Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Darmowe próbki.
120 000 szczęśliwych panien młodych.
plan stołów weselnych
Zaplanuj swój ślub

Plan stołów weselnych – jak to zorganizować?

obrazek autora Izabela | 3 sierpnia 2018

Tablica z planem stołów

Rozmieszczenie stołów na weselu staje się już nieodłączną jego częścią. Strategia usadzenia gości na weselu jest jedną z najważniejszych rzeczy, podczas planowania i organizacji. Od tego zależy czy nasi goście będą czuć się komfortowo i czy usiądą koło kogoś, kogo znają. Jedną z popularnych form usadzania gości są winietki, ale można iść jeszcze o krok dalej i skorzystać z tablic z rozmieszczeniem gości, które bardzo usprawnią Waszą organizację! Wskazanie miejsc swoim gościom weselnym jest nie lada wyzwaniem i może przysporzyć wiele problemów, poza tym wiele Par zastanawia się nad tym czy oprócz tablic, które informują o tym przy jakim stoliku siedzi dany gość, wskazywać dodatkowo konkretne miejsce. Co jeszcze zaprząta głowę przyszłym małżonkom? Usadzenie gości tak, aby każdy miał łatwość poruszania się między stołami oraz siedział w pobliżu swoich bliskich.

Pamiętajcie, że całkowite nieprzydzielanie miejsc swoim gościom może wprowadzić wiele chaosu na Waszym weselu, a goście zamiast cieszyć się zabawą martwią się o zajęcie dobrego miejsca lub mają zepsuty cały wieczór, ponieważ nie siedzą wśród znajomych. Z czym dokładnie wiąże się brak przypisywania miejsc?

-goście bardzo szybko „rzucają” się na miejsca, zamiast spokojnie do końca wziąć udział w toaście,
-dłuższe szukanie odpowiedniego miejsca przez osoby np. starsze
-niektórzy nie zdążą zająć odpowiedniego miejsca i mogą ostatecznie siedzieć z obcymi osobami lub w nie swoim wieku
-para, która nie może znaleźć dwóch miejsc obok siebie – ogólnie bardzo często zdarza się, że rodziny muszą się rozdzielić, ponieważ nie ma już dla nich tylu miejsc, jedno obok drugiego

Aby skutecznie uniknąć takich sytuacji, z pomocą przychodzi lista gości w formie tablicy!

plan stołów weselnych

 

Tablica z rozmieszczeniem gości bez przypisywania konkretnych miejsc

Brak przypisanie miejsc przy stole na pewno jest dużo wygodniejsze dla Was, ponieważ nie musicie głowić się czy na pewno dana osoba dobrze dogada się z tą siedzącą obok. Jednak mimo tak dokładnej analizy, to i tak musicie bardzo dokładnie przemyśleć jakie osoby przypisać do konkretnego stolika. Pod uwagę weźcie gdzie dany stolik się znajduje – czy w pobliżu Was czy bliżej sali tanecznej/parkietu. Dowiedźcie się dokładnie ile osób może siedzieć przy jednym stole, aby móc swobodnie się poruszać.
Miejcie na uwadze to z kim usadzić gości – czy są to osoby w podobnym wieku, o podobnych zainteresowaniach? Oczywiście małe dzieci muszą siedzieć przy swoich rodzicach, jednak młodzież można spokojnie posadzić przy osobnym stoliku. Przy jednym stoliku można posadzić osoby z dwóch rodzin, jednak pamiętajcie, aby były to grupki osób, które w pobliżu będą mieć znajome twarze.
Tablica gości weselnych jest na pewno dużym ułatwieniem, ponieważ nie musicie dodatkowo drukować winietek, przez co odpada Wam kolejne zadanie na liście do wypełnienia przed ślubem. Dużym plusem takiego rozwiązania jest oczywiście fakt, że to goście zdecydują gdzie dokładnie usiądą przy danym stoliku.

plan stołów weselnych szablon
źrodło: z-milosci.pl

Tablica gości weselnych oraz dodatkowo przypisywanie miejsc

Używając tablicy nie musicie rezygnować z winietek, jeśli tego nie chcecie! Tablica na początku może służyć do tego, aby odnaleźć właściwy stolik – w połączeniu z numerami na stolikach, natomiast winietki określałyby dokładne miejsca, gdzie dana osoba ma usiąść. To rozwiązanie daje możliwość doprecyzowania do co tego kto ma jakie miejsce, więc na pewno nie pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy niedomówienia. To rozwiązanie wymaga jednak więcej czasu, ponieważ oprócz strategii co do stolików, musicie przemyśleć gdzie dokładnie ma siedzieć dany gość. Może przysporzyć Wam to wiele problemów, szczególnie jeśli w Waszej rodzinie panują pewnie niesnaski. Z drugiej strony, właśnie ze względu na nie warto uniknąć konfliktów i zaplanować miejsca. O plusach winietek pisaliśmy w osobnym artykule.

rozmieszczenie gości weselnych tablica
źrodło: rozsadnepannymlode.pl

Plan stołów weselnych – szablon w formie tablicy

Aby ułatwić sobie organizację wesela, warto skorzystać z gotowego szablonu planu stołów. Na takiej tablicy powinien znajdować się podział na stoliki, ich numery, a pod każdym ze stolików lista gości – imiona i nazwiska. Nie zapomnijcie, że tablica jest również częścią dekoracji sali, ważne więc jest również to, aby wzorem pasowała do Waszego wesela i reszty elementów. Takie gotowe szablony znajdują się w sklepach ze ślubną papeterią – wybieracie wzór, dodajecie listę gości i gotowe! Zwróćcie uwagę na wielkość i rodzaj czcionki, bowiem istotne jest to, aby była ona przede wszystkim czytelna, nie warto więc stosować tu zbyt skomplikowanych czcionek, a lepiej postawić na prostotę.

tablica gości weselnych
źrodło: rozsadnepannymlode.pl

Gdzie umieścić tablicę z planem rozmieszczenia gości weselnych?

Tablica taka powinna znajdować się tuż przy wejściu na salę, lecz w miejsc, w którym nie będzie przeszkadzać w komunikacji, goście nie mogą o nią zawadzać. Musi ona znajdować się w widocznym miejscu i być dostępna, zanim goście wyruszą na poszukiwania swoich miejsc. Ważne też jest to, aby goście, którzy będą stali przy tablicy, by odszukać swoje nazwisko, nie mogą blokować wejścia kolejnym gościom. Tablica powinna stać na stelażu, który w razie czego łatwo można przestawić w bezpieczne miejsce.

tablica z rozmieszczeniem gości
źrodło: z-milosci.pl

 

Autor: Izabela

Może Ci się spodobać