120 000 szczęśliwych panien młodych.
Darmowe próbki.
Obsługujemy co trzeci ślub w Polsce.
Prezenty na każdą okazję
Ekspresowy czas realizacji
500 000 szczęśliwych klientów
Zaplanuj swój ślub

Terminarz ślubny – Kiedy i jak zaplanować podróż poślubną?

obrazek autora kamil | 3 kwietnia 2019

Nie ma wątpliwości, że podróż poślubna powinna być najlepszą podróżą w życiu pary młodej. Powinien być to czas relaksu i odpoczynku, który zapewne będzie potrzeby po miesiącach przygotowań do ślubu. Jest to czas, kiedy możecie już, jako mąż i żona nacieszyć się sobą, swoją miłością i wspólnie spędzanym, wolnym czasem. Tym bardziej warto zadbać o to, żeby nic nie zepsuło wam tego doświadczenia.

Od czego zacząć planowanie podróży poślubnej?

Oczywiście pierwsze pytanie, na jakie należy sobie odpowiedzieć to, gdzie chcecie pojechać? Wybór miejsca wymarzonego wypoczynku wpływa na bardzo wiele spraw organizacyjnych. Ważne jest to, żebyście pojechali w miejsce, w którym obydwoje będziecie się czuć dobrze. Jeżeli bez zastanowienia macie miejsce, o którym marzycie od dawna, to ten punkt macie już z głowy. Jeżeli nie, ustalcie, czy priorytetem dla was jest odpoczynek i leżenie na plaży, czy wolicie miejsce, gdzie można spędzać czas aktywnie. Czy szukacie luksusu, Spa i masaży czy wręcz przeciwnie- marzy wam się przygoda i np. trekking po Himalajach ze spaniem w namiotach?

Warto rozpisać sobie kilka pomysłów na wyjazd uwzględniając miejsce, cenę, warunki, dodatkowe atrakcje, wymagane szczepienia i visy, a następnie porównać i wybrać wariant, który najbardziej do was przemawia. Bardzo wygodnie możecie to zrobić w rozdziale „podróż poślubna” w Organizerze Ślubnym „Niezbędnik Panny Młodej”

terminarz ślubny do planowania podróży poślubnej

Kto powinien zająć się organizacją wyjazdu pary młodej?

Kiedy już wiecie gdzie chcecie jechać pozostaje pytanie, kto ma to wszystko zorganizować? Do wyboru są zasadniczo trzy warianty:

Miesiąc miodowy z biurem podróży
Najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Wybieramy biuro podróży, które w swojej ofercie ma interesujące nas miejsce. Dokonujemy rezerwacji a cała reszta nas nie interesuje. Zaletą tego rozwiązania jest to, że z góry znamy dokładne koszty, w cenie wyjazdu zazwyczaj mamy ubezpieczenie i oczywiście opiekę rezydenta. Minusem jest mała elastyczność i mała unikalność dostępnych ofert, zatem jeżeli marzycie o czymś nietypowym albo chcecie wpleść jakieś wyjątkowe atrakcje do wyjazdu to prawdopodobnie bardziej zainteresują was kolejne warianty.

Podróże szyte na miarę
W wyniku coraz większego zapotrzebowania na wyjazdy nietypowe pojawia się coraz więcej firm, które za stosowną opłatą przygotują wyjazd specjalnie dla was. Po przeprowadzeniu wywiadu odnośnie tego, co was interesuje zadbają o wyszukanie i rezerwacje połączeń (również lokalnych), o miejsca noclegowe, miejscowe atrakcje, plan podróży na poszczególne dni i wsparcie podczas wyjazdu. W tej chwili znajdziecie już nawet firmy, które specjalizują się w podróżach poślubnych przygotowywanych na specjalne zamówienie. Jest to wariant idealny, jeżeli interesuje was miejsce nietypowe, a jednocześnie nie macie czasu na to, by samemu opracować plan wyjazdu i wszystko posprawdzać.

Planowanie podróży poślubnej samemu
Jest to opcja dla osób, które mają doświadczenie w podróżowaniu w taki sposób, są gotowe zmierzyć się z ewentualnymi niespodziankami i trudnościami na trasie, mają czas i zapał, by rozplanować wszystko osobiście. Prawdopodobnie, jeżeli to coś dla was to już o tym wiecie a w głowie macie wstępny zarys swojej podróży. Jeżeli jednak nie jesteście pewni czy ten wariant będzie dla was odpowiedni i czy sobie z tym poradzicie to lepiej wybierzcie jedna z poprzednich opcji. W końcu to najważniejsza podróż waszego życia.

podróż poślubna

Kiedy zacząć planować? Czy last minute to dobry pomysł na podróż poślubną?

Oczywiście im wczesnej tym lepiej. Zaczynając od kwestii najbardziej przyziemnej- nie jest wielką tajemnicą, że podróże i bilety lotnicze najtaniej kupuje się z dużym wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę, czyli „last minute”. Oczywiście planując najważniejszy wyjazd życia raczej warto bez stresu dopiąć wszystko na ostatni guzik wcześniej niż próbować upolować tak zwanego „Lasta”. Chyba że jest to coś, co traktujecie, jako formę dodatkowej rozrywki.

Z obserwacji cen biletów lotniczych wynika, że jeżeli zakupimy je, z co najmniej 60-dniowym wyprzedzeniem otrzymamy najlepszą cenę. Jeżeli planujecie wyjazd sami lub korzystacie z usługi firmy, która przygotowuje dla was personalizowaną wycieczkę, warto dodać trochę czasu na przygotowanie kilku propozycji, a następnie czas na podjecie decyzji. W zależności od stopnia skomplikowania wyjazdu należy przeznaczyć na to od 30 do 60 dni. Razem daje nam to już 4 miesiące przed planowaną datą wyloty.

Warto jednak wstępne rozeznanie zacząć w momencie, kiedy zaczynacie planowanie wesela. Może się okazać, że interesujący was region najlepiej odwiedzać w bardzo konkretnych miesiącach i to nie koniecznie tych, które następują zaraz po ślubie i weselu. Wtedy trzeba podjąć decyzję czy ważniejsze jest miejsce, czy termin podróży poślubnej.

przygotowanie do podróży poślubnej

O czym trzeba pamiętać decydując się na miesiąc miodowy w nieznanym miejscu?

Jeżeli postanowiliście spędzić podróż poślubną w miejscu, w którym jeszcze nigdy nie byliście, warto pamiętać o kilku kwestiach:

Bezpieczeństwo
To czy w danym kraju lub regionie jest bezpiecznie możemy oczywiście sprawdzić śledząc wiadomości, lub zasięgając opinii w biurze podróży. Polecam też zapoznanie się z komunikatami Ministerstwa spraw zewnętrznych. W zakładce „Ostrzeżenia dla podróżujących” możecie wybrać interesujący was region i zobaczyć jak MSZ ocenia bezpieczeństwo w danym miejscu. Oprócz 4stopniwej skali zaczynającej się od „zachowaj zwyczajną ostrożność” do „opuść natychmiast” są tam też bardziej szczegółowe opisy zawierające wskazówki, sugestie i aktualne ostrzeżenia.

Szczepienia dla podróżnych
Korzystając z Internetu możecie wstępnie sprawdzić, czy jadąc w dany region należy się szczepić, ale ostatecznie warto zapytać o to lekarza w punkcie szczepień dla podróżujących. Zakres szczepień zależy od wielu czynników. Ważna jest nie tylko trasa wyjazdu, ale również pora roku, długość wyjazd i warunki, w jakich będziecie przebywać (czy będzie to 5-gwiazdkowy hotel, czy podróż z plecakiem) Warto tematem zainteresować się wcześniej, ponieważ niektóre szczepionki potrzebują do 8 tygodni, żeby zacząć działać inne wymagają podania kilku dawek w odpowiednich odstępach czasu. Brzmi to wszystko bardzo poważnie, ale jeżeli zadbacie o to wcześniej, żadna choroba nie popsuje wam wymarzonej podróży poślubnej.

Potrzebne dokumenty i visy
Sprawa niby prosta, ale w natłoku spraw do ogarnięcia podczas planowania ślubu i wesela może nam łatwo umknąć. Jeżeli wybieracie się poza granice Europy pamiętajcie o paszporcie. Sprawdźcie też, czy jest ważny jeszcze przynajmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. Zadbajcie zawczasu o wyrobienia stosownej visy. Jeżeli podróżujecie po Europie oczywiście wystarczy dowód osobisty. Ważne, żeby go nie zapomnieć.

para młoda w podróży poślubnej

Co jest najważniejsze w podróży poślubnej?

Tak jak we wszystkich innych aspektach związanych z organizacją wesela, tak i przy planowaniu podróży poślubnej najważniejsze jest to, żebyście pamiętali, że jest to wasz czas i wszystko powinno być zaplanowane tak by było wam, jak najlepiej! Nie sugerujcie się tym, co jest aktualnie najbardziej popularne albo promowane. Wybierzcie taką formę spędzenia tego czasu, która będzie najbardziej zgodna z wami, pozwoli wam się nacieszyć sobą i zostawi piękne wspomnienia na lata.

podróż poślubna plaża

Może Ci się spodobać