120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Artykuły

Zapraszamy do stołu… Zasady usadzania gości weselnych oraz kilka słów na temat wyboru sali na wesele

obrazek autora Izabela | 22 stycznia 2018

Dawniej Pary Młode nie miały na głowie problemu usadzania gości weselnych. Bowiem to goście sami decydowali o tym, gdzie kto usiądzie. Po wejściu na salę, samodzielnie zajmowali miejsca przy stołach. Nieraz kończyło się to dość przykrym widokiem, a mianowicie, zamiast ustawiania się do życzeń i winszowania Młodym, panie rzucały torebkami, a panowie marynarkami na krzesła, w celu zajęcia jak najlepszego miejsca. Bywało, iż dochodziło do niezręcznych sytuacji, np. luk pomiędzy gośćmi, czy rozsadzania najbliższych z rodziny. Teraz, by uniknąć podobnych scen, Pary Młode coraz częściej decydują się na samodzielne usadzanie gości przy stołach. Rozwiązanie jest świetne, ponieważ pozwala uniknąć wspomnianych nieprzyjemności. Jednak Młodym takie rozplanowanie może sprawić sporo trudności. Jakich zasad powinni się trzymać? Podamy kilka wskazówek, które ułatwią Wam zaplanować usadzenie gości na Waszym weselu.

Zacznijmy od tego, że mamy różne sposoby rozstawienia stołów na sali. Czasem bywa tak, że sala jest przystosowania jedynie do ustawienia stołów w kształt litery „T” lub „U”. Są sale, na których ustawić gości możemy jedynie przy okrągłych stołach. Zanim wybierzecie salę, koniecznie przedyskutujcie między sobą, jakie ustawienie najbardziej by Wam odpowiadało. Oszacujcie listę gości z marginesem „na górkę”. Obejrzyjcie salę pod kątem wielkości parkietu tanecznego, ilości miejsca przeznaczonego dla orkiestry/DJ. Jeśli planujecie mieć ściankę, zapytajcie kierownika jakie wymiary tej ścianki będą odpowiednie do tej sali. Dowiedzcie się, czy jest możliwość wytypowania oddzielnego miejsca np. na „candy bar”, barek alkoholowy, fotobudkę, miejsce z kawą i herbatą przez cały czas trwania wesela. Jeśli wszystkie parametry Wam odpowiadają (łącznie z menu, które bądź co bądź jest jednym z najważniejszych elementów wesela), możecie zacząć zastanawiać się nad rozsadzaniem gości.

  1. Rozstawienie na weselu stołów prostokątnych

Jeśli na Sali są do dyspozycji tradycyjne prostokątne stoły, zapytajcie kierownika jakie ustawienie proponuje na daną ilość gości. Jeżeli zdecydujecie się na ustawienie tradycyjne, czyli z głównym, centralnym stołem dla Pary Młodej i świadków/rodziców, zwykle na lewo oraz na prawo od niego znajdują się kolejne stoły dla gości. Przeważnie z jednej strony znajdują się goście Panny Młodej, z drugiej – Pana Młodego. Dużo zależy oczywiście od relacji w rodzinach, stopnia w jakim rodziny się już znają. Nie należy na siłę integrować rodzin, które się nie znają, usadzając ich obok/naprzeciw siebie. Jeżeli zabawa będzie odpowiednio poprowadzona przez orkiestrę czy DJ-a, rodziny zintegrują się podczas tańców i zabaw.

  • Rozstawienie stołów w kształcie litery U:

Stół Pary Młodej znajduje się w centrum. Po jednej stronie siedzą goście Panny Młodej, po drugiej Pana Młodego. Im bliżej stołu Młodych, tym bliższe im osoby tam siedzą.

rozstawienie stołów weselnych w kształcie litery U

  • Rozstawienie dla stołów weselnych na wzór litery E:

Stół Pary Młodej znajduje się w centrum. Na środku siedzi najbliższa rodzina Młodych, przy stole z prawej strony od Pary Młodej siedzi dalsza rodzina, przy stole z lewej strony od Pary Młodej siedzi dalsza rodzina, przyjaciele, znajomi.

rozstawienie stołów weselnych w kształcie litery E

  • Rozstawienie stołów weselnych w kształcie litery L i litery T

W obu przypadkach stół Pary Młodej znajduje się w centrum, oprócz niego znajduje się jeden długi stół dla gości, który przysunięty jest do brzegu, lub do środka stołu Młodych. To ustawienie częste przy małych przyjęciach weselnych.

rozstawienie stołów weselnych w kształcie litery L

rozstawienie stołów weselnych w kształcie litery T

 

  • Stół zamknięty” na weselu

Nie jest to częsta forma ustawiania stołów, lecz warto o niej wspomnieć. Bywa tak, że na przyjęciach stosuje się zamkniętą formę. Stoły ustawione są na kształt dużego prostokąta. Na środku znajduje się parkiet (duże wesela), lub dekoracja kwiatowa (małe przyjęcia)

rozstawienie "zamknięte" dla stołów weselnych

  1. Jak usadzić gości weselnych przy okrągłych stołach?

Na tę opcję pary decydują się coraz częściej, a nowe sale chętnie proponują takie rozwiązania, by wyróżnić się na rynku. Takie stoły dają dużą swobodę w rozstawieniu gości, których dzielimy na grupki.

Jeden stół przeznaczony jest dla Pary Młodej, inne dla rodzin, w zależności od stopnia bliskości i spokrewnienia, przyjaciół, kolegów. Tutaj zdecydowanie łatwiej jest rozsadzić gości, gdyż nie musimy zastanawiać się np. kto widzi kogo po ukosie, ponieważ sadzamy przy sobie osoby, które najlepiej się ze sobą dogadują.

rozstawienie okrągłych stołów weselnych - grafika

Ogólne zasady sadzania gości przy stołach:

  • Im bliższa rodzina Pary Młodej, tym bliżej nich siedzą.
  • Jeszcze raz – nie integrujmy rodzin na siłę! Najlepiej usadzić rodzinę Panny Młodej razem oraz rodzinę Pana Młodego razem.
  • Zastosujmy kryterium wieku – starsze osoby ze starszymi, młodsze – z młodymi.
  • Starsze i niepełnosprawne ruchowo osoby nie powinny siedzieć tyłem do parkietu tanecznego, ponieważ ze względu na to, że nie będą dużo tańczyć, dobrze by miały dobry widok na zabawę, nie musiały się przez całą imprezę oglądać.
  • Osoby starsze nie powinny też siedzieć blisko orkiestry, ponieważ może im przeszkadzać hałas.
  • Małżeństwa sadzamy obok siebie lub naprzeciw siebie.
  • Jeżeli na weselu jest dużo dzieci, warto pomyśleć o oddzielnym stoliku dla nich wraz z animatorem. Jeśli nie – małe dzieci siedzą z rodzicami. Nastolatki, jeżeli są proszone z osobami towarzyszącymi – siedzą razem.
  • Zastanówmy się nad konfliktami i niesnaskami w rodzinach. Jeżeli wiemy, że ktoś za kimś delikatnie mówiąc – nie przepada – posadźmy tych gości w odpowiedniej odległości.
  • Najlepiej jest usadzać według schematu: kobieta – mężczyzna – kobieta – mężczyzna.

Na koniec warto przypomnieć o przygotowaniu przez Młodych winietek oraz rozkładu stołów przy wejściu na salę weselną. To z pewnością ułatwi gościom odnalezienie się na Sali jeszcze przed wejściem do środka.

 

Autor: Aneta Rak-Walasek

Autor: Izabela

Może Ci się spodobać