120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Dekoracje Ślubne

Dekoracje ślubne - różnorodne inspiracje na Twoje święto

obrazek autora kamil | 7 maja 2018

Któż nie chciałby mieć pięknego ślubu i wesela? Na ten dzień czeka się miesiącami, jeśli nie latami. O szczególnej atmosferze decydują bohaterowie dnia, zaproszeni goście, czasem zbiegi okoliczności i dekoracje. Różnorodność dekoracji ślubnych jest ogromna i dotyczy wszystkich aspektów ślubu i wesela. Istnieje jednak jedna ważna zasada – jeśli decydujecie się na dekorację wszystkich miejsc, bądźcie konsekwentni. Muszą być one zharmonizowane, w jednym stylu i kolorystyce. Pamiętajcie, że można ograniczać wydatki stosując dekoracje DIY, o których pisałam wcześniej w jednym z moich artykułów.

Dekoracje ślubne ogrodzenia i domu panny młodej

Ten rodzaj dekoracji stosowany jest lokalnie. Nie wszyscy hołdują takim zwyczajom, niezależnie od tego czy dom rodzinny panny młodej jest wolnostojący czy jest to po prostu mieszkanie w budynku wielorodzinnym. To kwestia upodobań, ale także bezpieczeństwa. Chodzi o to, że takie „oznakowanie” jest jasnym sygnałem dla złodziei, że tej nocy dom będzie opuszczony. Niemniej jednak wiele osób nie zawraca sobie tym głowy i trzyma się tradycji. Przybywający goście mogą napotkać na drodze drogowskazy „DOM PANNY MŁODEJ”, z daleka widać balony, bibułkowe lub ze wstążek girlandy, wianki i kwiatowe bukiety ustawione lub zawieszone na ogrodzeniu i wokół domu. Nad drzwiami wejściowymi zawiesza się napis wykonany samodzielnie lub zakupiony „Witamy gości weselnych”. Sama brama wjazdowa może być również ozdobiona specjalnie zrobioną konstrukcją z gałęzi i kwiatów lub można wykonać łuk z balonów. Na drzwiach zawiesza się wianki w kolorze przewodnim ozdobione dodatkowo serduszkami lub wstążkami, można też zawiesić kolorowe lampiony albo kwiatowe kule. Na balustradzie schodów zawieszane są dekoracje z tiulu i balonów albo wstążek, można je opleść miękkimi gałązkami, na których upina się kwiaty. I obowiązkowo kwiaty w wazonach lub w skrzynkach. Dekorację mogą stanowić rozstawione przy dróżce do domu lampiony wśród kwiatowych dekoracji. Ostrożnie ze świecami – gości jest dużo, a stroje powiewne, nietrudno o ogniowe niespodzianki. Dom ma wyglądać niezwyczajnie, bo to niezwyczajny dzień, a całość powinna być zharmonizowana i zrobić wrażenie na gościach oraz panu młodym, który przyjedzie po swoja wybrankę. Czasami dekoruje się również dom pana młodego, ale znacznie skromniej.

ogrodowa dekoracja ślubna

Dekoracje samochodu

Zdarza się, że zamiast samochodu państwo młodzi jadą do ślubu bryczką lub innym pojazdem. W zależności od wybranego środka transportu jego dekoracja musi być bezpieczna. To znaczy nie może spowodować przestraszenia kierowcy albo zablokowania się kół lub owinięcia długich powłóczystych dekoracji wokół szyi. Czas lalek ubranych w suknię ślubną lub misiaczków w welonie i cylindrze siedzących na masce samochodu szczęśliwie odszedł w niepamięć. Najczęściej stosuje się dekoracje kwiatowe lub w połączeniu z ratanem, piórkami. Mogą tworzyć fantazyjne wzory lub napisy, mogą być ułożone z pojedynczych kwiatów w formie geometrycznej lub serca. Może to być również po prostu piękna elegancka kompozycja we florecie na przyssawce. Ważne, żeby była dobrze upięta i dodatkowo zabezpieczona przez wywiewaniem jej poszczególnych elementów w czasie jazdy. Powinny być przymocowane do auta na przyssawkach florystycznych albo na wstążkach. Dekoruje się maskę samochodu, uchwyty klamek, nigdy szyby, żeby nie ograniczać widoczności kierowcy. Tablice rejestracyjne z napisami „Państwo Młodzi” „Koniec wolności” „Młoda Para” „Nowożeńcy” czy po prostu z imionami narzeczonych zastępują zwykłe tablice rejestracyjne. Policja raczej was za to nie ukarze.

udekorowany samochód ślubny

auto do ślubu z dekoracjami

Dekoracje kościoła

Dobrze jest, gdy ta sama ręka dekoruje kościół i salę, w której odbywa się przyjęcie. Dekorowanie kościoła jest o tyleż trudniejsze, że czasem księża narzucają sposób i ilość zastosowanych ozdób. Jednak wierzę w siłę przekonywania państwa młodych i ich determinację. Drugim aspektem ograniczającym swobodę dekoracji kościoła jest ilość ślubów udzielanych w tym samym dniu. Często młode pary biorące tego dnia ślub dogadują się ze sobą i dzielą koszty pomiędzy siebie. Taka dekoracja wówczas jest bardziej uniwersalna niż nawiązująca do dalszej części uroczystości, chyba że którejś z par jest to obojętne, a zwraca uwagę głównie na wydatki.

Raczej standardem obecnie jest długi dywan rozłożony w drodze do ołtarza, często w kolorze białym albo czerwonym. Można go obsypać na brzegach płatkami kwiatowymi, ale istnieje ryzyko, że panna młoda suknią i długim welonem przechodząc, dekorację popsuje. Młodą parę mogą poprzedzać słodkie maluchy rozsypujące płatki. Przy ławkach wzdłuż drogi do ołtarza zawiesza się małe bukieciki lub długie tiulowe kokardy ozdobione kwiatami czy wstążkami (podobnie jak w domu panny młodej). Nastrojowo wyglądają świece w wysokim szkle lub lampiony w towarzystwie kwiatów. Wysokie wazony wypełnione długimi zielonymi łodygami jednakowych kwiatów prezentują się bardzo elegancko. Zielono -kwiatowe lub kwiatowe kule na szczycie cienkich kolumn to jedna z nietypowych propozycji florystycznych.

gipsówka jako dekoracja kościoła

Krzesła młodej pary stojące na środku przed ołtarzem powinny być wyróżnione. Można to zrobić nakładając nań ozdobne pokrowce z kokardami, wiankami lub kwiatami. W niektórych kościołach dla nowożeńców są specjalnie przygotowane fantazyjnie rzeźbione krzesła, których już nie trzeba dodatkowo ozdabiać. Czasem jest to piękna kanapa lub ozdobne miękkie taborety. Może tez wasz dekorator dysponuje innymi specjalnymi siedzeniami. Żeby nie zasłaniać młodych krzesła świadków powinny być rozsunięte na boki. Można delikatnie ozdobić również klęczniki młodych.

przystrojone krzesła dla państwa młodych

Dekoracja ołtarza i jego otoczenia to głównie kwiatowe kompozycje przed stołem ofiarnym. Mogą być w wazonach, misach, w specjalnych konstrukcjach tworzących ogród. Na samym ołtarzu ewentualnie stawia się kwiaty w formie małej ikebany w stylu jak przy ołtarzu. Jeśli na początku drogi państwa młodych znalazły się lampiony lub świece w szkle można je połączyć z dekoracją główną przy ołtarzu stosując te same elementy.

Sala weselna – dekoracje

Rodzaj dekoracji zależy także od tego, czy wesele odbywa się w plenerze, w pustym pomieszczeniu przeznaczonym do własnej aranżacji czy w lokalu o określonym stylu. Najłatwiej jest wybrać salę, która już sama w sobie, z uwagi na styl lokalu, jest dekoracją. Wówczas ograniczamy się tylko do dekoracji z kwiatów i świec na stołach. Jeżeli jednak zależy wam na szczególnym podkreśleniu indywidualnego charakteru wesela i nie zrujnują was wydatki, możecie pomyśleć o dodatkowych elementach. No i dekoracje DYI, czyli robione własnoręcznie znacznie obniżą koszty i nadadzą waszemu przyjęciu indywidualny niepowtarzalny charakter, a goście dodatkowo je docenią.

wesele w plenerze i udekorowany stół

Pokrowce na krzesła i obrusy powinny być w tym samym kolorze, można go przełamać wstążkami czy inna ozdobą na krzesłach i serwetkami w tym samym kolorze. Podstawa jednak są zawsze bukiety i świece na stołach. Ich aranżacja może być typowa w różnej wielkości i kształtach wazonów lub słoikach, ikebanach, mogą to być pojedyncze kwiaty. Trzeba pamiętać, żeby nie były nadmiernie wielkie, utrudniające kontakt wzrokowy gościom. Rozstawione w sali latarenki, zawieszone kule nad stołami, szklane kule wypełnione kwiatami, kwiatowe girlandy, koronkowe tamborki, rzadko już balony, chyba że ułożone w specjalne konstrukcje. Modny jest podświetlany napis Love albo Miłość.

 

Stół państwa młodych wymaga dodatkowych dekoracji kwiatowych, często połączonych ze stojącymi napisami np. inicjałami. Tzw. ścianka za młodymi tworząca tło może być wykonana w przeróżny sposób, ale zawsze powinna nawiązywać do pozostałych dekoracji, ciekawie wygląda, gdy jest podświetlana. Dodatkową atrakcję stanowią zdjęcia rodzinne np. portrety ślubne rodziców i dziadków albo zdjęcia młodych ze wspólnie odbytych podróży.

 kwiaty na stoły ślubne eleganckie dekoracje na weselny stół delikatne kwiaty na weselny stolik jako dekoracja

Jeśli robicie wesele tematyczne np. w stylu lat sześćdziesiątych powinny znaleźć się na sali elementy wyposażenia charakterystyczne dla tego okresu. Wesele w stylu folk wymaga dekoracji nawiązujących do ludowych wycinanek, wiejskich sprzętów, bibułkowych pajączków czy słomianych dekoracji. Musi do tego być odpowiednie miejsce, bo przecież nie zrobicie tego w balowej sali, do której raczej będzie pasował styl glamour. Światło stwarza nastrój i wypełnia pomieszczenie w sposób, który może podkreślić dekoracje albo zepsuć cały efekt. Jego kolor i natężenie oraz światła kierunkowe to sprawa, na która powinniście zwrócić uwagę. Przy ślubach i weselach plenerowych kwiaty i świecące wieczorem girlandy to absolutnie niezbędne elementy. No i całość musi być odpowiednio oświetlona.

Planując dekorację sali weselnej pamiętać trzeba o bezpieczeństwie i zachowaniu umiaru oraz jednorodności stylu. Ma być elegancko i niepowtarzalnie, a wszystko w waszych rękach.

kolorowa dekoracja stołu weselnego

kolorowe kwiaty na stole państwa młodych napis love na stole państwa młodych

Może Ci się spodobać