120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Sale Weselne

Stoły okrągłe czy tradycyjne – co wybrać?

obrazek autora kamil | 14 sierpnia 2021

Stoły okrągłe czy tradycyjne – co wybrać?

Marzysz o weselu w stylu hollywood, a może o tradycyjnej biesiadzie? Ślub to cudowne wydarzenie, ale wiąże się ono również z podejmowaniem czasem trudnych decyzji. Stoły okrągłe czy prostokątne? Amerykański sen kontra tradycja? Które wybrać? Problem ten wcale nie jest taki banalny, jakby się to mogło wydawać. Decyzję najlepiej podjąć już na samym początku, ponieważ ułatwi Wam to dalsze ślubne wybory. Na przykład, nie w każdej sali jest opcja wyboru kształtu stołów lub lokal jest zbyt mały i ma ograniczoną liczbę stołów, a co za tym idzie i ograniczoną liczbę gości. Wybór stołów wpływa też na to, w jaki sposób będziesz rozsadzać swoich gości oraz jak będzie prezentować się Twoja sala. Najlepiej kierować się swoim gustem oraz stylem Waszego wesela. Problem, jak widać, jest trudny i skomplikowany, ponieważ wpływa on na wiele innych kolejnych decyzji. Zanim postanowisz jakie stoły będą znajdować się na Twoim weselu, poznaj wady i zalety obu propozycji.

Stoły tradycyjne – plusy

Dobór takiego stołu na pewno jest mniej ryzykowny, ze względu na „brak nowości”. Klasyka to klasyka. Na pewno ten wybór będzie pasował do każdego stylu wesela oraz sali. Takie stoły od lat królowały na polskich weselach, sprzyjając integracji gości. Takie stoły po prostu nikogo nie zaskoczą, szczególnie osoby starsze lub rzadko bywające na większych uroczystościach. Unikniecie w ten sposób zbędnych komentarzy oraz dezorientacji, tym samym nie narazicie się na krytykę. Poza tym wspólne siedzenie sprzyja biesiadowaniu, śpiewom oraz zabawom. Przy stołach prostokątnych zdecydowanie zmieści się o wiele więcej osób, niż przy stołach okrągłych, nie ma problemu z rozdzielaniem grupkami swoich gości. Na biesiadnych stołach bez problemu zmieści się więcej dekoracji oraz jedzenia i napojów, dzięki temu nasi goście będą mieć pod ręką zimne zakąski i ciasta. Dużym plusem wyboru tych stołów, to również fakt, że można zrezygnować z winietek, jeśli ich nie chcemy. Przy stołach okrągłych jest to raczej nieuniknione. Ze względu na podział gości na dane grupki, trzeba ich przypisać do danego stolika, aby uniknąć niepotrzebnego bałaganu.

 

Stoły tradycyjne – minusy

Z jednej strony całe jedzenie jest niby pod ręką, ale czy na pewno? Przecież i tak musisz za każdym razem kogoś prosić, aby coś Ci podał, albo skazujesz siebie na jedzenie tylko tego, koło czego akurat siedzisz. Jest to mało komfortowe i wygodne, a w dodatku niektórzy mogą czuć krępację przed ciągłym proszeniem kogoś o podanie jakiejś przekąski. Co więcej takie stoły z reguły są mniej eleganckie w porównaniu do okrągłych. Co jeszcze jest na minus? Otóż to, że ktoś może poczuć się urażony siedzeniem na końcu stołu. Przy stołach okrągłych nie ma tego problemu, ponieważ wszyscy siedzą na takiej samej pozycji i nikt nie czuje się wyróżniony. Dodatkowo przy tradycyjnych stołach trudno porozmawiać z szerszym gronem osób.

Jeśli już wspominamy o siedzeniu, to przypomnij sobie ile razy w życiu musieliście się przeciskać między innymi osobami, siedzącymi przy stole?

Mogło to być na weselu lub jakiejś innej imprezie, nawet typowo rodzinnej w domu. Czy było to komfortowe, kiedy musieliście prosić inne osoby o przesunięcie się lub wstanie, aby umożliwić Wam przejście? Na pewno nie jest to miłe i dla Was i dla osób, które non stop musiały kogoś przepuszczać… No właśnie, jest to duży minus dla klasycznych stołów. Szczególnie jeśli mamy bardzo dużo gości i przejście będzie utrudnione. Wtedy na pewno dla naszych bliskich będzie ciasno oraz będą mieć ograniczoną swobodę ruchów. Nie wychodząc jeszcze poza tematykę samego siedzenia, to dużą wadą stołów tradycyjnych jest to, że często siedzimy do kogoś plecami. Często nawet zdarza się, że „plecy w plecy”. Przy stołach okrągłych ten problem nie występuję, ponieważ są ustawione ze stosowną odległością. Minusem również może być też fakt, że gdy chcemy się wyróżnić, to niestety, ale te stoły nie dodadzą tego efektu do naszego wesela. Są po prostu zbyt zwyczajne i pospolite.

Stoły okrągłe – plusy

W niektórych krajach jest to standard, u nas dopiero od kilku lat zaczynają się pojawiać. Niektórzy uważali, że to tylko chwilowa moda, ale ich popularność nie słabnie. Co takiego w sobie mają okrągłe stoły, że coraz częściej Pary Młode decyduje się je wybrać? Przede wszystkim nikt nie odbierze tym stołom urzekającej elegancji! Bajecznie prezentują się na zdjęciach wśród wymyślnych dekoracji! W dodatku jest to wciąż nowość dla wielu osób, tak więc jesteśmy w stanie zaskoczyć co niektórych gości i sprawić, że będziemy oryginalni. Przy stole tradycyjnym większość osób siedziała przy okazji różnych imprez czy świąt, a przy okrągłych? Nie wszyscy!

Stoły okrągłe poszerzają nam również grono rozmówców, każdy siedzi na tej samej pozycji przy stole, widzimy wszystkich i możemy z każdym porozmawiać. Mamy możliwość pełnej integracji osób przy jednym stole oraz niezakłócony kontakt wzrokowy. Zapewniają one komfort i wygodę oraz kameralną atmosferę. Stoliki okrągłe mają dużą zaletę ze względu na to, że każdy ma swobodę poruszania się, często są od siebie odsunięte na tyle, aby można było spokojnie między nimi przejść. Jeśli ktoś chce opuścić stolik, to reszta osób nie musi go specjalnie przepuszczać. Poza tym goście przy okrągłych stołach mają również swobodę, jeśli chodzi o jedzenie i manewrowanie sztućcami. A dodatkowo bez problemu możemy sięgnąć po wszystko co znajduje się na stoliku. Dla obsługi sali również będzie wygodniej, z tego względu, że kelnerzy mają dostęp do każdego gościa i nie muszą się specjalnie przeciskać. Mniej widoczne są również puste miejsca po osobach, które opuściły wcześniej wesele lub się w ogóle na nim nie pojawiły.

 

Takie stoły dają nam również dużą niezależność jeśli chodzi o dekoracje i piękny wygląd sali!

 

Tutaj można już zaszaleć z formą, kolorami i innymi detalami, które w połączeniu ze stołami biesiadnymi nie wyglądałyby tak efektownie! Okrągłe stoliki można naprawdę nietypowo i urokliwe udekorować. Należy jedynie pamiętać, aby dekoracje nie przysłaniały gości, za to potencjał do aranżacji jest ogromny!

Mamy tu również możliwość wyboru pomiędzy szwedzkim stołem a umieszczeniem przekąsek na stołach. W przypadku tradycyjnych stołów jest to problematyczne, ponieważ bez jedzenia wyglądały by bardzo „pusto”, natomiast okrągłe stoliki bezproblemowo można zapełnić dekoracjami, aby wyglądały bardzo efektownie i nie musimy martwić się, że będą sprawiać wrażenie pustych i skromnych.

Wszystko wydaje się naprawdę cudowne, ale jakie są wady takiej propozycji? Stoły okrągłe mają tylu zwolenników co i przeciwników…

Stoły okrągłe – minusy

Po pierwsze, nie wszystko się na nich zmieści, więc od razu z góry musimy wziąć pod uwagę fakt, że będziemy potrzebować stołu szwedzkiego. Można by na siłę umieścić całe jedzenie na stołach, ale czy to już by wyglądałyby tak elegancko oraz efektownie? Ewentualnie możemy podzielić to, co będzie się znajdowało na stolikach, a co na stole szwedzkim. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że przy dużej liczbie gości będziemy potrzebować dużej powierzchni do rozmieszczenia takich stolików. Niestety takie stoły nie mogą stać zbyt blisko siebie, a przy jednym stoliku z reguły może siedzieć około 8 -12 osób.

No właśnie, tu dochodzimy do kolejnej wady, jaką są okrągłe stoliki, a mianowicie problem dzielenia gości.

Musimy ustalić całą strategię i podzielić wszystkich tak, aby byli zadowoleni. To już jest czasem nie lada wyzwanie! Szczególnie jeśli jest zgrana grupa 13 osób, wtedy w tym momencie pojawia się duży kłopot z rozsadzaniem. Kolejnym minusem jest ograniczona integracja. Nie ma się co oszukiwać – przy stolikach okrągłych ludzie nie są aż tak bardzo skorzy do wspólnych śpiewów i biesiadowania. No i raczej mało kto poznaje w ogóle kogoś z innych stolików. Przy stolikach prostokątnych ludzie chętniej przemieszczają się w trakcie imprezy, poznając nowe osoby. Przy stolikach okrągłych może być to utrudnione, ponieważ nie wiemy jaka atmosfera panuje w konkretnej grupie, poza tym możemy czuć się nieswojo przy obcym stole. Stoły prostokątne są połączone, więc są całością, natomiast stoliki okrągłe mimo wszystko separują gości od siebie.

Wybierając tę opcję możemy się również narazić na niezadowolenie niektórych gości…

Z tego względu, że przy takich stołach z reguły potrzebujemy winietek lub planów stołów, a poza tym jedzenie raczej będzie znajdowało się w innym miejscu.

 

Może być to problematyczne dla osób starszych lub ceniących tradycję i typowo polskie wesela, w których stół powinien uginać się od jedzenia. Z kolei jeśli zdecydujemy się umieścić całe jedzenie na stolikach, to może to niezbyt efektownie wyglądać, ponieważ będzie zlewać się z dekoracjami.

Okrągłe stoliki generują również większe koszty dekoracji, ponieważ na każdym stoliku powinna znajdować się kompozycja kwiatowa lub inne, wybrane przez nas, dekoracje. W przypadku stolików tradycyjnych koszty są zdecydowanie mniejsze.

 

Trudna decyzja

W przypadku obu wyborów, jak widać, są i plusy i minusy. Każdy ceni coś innego. Jedni będą chwalić stoły okrągłe, a inni ganić. Jednak to Wy sami musicie zdecydować i wybrać to, co dla Was jest najlepsze. Weźcie pod uwagę swoją salę, styl wesela, liczbę gości oraz to czy jeden lub drugi wybór nie będzie dla nich dużym problemem. Wiejska chata raczej niezbyt dobrze będzie się prezentować, jeśli umieścimy w niej eleganckie okrągłe stoliki i jest to kolejny ich minus, gdyż nie pasuje do każdej sali oraz każdej stylizacji i klimatu wesela. Wyobraź sobie swoją salę jak będzie wyglądała i rozważcie wszystkie „za” i „przeciw”. Każda wada może zostać zamieniona w zaletę i na odwrót, dużo zależy od tego, jak zorganizujecie swoje wesele i rozwiążecie przeszkody. Można popracować nad tym, aby dana „wada” była mniej widoczna lub minimalna. Jedyne do czego stoliki muszą pasować to sala oraz liczba gości, reszta zależy od Was!

I jak? Okrągłe czy prostokątne? Jaką decyzję podjęliście?

 

 

 

Może Ci się spodobać