120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Tradycyjne polskie wesele - czego nie może zabraknąć?

obrazek autora kamil | 3 kwietnia 2019

Mamy dwudziesty pierwszy wiek i jak wszystko na świecie, także zwyczaje weselne ulegają zmianom. Są jednak takie elementy, których pominąć absolutnie nie można. Oczywiście należy brać pod uwagę, że wszystko musi być dopasowane do pary młodej. Do ich oczekiwań, pomysłów i po prostu do tego co im się podoba. Wiele zależy na przykład od tego, gdzie będzie odbywał się ślub, czy Pan Młody będzie miał sposobność przybyć po swoją ukochaną czy też spotkają się już w kościele. Jaki jest przedział wiekowy gości, nie wszystkie zabawy się sprawdzą przy dużej ilości dojrzałych osób, niektórych zabaw czasem nie wypada proponować. Wcześniejsza organizacja wesela i przygotowanie oraz zaplanowanie harmonogramu wesela krok po kroku, znacznie pomoże w uniknięciu wpadek i przypadkowych niestosownych sytuacji.

Planowanie wesela, które trwa dłużej niż jeden dzień

Wiele lat temu organizowano huczną ucztę weselną, która trwała kilka dni. Ludzie zjeżdżali się z dalekich stron powozami, przemierzali długie godziny, żeby pojawić się ma przyjęciu i aż nie wypadało odprawić ich od razu po jednym dniu do domu. Uczta odbywała się zazwyczaj w domu Panny Młodej, a rodzice zapewniali pełny stół. Strona Pana Młodego dbała natomiast o alkohol i muzykę podczas wesela. Obecnie uczty weselne nie trwają, aż tak długo, zazwyczaj jest to jeden dzień lub dwa dni z poprawinami. Zdarza się też, że uroczystość ślubna kończy się uroczystym obiadem w restauracji. Są także przypadki, kiedy pary decydują się na kilkudniowe świętowanie, ale do tego potrzebny jest raczej duży budżet.

Błogosławieństwo Pary Młodej

Zdarza się, że pary decydują się na wykonanie błogosławieństwa w dniu poprzedzającym ślub. Są ku temu różne powody, często chodzi o logistykę wydarzenia. Najczęściej jednak wygląda to w ten sposób, że Pan Młody w towarzystwie swoich najbliższych przybywa do domu Panny Młodej i wręcza swojej przyszłej żonie bukiet ślubny. Wtedy następuje pierwsze spotkanie zakochanych. Następnie w domu Panny Młodej odbywa się błogosławieństwo, którego udzielają rodzice młodych. Mogą go także udzielić najstarsi członkowie rodziny. Polega to na tym, iż kropi się głowy młodych święconą wodą oraz podaje im się krzyż do całowania. Później wszyscy udają się do kościoła.

Brama, czyli przeszkody w drodze do kościoła. Co należy mieć ze sobą w bagażniku?

W drodze do kościoła Para Młoda może napotkać pewne przeszkody, które uniemożliwią jej przejazd. Chodzi tutaj o bramy, które sąsiedzi Młodej Pary lub ich znajomi wystawiają na drogę, uniemożliwiając przejazd. Czasami zdarza się nawet odgrywanie różnych scenek, tańce i śpiewy. Jedyną opcją by orszak ślubny mógł przejechać jest wykupienie przez Pana Młodego przejazdu. Najlepszym sposobem na to, jest przekazanie wódki weselnej, albo słodkiego poczęstunku. Im więcej takich przeszkód tym lepiej, gdyż ich ilość świadczy o sympatii względem Pary Młodej. Warto uwzględnić dodatkowy czas w swoim Organizerze ślubnym , właśnie na takie nie przewidziane sytuacje i na to gdyby wykupywanie miało się nieco przeciągnąć.

Organizacja Ślubu – jakie miejsce powinno się wybrać?

W naszej polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że ślub powinien się odbyć w parafii, Z której pochodzi panna młoda. Zwyczaj ten jest nadal praktykowany, choć obecnie pary mogą brać ślub w kościele, który po prostu wybiorą. Zdarza się też, że pary młode zawierają związek małżeński w plenerze. Może być to ślub konkordatowy, czyli zawarcie związku małżeńskiego w obecności księdza, jednak nie każda parafia wyraża na to zgodę. Wymaga to zebrania potrzebnej dokumentacji, a całą listę potrzebnych dokumentów zawiera Niezbędnik Panny Młodej. W zwyczaju jest również, że panna młoda zakłada do ślubu białą suknię z welonem. Dzisiaj oczywiście mamy bardzo wiele odcieni bieli, może być też kolor beżowy lub nawet róż. Kolory materiałów dobieramy do karnacji panny młodej i do tego co jej pasuje i w czym czuje się dobrze. Kolejne zwyczajem ślubu jest to, że po uroczystości zawarcia związku małżeńskiego para młoda obsypywana jest drobnymi pieniędzmi, ryżem lub płatkami kwiatów. Kiedyś oksydowana ziarnami zbóż, co miało zapewnić symbol dostatku i płodności.

Powitanie pary Młodej Chlebem i Solą

Po uroczystości rodzice witają młodą parę chlebem i solą. Małżonkowie wyrzucają za siebie opróżnione kieliszki, które na znak szczęścia i pomyślności powinny się stłuc. Następnie pan młody powinien przenieść swoją żonę przez próg, a później następuje uroczysty toast za nowożeńców. Obecnie przed wejściem na salę znajduje się tablica z rozpiską stołów i wskazówkami jak dotrzeć na swoje miejsce. Na każdym stole znajdują się winietki z nazwiskami, by goście jak najszybciej zajęli swoje miejsca.

Pierwszy taniec, oczepiny i zabawy weselne

Rozpoczęcie imprezy zapowiada wykonywane przez parę młodą pierwszego tańca. Może być to wcześniej przygotowana choreografia, albo spontaniczny taniec. Czasami para młoda zamiast tańczyć swój taniec na środku, wykonuję Poloneza razem ze wszystkimi gośćmi. Po pierwszym tańcu do zabawy dołączają goście i bawią się do białego rana. O północy odbywają się oczepiny. Wszystkie kobiety, które są singielkami, starają się złapać rzucany przez panną młodą welon lub bukiet kwiatów, a każdy kto jest kawalerem próbuje złapać krawat lub muchę pana młodego. Ma to być zapowiedź rychłego zamążpójścia lub ożenku. Stworzona nowa para wykonuję swój pierwszy taniec, zdarza się też że taka nowa para ma jakieś zadania do wykonania. Później odbywają się w różne zabawy, tak jak wspominałam wcześniej, warto dostosować je do klimatu imprezy, wieku gości i dobrego smaku.

Tort weselny i podziękowania dla rodziców, świadków oraz gości

W momencie pojawienia się tortu weselnego, zadaniem par młodej jest pokroić i poczęstować tortem najpierw w siebie nawzajem, a następnie rodziców i gości. Krojeniem kolejnych kawałków zwykle zajmuje się obsługa lokalu. Kolejnym ważnym elementem jest podziękowanie rodzicom za trud wychowania oraz za pomoc w przygotowaniach do ślubu krok po kroku. Świadkowie również otrzymują podziękowania za pomoc w przygotowaniach. Najczęściej są to przyjaciele pary młodej, więc są to bardzo bliskie im osoby. Coraz częściej wykonuje się także w prezenty dla gości, które są miłym upominkiem i podziękowaniem za udział w imprezie.

Powyżej opisałam najczęściej wykorzystywane elementy tradycji weselnej. Oczywiście wiele z nich przeszło pewne modyfikacje, ale to co najważniejsze czyli znaczenie poszczególnych elementów pozostało. Tak jak zawsze, zachęcam do organizacji wesela i przyjęcia ślubnego według własnych upodobań. Pamiętajcie, że to Wasz dzień i Wasze święto. Wasi znajomi i obecni goście, którzy Was lubią i kochają z pewnością zrozumieją, że może to nie być w Waszym stylu, albo jest coś w czym nie czulibyście się dobrze. Jeżeli macie jakieś wątpliwości czy dodatkowy element przyjęcia nie spodobałby się Waszym rodzicom, albo ktoś mógłby mieć coś przeciwko, lub mógłby poczuć się urażony, to warto o tym porozmawiać i zapytać się konkretnych osób o opinię. Nasz Organizer Ślubny, zawiera miejsce na notatki, inspiracje i pomysły, więc zawsze możecie spisać wszystko w jednym miejscu, a następnie uporządkować to sobie na spokojnie.

Może Ci się spodobać