120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Winietki na wesele – tak czy nie?

obrazek autora Izabela | 20 lipca 2018

Zapewne wiele z Was stoi przed tym trudnym dylematem. Zastanawiacie się jak zareagują Wasi goście, jeśli zobaczą winietki na stole oraz czy dacie radę z usadzeniem Waszych bliskich. Dochodzą też dylematy, czy to nie jest aby niepotrzebne zamieszanie, koszt oraz dokładanie sobie ślubnych obowiązków. Przecież trzeba takie winietki kupić lub zrobić, porozstawiać w odpowiedni i przemyślany sposób… Na pewno w Wasze głowie są te i wiele różnych innych myśli. W tym artykule poznacie plusy i minusy winietek oraz sami sobie odpowiecie na wiele pytań, co pomoże rozwiać wiele Waszych wątpliwości.

Winietki ślubne – czy to w ogóle dobry pomysł?

Czym są winietki weselne?

Na początku warto odpowiedzieć na to podstawowe pytanie. Winietka jest karteczką, na której widnieje imię i nazwisko osoby zaproszonej. Stawia się ją przy określonym miejscu na stole, tym samym przyporządkowując konkretne miejsca danym osobom. Oprócz takich praktycznych aspektów, równocześnie winietka może być formą upominku dla gościa weselnego i częścią dekoracji. Winietki na ślub często można dopasować do stylu zaproszeń oraz kolorystki elementów dekoracyjnych. Wiele par odchodzi od tradycyjnych winietek i np. karteczki z imionami wbija na szpilce do jabłka, cukierka lub babeczki. Wszystko zależy od motywu przewodniego czy pomysłu Państwa Młodych. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

winietka weselna w stylu boho z różami
(Źródło: z-milosci.pl)

Tak czy nie?

Wyobraźcie sobie zatem sytuację, w której stoicie już przed Waszą salą ślubną i za Wami wchodzą Wasi goście. Zamiast licznych toastów i spokojnego wejścia na salę, nagle tworzy się chaos i nerwowe zajmowanie miejsc. Przecież każdy chce cały wieczór siedzieć koło kogoś znajomego, prawda? Gorzej, jeśli przy okazji okaże się, że zostały pojedyncze miejsca i małżeństwo nie ma koło siebie miejsc…

Teraz wyobraźcie sobie tę samą scenę, lecz goście wchodzą wchodzą spokojnie na salę, biorą udział w toaście, bez pośpiechu zajmują swoje miejsca.

Możliwe, że już w tej części artykułu Twoje wątpliwości zostały rozwiane, ale przy podejmowaniu ślubnych decyzji zawsze warto przyjrzeć się im dokładnie oraz wypisać plusy i minusy danego wyboru. Na koniec zawsze zrób podsumowanie, które uwzględni to, na czym najbardziej Wam zależy. Może się bowiem okazać, że mimo iż plusów jest więcej, to jednak i jeden minus przeważy na Waszej decyzji. Szczególnie, jeśli jest bardzo znaczący.

No więc, jakie są argumenty za i przeciw winietkom? Przekonacie się!

Na tak dla winietek ślubnych – brak wyścigu do stolików

Tak jak już wcześniej to można było zauważyć, to głównym argumentem „na tak” jest brak pośpiechu do stolików. Jeśli goście zauważą, że są karteczki na stołach, czyli wyznaczone miejsce, będą spokojni i nie będą musieli się martwić o zajęcia odpowiedniego miejsca. Normalnie wejdą na salę, wezmą udział w toaście i nie będą musieli spieszyć się do stolika za wszelką cenę. Skupią się za to na bieżących wydarzeniach związanych z Waszym ślubem. Wiele osób lubi, kiedy ma z góry ustalone miejsce, nie musi się stresować, że ktoś je zajmie na początku bądź w trakcie trwania imprezy. Niektórzy się po prostu krępują, aby zwrócić komuś uwagę lub poprosić o to, aby ktoś przesiadł się dalej. Winietki zapobiegną takiej sytuacji. Są tak jakby biletem z konkretnym numerem miejsca na przykład w kinie lub teatrze. Gdyby nie były przypisywane miejsca, to czy czulibyście się komfortowo?

Plan stołów

Ciekawym rozwiązaniem, ułatwiającym odszukanie swoich miejsc jest numeracja stolików oraz plan stołów przy wejściu do sali. To zaoszczędzi czas na poszukiwaniu swojego miejsca. Jest to najczęściej duża plansza z numeracją stolików oraz przypisanymi do nich nazwiskami. Bliscy od razu będą wiedzieć jakiego konkretnie stolika mają szukać, co również sprawi, że poczują się komfortowo. Taka tablica może stanowić jedną z dekoracji, szczególnie jeśli plansza będzie pasowała do winietek lub innej części dekoracji, znajdujących się na sali.

Na tak – każdy usiądzie koło znajomych lub rodziny

Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś nie będzie nikogo znał na naszym weselu, lecz w takim przypadku staramy się posadzić takich gości koło kogoś w podobnym wieku lub z osobami, z którymi potencjalnie nawiąże dobry kontakt. Wy znacie swoich gości najlepiej, więc na pewno bez problemu przyporządkujecie im odpowiednie miejsca. Pamiętaj o tym, aby czuli się komfortowo i dobrze się bawili. Jeśli w rodzinie lub znajomi niespecjalnie się lubią, to naturalnie nie posadzimy takich osób koło siebie. Analogicznie, jeśli wiemy, że ktoś się przyjaźni i zawsze siedzi koło siebie, to zrobimy tak, by te osoby były zadowolone. Możemy również w taki sposób posadzić gości, aby wzajemnie się poznali, jest to jednak dosyć ryzykowne. Jeśli jednak komuś mocno zależy, aby koło kogoś usiąść, to właśnie dzięki winietkom będzie miał taką możliwość. Podczas rozsadzania gości, ważne by uwzględnić ich preferencje oraz zdać się na swoją wiedzą o relacjach pomiędzy naszymi bliskimi. W razie problemów, zawsze można doradzić się rodziny lub znajomych, oni na pewno nam pomogą, doradzą i rozwieją wątpliwości. Szczególnie jeśli w grę wchodzą jakieś stare, rodzinne niesnaski, o których nawet czasem nie macie pojęcia.

winietka weselna z motywm fioletowego bzu
(Źródło: z-milosci.pl)

Na tak – dodatkowa ozdoba stołu

Winietka oczywiście może być formą ozdoby stołu i niewątpliwie stanowi walory dekoracyjne. Wystarczy, że dobierzesz odpowiedni pomysł na winietki ślubne do stylu i kolorystyki Waszego wesela, a będzie tworzyć spójną całość z dekoracjami. Jest to też dobra alternatywa dla prezentów dla gości, możesz na przykład karteczkę umieścić na cukierku. Często też sama winietka jest drobnym upominkiem, wiele osób zabiera takie winietki ślubne do domu jako pamiątkę. Szczególnie jeśli są pięknie wykonane.

Na tak – pewność, że nikt nie zostanie pominięty

Podczas rozsadzania gości łatwiej będzie się Wam zorientować, czy wszystkich gości uwzględniliście, jeśli chodzi o miejsca przy stole. Poza tym łatwiej będzie Wam sobie zobrazować to, jak będzie to wszystko wyglądało już podczas wesela.

Na tak – sygnał dla kelnera

Dzięki winietkom możecie odpowiednio oznaczyć osobę, która na przykład ma osobne menu np. wegetariańskie, wegańskie lub po prostu wykluczające jakiś alergen. Nie musisz martwić się czy obsługa zapamięta miejsce lub osobę, szczególnie przy dużej liczbie gości.

winietka na wesele z motywem łapacza snów
(Źródło: rozsadnepannymlode.pl)

Na tak – możliwość zaplanowania stołu głównego

Para Młoda może zaplanować dokładnie kto koło nich będzie siedział przy głównym stole, szczególnie jeśli miejsc jest więcej np. dla druhen. W takim przypadku to Państwo Młodzi decyduje kto w jakiej kolejności będzie siedział, dzięki temu nie będą rodziły się niepotrzebne nieporozumienia.

Na tak – możliwość rozplanowania całej sali

Winietki sprawią, że będziecie mieć szansę posadzić niedaleko swojego stolika np. najpierw rodzinę, później znajomych lub najpierw młodzież, dalej osoby starsze.. Wybór już zależny od Was, to wy układacie całą strategię i nie zdajecie się na przypadkowe zajmowanie miejsc. Poza tym, wiedząc gdzie dana osoba będzie siedzieć, łatwo ją znajdziecie w razie potrzeby.

Teraz nadeszła pora na przedstawienie argumentów, które są „na nie” dla winietek na ślubnych stołach. Wszystko ma swoje plusy i minusy, z którymi trzeba się zapoznać przed dokonaniem decyzji. Jak już to zostało wcześniej wspomniane, musicie dobrze znać swoich gości przy rozplanowaniu ich miejsc, jeśli źle to zrobicie mogą wyjść z tego rożne nieporozumienia oraz…

winietka ślubna granatowa z ornamentami
(Źródło: z-milosci.pl)

Na nie dla winietek na weselu – niezręczna sytuacja

Rozmieszczanie winietek wiąże się z tym, że trzeba bardzo dobrze znać swoich gości oraz znać również relacje, jakie między nimi panują. Brak tej wiedzy może skutkować, tym, że posadzimy koło siebie osoby o zupełnie innych poglądach, wieku i temperamencie. Poza tym nie zawsze dobrze wiemy, czy aktualnie ktoś się z kimś dobrze trzyma lub nie. Możemy stworzyć niepotrzebny konflikt lub niezręczną sytuację, w której obok siebie usiądą osoby, które mało za sobą przepadają lub są wręcz skłócone. Musimy brać pod uwagę obecne relacje, ale również i wspólną przeszłość.

Na nie – dodatkowy koszt oraz czas

Wybierając winietki, należy liczyć się z tym, że będą one stanowiły dla nas dodatkowy koszt i czas związany z wyborem, kupnem oraz rozplanowaniem rozsadzenia gości. Weźcie jednak pod uwagę, że winietki to bardzo mały koszt, szczególnie w stosunku do wydatków całego wesela. Kupno jak i własnoręczne wykonanie na pewno nie obciążą znacząco Waszego ślubnego budżetu. Czas spędzony nad rozplanowaniem miejsc również nie musi być wcale wielki, dużo zależy od Waszej liczby osób oraz od tego jak dobrze znacie swoich gości. Jeśli nie ma wśród nich konfliktów, to wtedy szybciej Wam pójdzie zorganizowanie i rozplanowanie wszystkiego tak, jak trzeba.

Na nie – malkontenci

Na pewno zdarzą się osoby, dla których winietki będą powodem do narzekania. Nie każdy bowiem lubi mieć z góry narzucone miejsce lub przypisane miejsce niekoniecznie musi przypaść do gustu danej osobie. Być może ze względu na nietrafione towarzystwo lub też może z ulokowania samego stolika. Niektórzy lubią być blisko lub daleko zespołu muzycznego i mają swoje osobiste preferencje. Oczywiście zawsze znajdą się osoby, które będą narzekać, bez względu na to jaką opcję wybierzemy lub jak ogólnie zorganizujemy swoje wesele. Nie da się wszystkim dogodzić i sprawić, aby każdy był zadowolony ze swojego miejsca. Należy jedynie unikać i zmniejszać prawdopodobieństwo wybrania złego miejsca dla danej osoby. Zawsze jest również możliwość zmiany miejsca z kimś innym w miarę możliwości, więc nikt na siłę nie musi siedzieć akurat na miejscu, które mu przypisaliśmy.

Osoba towarzysząca a winietka

Jeśli nie znacie imienia i nazwiska osoby towarzyszącej, warto zapytać wcześniej o to zapraszaną osobę, milej jest siedzieć przy winietce z własnym imieniem i nazwiskiem, prawda? Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie się dowiedzieć jakie są personalia danej osoby, zamiast standardowego „osoba towarzysząca” możecie napisać „Piękna Towarzyszka Michała”.

winietka na ślub z delikatnymi kwiatami
(Źródło: rozsadnepannymlode.pl)

Winietki dla Młodej Pary – co napisać?

Dużym dylematem dla wielu osób stanowi napis na winietkach dla Pary Młodej. Co właściwie powinno się napisać? Tak naprawdę macie tu dużą dowolność, oprócz standardowych imion i nazwisk, możecie wpisać: Pan (nazwisko), Pani (nazwisko), możecie wpisać „Mąż” i „Żona” lub „Pan Młody” oraz „Panna Młoda”.

Tu bardzo istotną kwestią jest to, że powinno wpisać się „Panna Młoda”, nie zaś „Pani Młoda” – a wiele kobiet popełnia ten błąd! W nazwie „Panna Młoda” słowo „panna” nie opisuje stanu cywilnego, a cała fraza jest związkiem frazeologicznym, który ma swoje utarte znaczenie – Panna Młoda to po prostu kobieta w dniu swojego ślubu, nieważne czy przed ceremonią czy już po. Tak samo jak przed ślubem „Pan Młody” nie jest „Kawalerem Młodym”, tak i „Panna Młoda” po ślubie wciąż nią jest do zakończenia wesela.

Podsumowując…

Niezależnie jakiego wyboru dokonacie, to Wy najlepiej znacie swoich gości oraz ich preferencje i swój wybór odpowiednio dopasujecie do nich. Nie zapominajcie jednak w tym wszystkim o sobie oraz o własnym komforcie. Jeśli wybór winietek będzie wiązał się dla Was z mniejszym stresem i poczuciem bezpieczeństwa, to nie rezygnuj z tego pomysłu tylko ze względu na swoich gości. To Wy organizujecie wesele, więc macie prawo robić je według własnego gustu i pomysłów.

Autor: Izabela

Może Ci się spodobać