120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Jak stworzyć listę gości weselnych? Praktyczne rady!

obrazek autora kamil | 11 lipca 2018

Wszystkim bardzo zależy na tym, żeby w dniu ślubu i wesela być otoczonym przez bliskie osoby. O liczbie gości podczas tej uroczystości decyduje przede wszystkim wysokość kwoty, którą chcecie przeznaczyć na organizacje wesela. Praktycznie każdy, nawet po spisaniu wszystkich nazwisk swoich gości, przypomina sobie, że powinien jeszcze kogoś zaprosić. W ten sposób lista gości się wydłuża, a niestety budżet pozostaje taki sam. Ważne jest, żeby listy, które stworzycie były przejrzyste i w bardzo prosty sposób ułatwiły Wam podjęcie ważnych decyzji podczas przygotowań do ślubu.

Organizer Ślubny pomoże Wam rozpisać listy gości

W organizerze znajdziecie kilka list gości. Między innymi warto zacząć od tego, żeby każde z Was, czyli przyszłych małżonków, spisało własne listy gości. Powinna powstać oddzielna lista gości panny młodej i oddzielna lista gości pana młodego. Kolejnym krokiem jest stworzenie Wspólnej listy gości a na samym końcu Ostatecznej listy gości, na której wpiszecie wszystkie najważniejsze informacje o zaproszonej osobie, np. imię i nazwisko osoby towarzyszącej, adres, telefon, liczbę dzieci, kto jest wegetarianinem.

Przygotowanie listy gości krok po kroku

Warto przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że podczas przygotowań do ślubu i organizacji wesela nie jesteście do niczego zmuszani. Zapraszajcie tych, których chcecie widzieć blisko siebie w tak ważnym dla Was dniu. Oczywiście jeżeli Wasi rodzice współfinansują ślub lub płacą za wszystko, postarajcie się, żeby Wasi przyjaciele i wszystkie osoby, które są Wam bliskie znalazły się na listach gości przed przyjaciółmi Waszych rodziców. To Wy jesteście priorytetem podczas ślubu i wesela. Organizer Ślubny Niezbędnik Panny Młodej posiada aż 417 miejsc do wpisania listy gości.

W jakiej kolejności uzupełniać listy gości weselnych?

Przede wszystkim wpiszcie na listę gości siebie 🙂 Jest to często pojawiający się błąd, a następnie rozgałęziając wpisujemy: rodziców, dziadków, rodzeństwo, wujostwo, później znajomych i sąsiadów, itd. Czyli zaczynamy od osób, które są dla nas najważniejsze, które są najwyżej w hierarchii rodzinnej, a później przechodzimy do przyjaciół i znajomych.

Jak skrócić listy gości?

Tutaj podpowiadamy, żeby spojrzeć na Wasze listy gości krytycznym okiem. Zastanówcie się kogo tak naprawdę chcielibyście widzieć na swoim ślubie. Uzasadnijcie swoje wybory. To ważne, żeby pojawiły się osoby z którymi chcecie podzielić się swoją radością i szczęściem. Jeżeli macie grupę osób, które po prostu lubicie to możecie zorganizować dla nich skromne przyjęcie kilka tygodni po Waszej uroczystości.

Czy zapraszać dzieci na wesele?

Dzieci są mile widziane na uroczystościach dziennych, natomiast podczas wieczornych imprez przeważa obecność dorosłych. Jeżeli nie chcecie maluchów podczas swojej imprezy, to w zaproszeniu wystarczy napisać tylko imiona i nazwiska rodziców, bez wymieniania dzieci. Jeżeli dorośli nadal będą upierać się na obecność swoich pociech, to wystarczy grzecznie odmówić i wytłumaczyć, że nie zapraszacie dzieci.

Czy każdego zaprasza się z osobą towarzyszącą?

Warto trzymać się zasady, że osoby pełnoletnie należy zaprosić z osobami towarzyszącymi, nawet jeśli wiemy, że obecnie nie są w stałym związku. Jeżeli nasza kuzynka ma na przykład 16 lat, to możemy napisać jej imię i nazwisko na zaproszeniu rodziców. Jeżeli wiemy, że ta młoda dziewczyna ma chłopaka, to warto zapytać o zdanie rodziców, czy życzą sobie, żeby ich córka pojawiła się z chłopakiem. Wyjątkiem do zaproszeń osoby towarzyszącej są starsze osoby, które z różnych powodów pozostają w stanie wolnym, im najczęściej wypisuje się pojedyncze zaproszenia.

Czy wpisywać dzieci na listę gości?

Jeżeli zależy Wam na obecności maluchów, to warto pomyśleć o tym, żeby zatrudnić animatora zabaw dla dzieci. Wtedy Wasi goście będą mogli zabrać ze sobą dzieci i jednocześnie szaleć na parkiecie bez stresu.

Goście zapraszani przez rodziców – jak odmówić?

To wielki dzień i wielkie szczęście zarówno dla pary młodej jak i dla rodziców narzeczonych. Nic więc dziwnego, że rodzice bardzo się cieszą z zaślubin i chcieliby podzielić się tą wiadomością najlepiej z całym światem. Jeżeli nawet nie z całym, to z wieloma ze swoich znajomych i dalekiej rodziny. Jeżeli to Wy sami finansujecie ślub, zaproponujcie rodzicom, że mogą do Waszej listy dopisać na przykład po 3 pary swoich przyjaciół.

Rozmieszczenie gości przy stołach

Jeżeli jeszcze w swoim życiu nie próbowaliście usadzać gości przy stołach, to jeszcze nie wiecie ile czasu i dyplomacji potrzeba na idealne rozmieszczenie gości przy stołach. Trzeba brać pod uwagę wszystko, ale nikt nie zrobi tego lepiej niż Wy, bo przecież to Wy najlepiej znacie swoich gości i wiecie o ewentualnych niesnaskach rodzinnych, kto z kim rozmawia, kto z kim nie rozmawia, kto z kim się lubi i kto z kim się nie lubi. Już wiecie o co chodzi? 🙂 Kolejna rzecz to kto siedzi obok kogo, przy którym stole, blisko pary młodej czy nieco dalej, za kolumną, przy głośniku.

Podstawowe zasady rozmieszczenia gości przy stołach

Przede wszystkim gości weselnych usadzamy trzymając się zasady przeplatania, to znaczy, że usadzamy obok siebie na przemian kobieta – mężczyzna – kobieta – mężczyzna.

Warto usadzić rodziny w swoim gronie to znaczy, że rodzina Pana Młodego siedzi w swoim gronie, a rodzina Panny Młodej w swoim. Dzięki temu każdy na początku wesela będzie się czuł swobodnie i nie będzie skrępowany obecnością osób, których nie zna. Oczywiście jeżeli rodziny są już zaprzyjaźnione i dobrze się znają, można odejść od tej reguły i pomieszać gości między sobą. Kolejnym atutem takiej sytuacji jest to, że nawet jeżeli rodziny się nie znają, to będą mogły się poznać i zintegrować.

Kolejna bardzo ważna rzecz to, żeby starać się usadzić gości w taki sposób, by mieli dookoła siebie osoby w podobnym wieku. Zawsze wtedy łatwiej znaleźć wspólny temat do rozmowy. Szkoda byłoby, żeby kuzyni bawili się przy stole, przy którym jest ich babcia, mimo tego, że jest to rodzina, to warto tak przemieszać ludzi, żeby byli jak najbardziej dobrani pod względem wieku, a co za tym idzie zainteresowań.

W naszym Organizerze znajdziecie spis stołów i szablony, które możecie uzupełnić i powpisywać swoich gości do odpowiedniego stolika. Dodatkowo jest też miejsce na rozrysowanie planu sali i można wcześniej ustalonymi numerkami dopasować i dorysować miejsce stołów na planie.

Podsumowując

Zawsze podkreślam, że priorytetem jest to, żebyście Wy jako Para Młoda, dobrze czuli się podczas swojej uroczystości. Oczywiście trzeba zachować tradycje i jestem zdania, że trzeba ją pielęgnować, ale myślę też, że trzeba iść z duchem czasu i nie kierować się tylko tym, że „coś powinno się zrobić” albo „kogoś powinno się zaprosić” . Otaczajcie się ludźmi, z którymi chcecie spędzić ten czas. Z ludźmi, z którymi będziecie dzielić się swoją radością i szczęściem.

Może Ci się spodobać