120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Wódka na wesele – poradnik o tym ile kupić i jak ją wybrać

obrazek autora Izabela | 17 maja 2018

Z czym nam się kojarzy zabawa weselna do białego rana? Miłe towarzystwo, pyszne jedzenie, dobra muzyka, no i alkohol – najczęściej wódka. Oczywiście, zdarzają się pary, które rezygnują całkowicie z alkoholu na weselu. Jednak powiedzmy sobie szczerze – większość uważa wódkę weselną za część tradycji i nie wyobraża sobie bez niej tego typu imprezy. To ona plasuje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o serwowanie alkoholu na stołach weselnych.
I zazwyczaj tu pojawia się problem, bo przecież większość ludzi nie organizowała wcześniej tak dużego przyjęcia, jakim jest wesele. Zazwyczaj więc nie wiadomo jaka ilość wódki będzie odpowiednia. Jeśli kupimy za dużo, to ewentualnie zostanie na inne okazje. A co jeśli kupimy jej za mało? Drugą kwestią jest to, że nie wiemy jaką wódkę należy kupić, aby smakowała gościom (o ile tego typu alkohol może smakować). Jest przecież na rynku mnóstwo rodzajów i marek. Jak więc znaleźć złoty środek i jak podjąć najlepszą decyzję?

soplica wodka na wesele

Ile kupić wódki na wesele?

To bardzo częsty dylemat Par Młodych – ile alkoholu ma być na weselu. Sprawdzony przelicznik to 0,5 l. na osobę. Pamiętajcie jednak, że to ogólny wzór i musicie dostosować go do swojego przyjęcia, liczby oraz usposobienia gości. Jeśli wiecie, że wśród Waszych bliskich będzie dużo kierowców, dzieci i kobiet w ciąży, to możecie zakładać, że alkoholu pójdzie zdecydowanie mniej, niż przeciętnie. Warto jednak zaopatrzyć się w razie czego w większą liczbę butelek trunku, aby uniknąć nieprzyjemnej i niezręcznej sytuacji, kiedy go po prostu zabraknie.

Do ilości potrzebnej na zabawę weselną musicie też doliczyć butelki potrzebne na tzw. ”bramę weselną”, gdzie zapłatą za przejazd jest właśnie wódka. Zakup 10 a nawet i 20 dodatkowych butelek w tym przypadku nie będzie przesadą.

Planujecie zabawy weselne po oczepinach? Tu również musicie doliczyć około 10 butelek wódki, jako nagrody od Pary Młodej dla zwycięzców różnych konkurencji.

Jeśli chcecie podarować swoim gościom butelkę tego weselnego trunku jako prezent na zakończenie imprezy, to również musicie sobie doliczyć tyle, aby było 0,5 l. na parę. Pamiętajcie o tym, że dokładnie musicie policzyć ile osób przyjdzie samych, a ile „w parach”, aby każda para lub gość otrzymał butelkę. Tu przelicznik „liczba gości podzielona przez pół” się nie sprawdzi, bowiem możecie mieć kilka osób, które przyjdą osobno.

Podsumowując ten wątek: uniwersalnym przelicznikiem jest 0,5 l. na osobę + 10-20 butelek na bramy + 10 butelek na konkursy weselne + 0,5 l. na każdą parę lub gościa, jeśli planujecie wręczać wódkę na zakończenie imprezy.

Wiele Par Młodych zastanawia się często ile wódki w przeliczeniu na kartony kupić. Otóż w kartonie, najczęściej jest 12 butelek.

kieliszki do wódki weselnej

Jak wybrać wódkę weselną?

Wybór wódki nie jest tak łatwy, jakby się mogło wydawać. Jest bowiem na rynku tak wiele rodzajów i marek, że podjęcie decyzji to nie lada wyzwanie. Pierwszym decydującym czynnikiem jest cena. Najpierw ustalcie do jakiej kwoty poszukujecie wódki. Po tej eliminacji na pewno wybór znacznie się zmniejszy. Warto jednak nie decydować się na najtańsze opcje, bowiem wódki z dolnych półek zazwyczaj są bardzo intensywne i ich smak nie jest najlepszym wyborem na przyjęcie weselne. Środek przedziału cenowego będzie świetnym kompromisem dla Waszego budżetu weselnego. 

Każdej Parze Młodej zależy również na tym, aby wybrana wódka przypadła do gustu gościom weselnym. Najlepszym rozwiązaniem byłoby podpytanie Waszych bliskich jaką wódkę preferują i zgodnie z demokracją kupić taką, która uzyskała najwięcej głosów. Jeśli nie chcecie pytać wprost Waszych gości, możecie wcześniej zwrócić uwagę np. na imprezach czy innych weselach jaka wódka jest wybierana i jak ją komentują goście. Do wyboru pozostaje również internet i fora internetowe, na których wiele osób doradza. Na naszej grupie „Rozsądne Panny Młode” wiele dziewczyn już konsultowało się z resztą przyszłych Panien Młodych na temat tego wyboru.

Kierujcie się, co ważne, również swoimi doświadczeniami i preferencjami. Na pewno wcześniej bywaliście czy to na weselach czy innych imprezach i sami wiecie która wódka według Was miała np. za ostry posmak lub źle na nią zareagowaliście. Wybierzcie coś, co według Was jest po prostu najlepsze. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie testu smakowego w ciemno. Kupcie mniejsze buteleczki wódek i spróbujcie bez wiedzy o tym jaką markę pijecie wybrać po prostu tą, która Wam najlepiej smakuje.

Coraz częściej na weselach spotyka się tzw. wódkę kolorową lub nalewki. Taka opcja przypadnie do gustu miłośnikom mocnych trunków, ale nieprzepadających za klasycznym smakiem wódki. To również strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o drink bar. Zdecydowanie częściej po takie trunki sięgają kobiety, dlatego jeśli na Waszym weselu będzie dominować płeć piękna, na pewno ucieszy się z tej smakowej opcji. Dla Panien Młodych na pewno istotny będzie również wygląd butelki, bowiem każda z nas zwraca uwagę na design. Butelka przecież musi pasować do wystroju i charakteru wnętrza, czyż nie? Dlatego decydując się na podanie wódki szlachetnej i smakowej, dobrze jest wybrać tę samą firmę. 

Poniżej znajdziecie infografikę w której zbadano Panny Młode po ślubie i spytano je o sposób w jaki wybierały alkohol i jakie czynniki miały dla nich decydujące znaczenie.

Jaka jest cena wódki na wesele?

Oczywiście podczas wyboru wódki najważniejsza jest jej cena. Nie chcemy przecież zbankrutować na jej zakupie. Zazwyczaj ceny wódki za butelkę 0,5 l. wahają się między ok. 25-40 zł. Warto zorientować się w pobliskich hurtowniach jak wyglądają ceny, być może dostaniecie jakiś rabat? Pamiętacie o tym, by zakupu wódki nie zostawiać na ostatnią chwilę! Wódkę kupujemy w dużych ilościach, a co za tym idzie nie jest to prosty zakup, który możemy zrobić z dnia na dzień. Po drugie warto wcześniej zacząć orientować się w cenach, porównywać i wybrać najlepsza ofertę.

stół weselny zastawa z kieliszkiem na wódkę weselną

Wódka na weselu – jak ją podać?

Wódkę pije się w kieliszkach, warto wybrać standardowe 25 ml, aby wystarczyło jej na więcej toastów. Zwróćcie uwagę również na to, aby pod żadnym pozorem kieliszki nie znalazły się przy nakryciu dla dzieci.

Wódkę stawia się na stołach, kiedy już wszyscy goście się przy nich znajdują. Każdą pusta butelkę należy wymieniać na nową. Niedopuszczalne jest, aby podawana wódka była ciepła! Dlatego zadbajcie o to, aby trzymać ją w chłodni. Dobrze też, jeśli macie do dyspozycji coolery z lodem, dzięki temu butelka na sali jeszcze długo utrzyma odpowiednią temperaturę, nawet w upalny, ciepły dzień.

Często na salach weselnych jest możliwość (za dodatkową opłatą) wyboru kelnerka, który będzie roznosił wódkę. Jednak w naszej tradycji zakorzenił się zwyczaj, że wódkę roznoszą najczęściej ojcowie państwa młodych.

Wódka z personalizowanymi etykietami

Personalizowane etykiety dla Soplicy Szlachetnej Personalizowana etykieta na Wódkę Soplica 500ml - Kwitnąca wiśnia

By nadać szyku całemu przyjęciu, warto zadbać nie tylko o wygląd samej butelki wódki, ale również o ciekawy akcent, który sprawi, że Wasze wesele będzie dla gości niezapomniane. Coraz więcej marek oferuje swoim klientom personalizowane etykiety. Odznaczają się wysoką wykonania, bowiem są idealnie dopasowane, zarówno do klasycznej wersji, jak i do małpek, które często są wręczane gościom, jako podziękowanie. Istnieje całkowita dowolność, jeśli chodzi o kolorystykę etykiet, czy też tekst, jaki ma być na nich zawarty: mogą to być imiona Państwa Młodych, wierszyki, data zaślubin itp. Personalizowane etykiety na butelki można nabyć w sklepie online Z-Miłości.

Może Ci się spodobać