek.
Ślubny savoir vivre ma za zadanie pomóc nam wyjść z pewnych sytuacji (gdy nie wiemy jak się zachować, co wypada a co nie) z twarzą i nikogo przy tym nie zranić. Każdy Gość i każda Para Młoda powinna go znać.
ŚLUBNY SAVOIR VIVRE
Potwierdź swoją obecność na uroczystości i przyjęciu. Niby oczywiste i niby każdy powinien wiedzieć, że należy potwierdzić swoje przybycie, ale nie każdy to robi. Spotkałam się z sytuacjami kiedy na 150 zaproszonych osób, na miesiąc przed ślubem potwierdzonych było ok. 20 gości! To jest niedopuszczalne. A przecież na każdym zaproszeniu widnieje data do kiedy Para Młoda prosi o potwierdzenie swojego przybycia. Wystarczy zadzwonić, napisać sms lub skontaktować się jakimkolwiek innym kanałem, aby Państwo Młodzi wiedzieli, że będziecie. Niepotwierdzenie swojej obecności na ślubie i weselu to ogromne faux pas.
Pusta koperta/puste pudełko na prezent. Przyznam szczerze, że do niedawna nie miałam pojęcia, że takie rzeczy się dzieją. To brzmi jak jakiś absurd, a podobno zdarza się bardzo często i to nie jest jedna pusta koperta wręczona podczas oczepin. Bywa, że takich „prezentów” podczas jednego wesela jest kilka lub kilkanaście(!) Jestem w szoku. Rozumiem, że bycie Gościem na ślubie i weselu wiąże się z ogromnym wydatkiem dla samych zaproszonych, ale podarowanie Młodej Parze pustej koperty naprawdę nie jest w dobrym tonie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wydatek kilkuset złotych lub zakup prezentu dla Pary Młodej, to może jest coś co mógłbyś/mogłabyś zrobić samodzielnie i podarować Nowożeńcom. Uwierz mi, że Para Młoda będzie zachwycona, jeśli otrzyma własnoręcznie robiony prezent. Jeśli nie masz pieniędzy, nie szkodzi, nikt dla nich nie zaprosił Cię na ślub, poświęć swój cenny czas i zrób coś wyjątkowego, ale proszę nie dawaj pustych kopert/pudełek.
Kolejność składania życzeń. Jest to zasada, która też wydaje się oczywista i taka naturalna. Za jej nieprzestrzeganie grozi Ci kręcenie nosem wszystkich Babć i Cioteczek no i może jakieś niewybredne komentarze, także generalnie lepiej jej przestrzegaj. Pamiętaj, że jako pierwsi Parze Młodej życzenia składają najbliżsi tj. Rodzice, Dziadkowie, Rodzeństwo i Chrzestni itd. Jeśli należysz do grona znajomych Pary Młodej lub do dalekiej Rodziny, to poczekaj spokojnie na swoją kolej. To samo dotyczy zajęcia miejsca w Kościele. Proszę, nie pędź na sam przód, bo to także miejsca zarezerwowane dla najbliższych Pary Młodej.
Witanie chlebem i solą. Piękna i bardzo prosta tradycja trwająca dosłownie chwilę i jak tutaj znaleźć przestrzeń na wpadkę. A jednak okazuje się, że tutaj też czai się niebezpieczeństwo strzelenia gafy. Otóż, niektórzy Goście są wybitnie niecierpliwi i zanim skończy się witanie Pary Młodej przed salą weselną, Ci przemykają za plecami Nowożeńców, by jak najszybciej zająć miejsce przy stole. To zachowanie może naprawdę urazić Parę Młodą, a wszystko rozbija się o naprawdę kilka minut. Wszyscy Goście powinni poczekać, aż powitanie się zakończy, a Para Młoda jako pierwsza wejdzie do Sali.
Pośpiech rzadko kiedy jest wskazany także i podczas zajmowania miejsc przy stołach nie warto pędzić na załamanie karku. Nietaktownym jest przepychanie się i niekiedy wręcz rzucanie się na miejsce przy stole. Naprzeciw takim sytuacjom wychodzi plan stołów i winietki. Dziś trudno spotkać wesele, na którym Goście siadają „jak popadnie”. Obecnie stosowane są tzw. set table lub table plan, czyli plan usadzenia Gości. Każda osoba ma konkretnie wyznaczone miejsce, a przy nim znajduję się winietka z imieniem i nazwiskiem Gościa.
Kreacje. Panowie oczywiście klasycznie i najbezpieczniej ubierają garnitury. Dżinsy i wymięty T-shirt, to nie jest odpowiedni ubiór na taką okoliczność. Co do Kobiet, to jest tutaj oczywiście duża dowolność w wyborze stroju. Panie mogą założyć wieczorowe suknie, spódniczki, elegancki garnitur też jest opcją do rozważenia. Ważne oczywiście, by strój był schludny, w dobrym guście, a nie prowokacyjny. Oprócz fasonu problem może stanowić kolor. Jedna z zasad ślubnego savoir vivre mówi, że żadna kobieta oprócz Panny Młodej nie powinna tego dnia nosić bieli. Wiem, że niektóre Panie buntują się nie rozumiejąc tego zakazu i zakładają biel. Jest to delikatny temat. My natomiast dziś skupiamy się na ogólnie panujących zasad i wśród nich jest ta, która mówi, że biel w dniu ślubu i wesela zarezerwowana jest dla Panny Młodej. Spoglądając na ten temat obiektywnie, trzeba przyznać, że rzeczywiście kolorów do wyboru jest całe mnóstwo i myślę, że tego jednego dnia możemy pozwolić, a by biel nosiła wyłącznie Panna Młoda.
Tłok podczas pierwszego tańca Pary Młodej. Tak, też nie wierzę, że takie sytuacje mają miejsce, ale… zdarzają się. Pierwszy taniec, to czas WYŁĄCZNIE dla Pary Młodej. Zadaniem Gości jest podziwianie Nie pchajmy się na parkiet tuż obok Nowożeńców podczas ich pierwszego tańca. Spokojnie, będzie wiele godzin, aby pokazać taneczne umiejętności.
Skoro przy tańcu jesteśmy, to nie mogę nie wspomnieć o tzw. ”odbijanym”. Nie przerywaj tańca, jeśli np. Pan Młody tańczy ze swoją Mamą lub Teściową oraz gdy Panna Młoda tańczy z Tatą lub Teściem.
Ślubna etykieta dotyczy nie tylko Gości, ale również Pary Młodej. Jakie zachowanie nie mieści się w dobrym tonie?
Zbyt późne zaproszenie. Informacja o ślubie i weselu wysłana na 3 tygodnie przed planowaną datą, to jest wpadka! Osoby zapraszane mogą poczuć się urażone, że zaproszenie otrzymują na ostatnią chwilę. Poza tym zbyt późna informacja może utrudnić zaproszonym zaplanowanie sobie tego czasu . Minimum dwa miesiące przed ślubem poinformuj swoich Gości o planowanym ślubie i weselu.
Dzień ślubu i wesela, to czas Pary Młodej i to Oni są najważniejszymi osobami tego dnia. Co do tego nie ma wątpliwości. Ten dzień jest wyjątkowy także dzięki Gościom. Oczywiste jest, że Para Młoda nie spędzi całego wesela na rozmowie z Gośćmi, ale rzeczywiście warto byłoby, aby i oni czuli się ważni dla Pary Młodej. Bardzo dobry posunięciem jest podejście Pary Młodej do każdego Gościa lub grupki Gości i zrobienie sobie z nimi zdjęcie. Jeśli Gości na Waszym ślubie i weselu jest kilkaset i takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, możecie ze sceny podziękować wszystkim za przybycie.