120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Sposoby na przedślubny stres

obrazek autora kamil | 14 sierpnia 2021

Sposoby na przedślubny stres

Ślub to to jedna z najpiękniejszych chwil, na którą często bardzo długo się czeka. I mimo iż wyczekiwana i upragniona – może być źródłem wielkiego stresu. Jest to jednak zrozumiałe, przecież ślub to bardzo duże wydarzenie w naszym życiu oraz poważna decyzja, która rzutuje na naszą przyszłość. Nie możemy jednak pozwolić, aby stres zdeterminował nasze życie, więc jeśli trafiliście na ten artykuł, to oznacza, że szukacie porady. To bardzo dobrze, bo jeśli zastosujecie się do naszych rad, zredukujecie swój przedślubny stres do minimum. Skąd się bierze stres  i jak sobie z nim poradzić? Na te ważne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule!

Czym jest stres i skąd się bierze?

No właśnie, może na początku warto zastanowić się czym w ogóle jest stres. Jeśli chcemy z nim walczyć lub go oswoić, to warto najpierw poznać z czym mam do czynienia. Stres jest naturalną reakcją organizmu i właściwie towarzyszy nam od zawsze. Z biegiem lat stresują nas różne sytuacje. Stres może nas pobudzać i napędzać do działania i mieć na nas pozytywny wpływ. Może również działać negatywnie, kiedy nas paraliżuje i sprawia, że chodzimy ciągle zdenerwowani. Czynników stresogennych może być wiele, najczęściej dotyczą one nowych sytuacji, z którymi musimy się zmierzyć. Jeśli nam bardzo na czymś zależy i chcemy dobrze wypaść, to również stres mocno działa. Tak dzieje się w przypadku na przykład rozmowy o pracę czy egzaminu na prawo jazdy. Często jednak dana sytuacja zależy jedynie od nas , a czasem duże wydarzenie jest zależnie od szeregu innych osób bądź czynników i stres zaczyna się kumulować. Tak właśnie działa stres przedślubny. Jak z nim walczyć?

Organizacja to podstawa

Im dokładniej wszystko zaplanujesz, tym będziesz z większym spokojem podchodzić do kolejnych przygotowań. Harmonogram ślubny to podstawa. Sprawi, że pewniej się poczujesz i o niczym nie zapomnisz. Załatwione sprawy oznaczycie i będziecie dokładnie wiedzieć co jeszcze zostało Wam do załatwienia. Możesz stworzyć plan dnia, w którym wypiszesz po kolei wszystkie czynności i sprawy związane z dniem ślubu. Jeśli wypiszesz wszystko i dopiszesz do tego godziny, nie będziesz stresować się, że z czymś nie zdążysz. Dodatkowo warto stworzyć listę rzeczy, których najbardziej się obawiasz, to zobrazuje skąd bierze się Twój przedślubny stres, może dzięki temu odpowiednio się przygotujesz albo przemyślisz sprawę. Przecież nie masz i tak wpływu na pogodę oraz na wiele innych rzeczy, więc nie ma sensu się nimi przejmować i o nich rozmyślać. Przemyśl wszystkie etapy ceremonii i upewnij się, że wszystko jest w porządku. Warto również zadzwonić do wszystkich usługodawców, aby upewnić się czy wszystko jest ustalone tak, jak tego chcesz. To ukoi Twoje nerwy.

Próbny makijaż i fryzura

Istotną kwestią jest fakt, aby przetestować to, co jesteśmy w stanie. Lepiej nie eksperymentować jeśli chodzi o makijaż i fryzurę i dużo wcześniej ustalić szczegóły oraz sprawdzić w czym wyglądamy dobrze. To, że fryzura wygląda dobrze na zdjęciu u modelki, to nie oznacza, że będzie pasować do kształtu naszej twarzy. Poza tym może się okazać, że nasze włosy wcale się tak łatwo i dobrze nie układają. Z makijażem jest bardzo podobnie, dlatego lepiej nie oszczędzać na próbnych fryzurach i makijażach i zrobić je nawet wielokrotnie. Ustal wszystko z wizażystką oraz fryzjerką tak, aby efekt w dniu ślubu był właśnie taki, jaki oczekujesz. Dzięki temu, że wcześniej wszystko wypróbujesz i ustalisz, poczujesz się pewniej i spokojniej – nie będziesz się martwić trwałością makijażu ani tym, czy fryzura na pewno pasuje do Ciebie. Przedślubny stres nie jest dobrym doradcą, dlatego eksperymenty w dniu ślubu nie powinny mieć miejsca.

A może wedding planner?

Jeśli przygotowania Was przerastają albo nie macie czasu, a chcecie aby wszystko było dopilnowane, warto pomyśleć o konsultancie ślubnym. Zajmie się on organizacją i odciąży Was w wielu kwestiach. Będziesz się mniej stresować, wiedząc, że Twoje ślubne przygotowania są w dobrych i profesjonalnych rękach. Ustalisz z nim wszystkie szczegóły i przedstawisz swoją wizję, a on zajmie się organizacją i tym, aby w dniu ślubu wszystko przebiegało tak, jak sobie tego wymarzyliście. A może nie wiesz jak należy coś załatwisz lub masz problem z wyborem? Również zatrudnienie konsultanta ślubnego nie będzie złym pomysłem. Jest on bowiem rozeznany w branży i na pewno doradzi Wam w wielu sprawach. Można zaufać jego doświadczeniu, ponieważ często sami sobie nie zdajemy sprawy z czym możemy się zderzyć oraz o czym należy pamiętać podczas przygotowań. Oszczędzi nam to dużo czasu i nerwów.

Postaw na bliskich

Konsultant ślubny to osoba profesjonalna, jednak nie zawsze nas stać na jej usługi. Kiedy nie radzisz sobie z organizacją lub nie masz czasu, warto pomyśleć o najbliższych – rodzinie i przyjaciołach. Możesz ich zaangażować w drobną pomoc lub doradztwo. Często jest tak, że osoby „z zewnątrz” zauważają więcej rzeczy, niż my sami. Poza tym będzie to świeże i obiektywne spojrzenie na sprawę. Możesz sięgnąć o porady osoby, które niedawno brały ślub, na pewno doradzą Wam w wielu kwestiach, opowiedzą o swoich przygotowaniach oraz powiedzą co warto robić a czego nie warto. Pamiętaj tylko, aby zbytnio nie przeciążać swoich bliskich, to ma być drobna pomoc, a nie wyręczanie się! Miło jeśli Twoi bliscy pozytywnie zapamiętają Twój ślub, tak więc nie przeciążaj ich w zadaniach. To przede wszystkim Twój ślub i spraw, aby bliscy czuli się tylko częścią tego dnia, a przede wszystkim gośćmi!

Mam prawo do błędu i pomyłek!

Musisz zdać sobie sprawę, że jesteś tylko człowiekiem i nie wszystko musi być idealnie. Każdy przecież ma prawo do pomylenia kroków podczas pierwszego tańca lub do zacięcia się podczas przysięgi ślubnej w kościele lub urzędzie. Warto też uświadomić sobie, że nie da się wszystkich zadowolić, a ślub jest przede wszystkim dla Ciebie. Nie da się dogodzić wszystkim gościom, jeśli od razu zdasz sobie z tego sprawę, to Twój stres i obawy się zmniejszą. Postawcie na siebie i skupcie się na swojej miłości. To ona w tym dniu jest najważniejsza i to nią będziecie celebrować wspólnie z bliskimi. Skupiając się na drobnych wpadkach i niepowodzeniach, zapomnisz o tym, co jest najważniejsze w tym dniu.

Zrelaksuj się

Relaksacja jest bardzo ważną częścią przygotowań ślubnych i bez niej bardzo trudno jest przezwyciężyć jakiekolwiek obawy. Będąc zmęczonym, trudno się na czymkolwiek skupić, jesteśmy rozdrażnieni i nie mamy na nic ochoty ani siły. Dobry sen to podstawa. Do tego koniecznie dołóż spacery i ogólną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę. Ruch i aktywność fizyczna to endorfiny oraz moc do działania. Może warto pomyśleć o zajęciach na siłowni albo uprawianiu jakiegoś sportu? Zajmie to Twoje myśli oraz dotleni, a dodatkowo rozluźni i wyładuje napięcie.

Odpoczynek to także oderwanie się od ślubnych przygotowań, na przykład wyjazd na weekend albo pójście do kina na dobry film. Zrób sobie jakąś przyjemność i spędzaj czas tak, jak lubisz. Może to być czytanie książki, pójście na koncert albo zwykłe spotkanie ze znajomymi. Nie myślcie non stop o ślubie oraz o nim nie rozmawiajcie. Zróbcie sobie ślubny detoks. To zregeneruje Wasz umysł.

Wsparcie

Jest to ważna kwestia, jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem. Wsparcie partnera i bliskich osób wpływa niesamowicie pozytywnie na nasze odczucia. Kiedy wiemy, że ktoś rozumie nasze obawy i jednocześnie stara wyciszyć oraz uspokoić, to jest nam łatwiej przejść przez trudny okres. Ważne by przebywać wśród osób, przy których czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Kobiety i mężczyźni inaczej okazuje i radzą sobie ze stresem. Panie z reguły są bardziej otwarte i wylewne. Tak więc swoje emocje starają się wyrzucić z siebie na otoczenie. Dużo o tym mówią, zwierzają się bliskim osobom. Są również bardziej otwarte na porady oraz sugestie i nie boją się poprosić o pomoc w razie potrzeby. Dlatego Pannom Młodym tak bardzo pomaga obecność drugiej osoby i możliwość dzielenia z nią swoich obaw. Mężczyźni natomiast lubią tłumić w sobie emocje i samodzielnie sobie z nimi radzić. Dlatego kiedy Twój przyszły mąż nie mówi o swoich przemyśleniach, to wcale nie oznacza, że też się nie przejmuje tym dniem. On po prostu inaczej okazuje te emocje. Może to rodzić konflikty i drobne sprzeczki. Pomyśl jednak, że gdyby on w ten sam sposób przeżywał wszystko jak Ty, to moglibyście się wzajemnie niepotrzebnie nakręcać. A to mogłoby rodzić kolejne niepotrzebne lęki.

W dniu ślubu…

Wstańcie z uśmiechem na ustach! To jest Wasz dzień! Cokolwiek by poszło nie tak, nie warto zwracać na to uwagi. W końcu stanie się to, o czym marzyliście i na co czekaliście – staniecie się mężem i żoną! To jest najważniejsze! Rano zjedz dobre śniadanie, dopilnuj odpowiednich godzin wizyty u fryzjera czy kosmetyczki oraz tego, aby oddelegowana osoba wybrała bukiet ślubny. Nie zapomnijcie również o pieniądzach, przygotowanych dla podwykonawców. Warto orzeźwić się kąpielą i poddać się biegowi wydarzeń, ponieważ wszystkiego nie jesteś w stanie przewidzieć. To, co mogliście, to zaplanowaliście, więc bądźcie spokojni. Wiele osób to właśnie w tym dniu odczuwa największy stres. Można temu zapobiec odpowiednią dawką snu, który dobrze wpływa również na nasz wygląd. Istotną kwestią jest to, aby nie próbować w tym dniu żadnych eksperymentów. Pomoże nam to uniknąć niepotrzebnych rozczarowań oraz dodatkowych nerwów. Po raz kolejny – pamiętaj o wsparciu bliskich, to oni podtrzymają Cię na duchu oraz otulą ciepłym słowem.

Kluczowym elementem jest pozytywne i optymistyczne podejście do wydarzeń, które mają nadejść. To Para Młoda w tym dniu jest najważniejsza i wyjątkowa.

Cieszcie się tym dniem i staracie zapamiętać jak najwięcej, ponieważ bardzo szybko mija ten czas!

To najpiękniejszy dzień Waszego życia!

stres przedślubny
stres przedślubny

Może Ci się spodobać