Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Darmowe próbki.
120 000 szczęśliwych panien młodych.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Wódka na wesele – poradnik o tym ile kupić i jak ją wybrać

obrazek autora Izabela | 17 maja 2018

Z czym nam się kojarzy zabawa weselna do białego rana? Miłe towarzystwo, pyszne jedzenie, dobra muzyka, no i alkohol – najczęściej wódka. Zdarzają się pary, które rezygnują całkowicie z alkoholu na weselu, jednak powiedzmy sobie szczerze – większość uważa wódkę weselną za część tradycji i nie wyobraża sobie bez niej tego typu imprezy. Pary Młode zostawiają więc wybór swoim gościom weselnym, dlatego decydują się na zakup alkoholu, najczęściej wódki. To ona plasuje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o serwowanie alkoholu na stołach weselnych. I tu pojawia się problem, bo przecież nikt z nas w życiu nie organizował przyjęcia tak dużego, więc kompletnie nie wiadomo ile tej wódki należy kupić, prawda? Jeśli kupimy za dużo, to ewentualnie nam zostanie kilka kartonów, i to jeszcze nie jest aż taki problem jak wtedy, kiedy kupilibyśmy jej za mało. Drugą kwestią jest to, że nie wiemy jaką wódkę należy kupić, aby gościom smakowała (o ile tego typu alkohol może smakować  ). Jest przecież na rynku mnóstwo rodzajów i marek. Jak więc znaleźć złoty środek i jak podjąć decyzję?

wódka z lodem

Ile kupić wódki na wesele?

To bardzo częsty dylemat Par Młodych – ile alkoholu ma być na weselu. Sprawdzony przelicznik to 0,5 l. na osobę. Pamiętajcie jednak, że to wzór ogólny i musicie dostosować go do swojego przyjęcia oraz usposobienia gości. Jeśli wiecie, że wśród Waszych bliskich będzie dużo kierowców, dzieci i kobiet w ciąży, to możecie zakładać, że alkoholu pójdzie zdecydowanie mniej, niż przeciętnie. Warto jednak zaopatrzyć się w razie czego w większą liczbę butelek trunku, aby uniknąć nieprzyjemnej i niezręcznej sytuacji, kiedy wódki po prostu zabraknie.

Do ilości potrzebnej na zabawę weselną musicie też doliczyć butelki potrzebne na tzw. ”bramę weselną”, które są tworzone zgodnie z naszą tradycją a głównym elementem zapłaty za przejazd jest właśnie wódka. Zakup 10 a nawet i 20 dodatkowych butelek w tym przypadku nie będzie przesadą.

Planujecie zabawy weselne po oczepinach? Tu również musicie doliczyć około 10 butelek wódki jako nagrody od Pary Młodej dla zwycięzców różnych konkurencji.

Jeśli chcecie podarować swoim gościom butelkę tego weselnego trunku jako prezent na zakończenie imprezy, to również musicie sobie doliczyć tyle, aby było 0,5 l. na parę (pamiętajcie o tym, że dokładnie musicie policzyć ile osób przyjdzie samych, a ile „w parach”, aby każda para lub gość otrzymał butelkę. Tu przelicznik „liczba gości podzielona przez pół” się nie sprawdzi, bowiem możecie mieć kilka osób, które przyjdą osobno.)

Podsumowując ten wątek: uniwersalnym przelicznikiem jest 0,5 l. na osobę + 10-20 butelek na bramy + 10 butelek na konkursy weselne + 0,5 l. na każdą parę lub gościa, jeśli planujecie wręczać wódkę na zakończenie imprezy.

Wiele par zastanawia się również często ile jest wódki w kartonie, otóż najczęściej jest to 12 butelek.

kieliszki do wódki weselnej

Jak wybrać wódkę weselną?

Wybór wódki nie jest taki łatwy, jakby się to mogło wydawać. Jest bowiem na rynku mnóstwo rodzajów i marek, że naprawdę trudno się zdecydować. Pierwszym decydującym czynnikiem jest cena. Najpierw ustalcie do jakiej kwoty poszukujecie wódki. Po tej eliminacji na pewno wybór znacznie się zmniejszy. Każdej Parze Młodej zależy również na tym, aby wybrana wódka przypadła do gustu gościom weselnym. Najlepszym rozwiązaniem byłoby podpytanie Waszych bliskich jaką wódkę preferują i zgodnie z demokracją kupić taką, która uzyskała najwięcej głosów. Jeśli nie chcecie pytać wprost Waszych gości, możecie wcześniej zwrócić uwagę np. na imprezach czy innych weselach jaka wódka jest wybierana i jak ją komentują goście. Do wyboru pozostaje również internet i fora internetowe, na których wiele osób doradza. Na naszej grupie „Rozsądne Panny Młode” wiele dziewczyn już konsultowało się z resztą przyszłych Panien Młodych na temat tego wyboru.

Kierujcie się, co ważne, również swoimi doświadczeniami i preferencjami. Na pewno wcześniej bywaliście czy to na weselach czy innych imprezach i sami wiecie która wódka według Was miała np. za ostry posmak lub źle na nią zareagowaliście. Wybierzcie coś, co według Was jest po prostu najlepsze.

Dla kobiet na pewno istotny będzie również wygląd butelki, bowiem każda z nas zwraca uwagę na design. Butelka przecież musi pasować do wystroju i charakteru wnętrza, czyż nie? ☺ 

wódka na weselu w colerze

Jaka jest cena wódki na wesele?

Oczywiście podczas wyboru wódki najważniejsza jest jej cena. Nie chcemy przecież zbankrutować na jej zakupie. Zazwyczaj ceny wódki za butelkę 0,5 l. wahają się między ok. 20-30 zł. Warto zorientować się w pobliskich hurtowniach jak wyglądają ceny, być może dostaniecie jakiś rabat?

Pamiętacie o tym, by zakupu wódki nie zostawiać na ostatnią chwilę! Wódkę kupujemy w dużych ilościach, a co za tym idzie nie jest to prosty zakup, który możemy zrobić z dnia na dzień. Po drugie warto wcześniej zacząć orientować się w cenach, porównywać i wybrać najlepsza ofertę.

stół weselny zastawa z kieliszkiem na wódkę weselną

Wódka na weselu – jak ją podać?

Wódkę pije się w kieliszkach, warto wybrać standardowe 25 ml, aby wystarczyło jej na więcej toastów. Zwróćcie uwagę również na to, aby pod żadnym pozorem kieliszki nie znalazły się przy nakryciu dla dzieci.

Wódkę stawia się na stołach, kiedy już wszyscy goście się przy nich znajdują. Każdą pusta butelkę należy wymieniać na nową. Niedopuszczalne jest, aby podawana wódka była ciepła! Dlatego zadbajcie o to, aby trzymać ją w chłodni. Dobrze też, jeśli macie do dyspozycji coolery z lodem, dzięki temu butelka na sali jeszcze długo utrzyma swoją temperaturę.

Często na salach weselnych jest możliwość za dodatkową opłatą wybór kelnerka, który będzie roznosił wódkę. Jednak w naszej tradycji zakorzenił się zwyczaj, że wódkę roznoszą najczęściej ojcowie państwa młodych.

A Wy, jaką wódkę wybierzecie i ile zamierzacie jej kupić? Pochwalcie się w komentarzach!

Autor: Izabela

Może Ci się spodobać