120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Tort weselny- przegląd modeli i cen

obrazek autora kamil | 15 maja 2018

Tort jest szczególnym deserem, często punktem kulminacyjnym każdego większego i mniejszego spotkania o uroczystym charakterze.

Tort weselny jest uważany za jedną z atrakcji przyjęcia, dlatego warto poświecić trochę czasu wśród przedślubnych przygotowań na znalezienie tego idealnego. A jak tego dokonać? Okazuje się, że wybór nie jest łatwy, ale dla łasuchów bardzo przyjemny .

Jak i kiedy wybrać tort weselny?

Smak tortu weselnego ma pozostawić dobre wspomnienie. Jest on symbolem słodkiego i dostatniego życia państwa młodych. Oprócz doskonałego smaku ma pozostawić niezapomniane wrażenie na gościach – zarówno jego wygląd jak i sama chwila wniesienia deseru powinna być wyjątkowa. Smak to rzecz bardzo indywidualna. Jedni lubią potrawy bardzo słodkie, inni wolą wytrawne. Nie ma uniwersalnego sposobu, żeby dogodzić każdemu. Dlatego trzeba dokonać wyboru czy zaspokoić gusta młodych, czy raczej wybrać smak neutralny.

Rzadkością już są torty wykonywane przez babcię lub ciocię, lokale gastronomiczne niechętnie patrzą na takie rozwiązania m.in. z powodu obawy zatruć pokarmowych. A poza tym powierzenie wykonania tortu weselnego cukierni artystycznej daje gwarancję, że nie będzie to eksperyment.

tort weselny z kwiatami

Zacznijmy zatem od smaku. Poszukiwania dobrze jest zacząć od wysłuchania opinii osób, które miały okazję często próbować takich słodkości, czyli sprawdzony sposób „poczty pantoflowej”. Zresztą sami młodzi również bywają na weselach i na pewno ich uwagę zwracają nie tylko szczegóły organizacyjne, ale także menu. Doskonałą okazją do degustacji tortu weselnego jest zamówienie niewielkiego torciku na inną okazję i poproszenie o próbki alternatywnych smaków. Można tez wybrać się do cukierni w kilka osób i zamówić porcje różnych smaków, tak żeby każdy spróbowała czegoś innego.

Jeśli już zostały wybrane 2-3 cukiernie spośród oferty internetowej, na podstawie opinii innych lub własnych upodobań smakowych umówcie się na spotkanie. W czasie takiej rozmowy zostaną ustalone szczegóły dotyczące wielkości tortu, co będzie również decydowało o jego kształcie. Cukiernicy doskonale wiedzą, jak przeliczyć gramaturę na ilość gości. Aby wasze oczekiwania dotyczące tortu weselnego zostały wzięte pod uwagę przygotujcie zdjęcia tortów, które znajdziecie w Internecie. Tort weselny może również nawiązywać kolorem lub zdobieniami do tematu przewodniego, zainteresowań państwa młodych, detali na sukni czy dekoracji sali weselnej. Wszystko to potrzebne jest do zaprojektowania tortu. Możecie również zabrać swoje szkice dotyczące dekoracji. I bądźcie uważni, żeby nie rozczarować się w dniu ślubu dobrze jest wszystko ustalić w najdrobniejszych szczegółach i zapisać. Do ślubu sugar crafter może zapomnieć o detalach, na których wam najbardziej zależy.

Z zamówieniem nie czekajcie na ostatnią chwilę, pomyślcie o tym co najmniej trzy miesiące przed uroczystością. Dobre cukiernie mają napięte grafiki w okresie, gdy ślubów jest najwięcej.

Tort weselny wegański i wegetariański

Tu oferta jest ograniczona, ponieważ większość cukierni używa żelatyny i składników pochodzenia zwierzęcego. Są jednak cukiernie, które używają produktów zstępczych mają na uwadze tego typu dietę.

Rodzaje i zdobienia tortów weselnych

Torty dzielą się na lżejsze puszyste z bitą śmietaną i mascarpone oraz treściwe na bazie kremów z masłem. Smaczny tort powinien być wykonany z naturalnych świeżych składników, bez sztucznych dodatków.

Letnie torty mogą zawierać świeże owoce połączone z bitą śmietaną lub bezami albo czekoladą, ciężkie np. orzechowe bardziej pasują bardziej do ślubów zimowych.

Figurki na torcie odeszły już w zapomnienie. Obecnie stosuje się głównie topery z monogramami młodych albo z innymi ciekawymi napisami. Bardzo modne i piękne są torty ozdabiane żywymi kwiatami. Takie kompozycje powstają w uzgodnieniu z florystami. Misterne dekoracje z masy cukrowej wciąż są bardzo poszukiwane. Chodzi jednak o to, że taka gruba warstwa lukru czy marcepana może przytłaczać smak tortu. Dlatego coraz częściej wybierane są torty naked lub semi naked, czyli takie, gdzie wyraźnie widoczne są biszkopty lub lekko przytarte masą czy śmietaną. Zdobienia na takich tortach wykonuje się z tego, czym tory jest przełożony w użyciem kolorowej masy lub ozdabia się bukietami kwiatowymi. Tort powinien być nie za suchy i niezbyt mokry. Nasącza się do ponczem z dodatkiem likierów smakowych.

biały tort ślubny z żywymi kwiatami

topper na tort weselny

W zależności od wielkości i ilości osób, dla których tort jest przeznaczony może on być płaski lub wielopiętrowy. Można tez umieszczać tort na specjalnym wielopoziomowym stelażu, ale od tego również się odchodzi. Kształty toru weselnego mogą być różne. Tradycyjnie jest okrągły, ale można zamówić tort na bazie kwadratu, trójkąta, prostokątny. Na specjalne życzenie wykonywane są inne fantazyjne kształty np. gitara, gdy pan młody jest muzykiem. Chodzi tez o to, żeby nie sprawiał trudności z pokrojeniem.

Ważne jest w jaki sposób tort jest transportowany i jak przechowywany w lokalu. Nikt nie chce mieć niemiłej niespodzianki, gdy tortowa piramida może runąć na ziemię lub na państwa młodych.

Koszty tortu weselnego

W zależności od używanych składników cena może wahać się od 55-100 złotych za kilogram tortu. Renoma cukierni ma niewielkie znaczenie, chociaż te bardzie zachwalane maja cenę większą o ok 10-15%. Jeżeli chcecie oszczędzić na takiej słodkości wybieracie cenę z dolnej półki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to produkt oparty na składnikach zawierających sztuczne barwniki, polepszacze, konserwanty, jaja w proszku i roślinną śmietanę, a ich smak bywa wątpliwy. Poza tym, że są słodkie nie zwalają z nóg. Dodatkowy koszt może być związany z nietypową dekoracją, chociaż niekoniecznie. Takie wyzwania cukiernicze są reklamą dla sugar crafta.

weselny tort z figurkami

Jak podać tort weselny?

Zwykle tort wjeżdża na specjalnym wózku okrytym tkaniną przy zgaszonych lub przyciemnionych światłach. Bywa, że ozdabiają go fontanny z fajerwerkami lub świece. Towarzyszą temu fanfary i uwaga gości skupiona jest na tej właśnie atrakcji. Tort zaczyna kroić pan młody (czasem kroją go młodzi razem) i podaje żonie pierwszy kawałek, a ona rewanżuje się tym samym. Dopiero później częstowani są goście. Tort weselny jako ciasto uroczyste powinien być podawany na talerzykach deserowych, niestety w ramach chyba oszczędności płynu do naczyń zdarza się, że podawany jest na waflach. To bardzo nieelegancki sposób podania tak wykwintnego deseru. Zatem ustalając szczegóły przyjęcia warto się upewnić w jaki sposób zostanie on zaserwowany.

para młoda z tortem weselnym

Może Ci się spodobać